Goniec.pl
pogoda-totalna-katastrofa

Facebook Lubuscy Łowcy Burz

Rwąca rzeka zamiast ulic, Świdnik zalany. Nagranie pokazuje siłę żywiołu

12 Lipca 2021

Autor tekstu:

Mateusz Sidorek

Udostępnij:

Fatalne skutki wczorajszego załamania pogody. W niedzielę 11 lipca nad Polską ponownie przeszły burze z intensywnymi opadami deszczu. Ulewy doprowadziły między innymi do licznych podtopień w Świdniku. Ulice zmieniły się w rwące rzeki, a woda wdzierała się na prywatne posesje. Do mediów społecznościowych trafiło niebywałe nagranie.

Sprawdziły się zapowiedzi synoptyków dotyczące pogody. W niedzielę w godzinach popołudniowych i wieczornych doszło do licznych wyładowań atmosferycznych oraz intensywnych opadów deszczu. Szczególnie odczuli to mieszkańcy położonego w województwie małopolskim Świdnika.

Ksiądz

Nie żyje ksiądz Krzysztof Skwierczyński. Zmarł podczas mszy świętej

CZYTAJ DALEJ

Skutki załamania pogody pokazali w mediach społecznościowych Lubuscy Łowcy Burz, którzy udostępnili nagranie autorstwa Wojciecha Słabego. Na Facebooku pojawiło się nagranie ze Świdnika, na którym widać błotnistą rzekę przelewającą się przez miejscowość. Przed ulewą w tym miejscu biegła ulica. Woda podtopiła również prywatne posesje.

Załamanie pogody doprowadziło do ogromnych szkód

Wczorajsza pogoda zaczęła zmieniać się po południu. Zalanie Świdnika to efekt gromadzących się wód w gminie Łososina Dolna. Klaster burz przemieszczał się bardzo powoli, w dodatku w tym regionie pojawiło się kilka komórek, które zaczęły się na siebie nakładać.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

Na miejscu przeważała zasobna w wilgoć masa powietrza. Kumulowanie się intensywnych opadów, które przychodziły z kolejnymi burzami, wreszcie doprowadziło do powstania powodzi błyskawicznej. Zgromadzona fala brudnej wody przelała się przez gminę i zalała Świdnik.

Alarmy pogodowe

W niedzielę około godziny 10:00 Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wydało na Twitterze oficjalny komunikat dotyczący załamania pogody. Służby przypomniały, że Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ogłosił ostrzeżenie pierwszego stopnia dla południowej i wschodniej części Polski.

IMGW zaalarmowało o prognozowanych burzach z intensywnymi opadami i deszczu oraz gradu we wspomnianych regionach. W nocy do licznych utrudnień doszło także w Warszawie. Na terenie Mazowsza strażacy interweniowali ponad sto razy. Zgłoszenia dotyczyły głównie podtopień oraz powalonych drzew.

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez bryg. Roberta Mazura z mazowieckiej Państwowej Straży Pożarnej przed północą w niedzielę 11 lipca strażacy otrzymali 106 zgłoszeń. W stolicy odnotowano 43 interwencje. Intensywne opady doprowadziły do zalania piwnic oraz prywatnych posesji, natomiast porywisty wiatr łamał drzewa.

Według synoptyków z IMGW w poniedziałek 12 lipca także należy spodziewać się burz oraz ulew. Choć rano i po południu pogoda będzie sprzyjała, to w godzinach wieczornych zacznie się pogarszać. Opady podczas wyładowań atmosferycznych mogą wynieść od 30 do 35 mm. Wiatr w porywach może sięgać 80 km/h.

Podobnie jak w niedzielę burz oraz intensywnych opadów deszczu należy się spodziewać przede wszystkim na południu i w centralnej Polski. Niewykluczone, że do wyładowań dojdzie także w innych częściach kraju.

Nagranie można obejrzeć w tym miejscu.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: Facebook Lubuscy Łowcy Burz

Donald Tusk czy Jarosław Kaczyński? Tylko bystrzaki odpowiedzą na wszystkie pytania

Pytanie 1 z 7

Który z nich był premierem w latach 2007 - 2014?

Podobne artykuły

Abp Gądecki przeprosił za molestowania w kościele

Wiadomości

Gądecki zaczął przepraszać. Padły słowa o molestowaniu nieletnich

Czytaj więcej >
Lekarz ostrzegł rodziców

Wiadomości

Bardzo niepokojące objawy u dzieci, wcześniej ich nie było. Lekarz ostrzega rodziców

Czytaj więcej >
Parada Równości

Wiadomości

O 15:00 wyruszy Parada Równości w Warszawie. Duże utrudnienia w centrum miasta

Czytaj więcej >
Nie żyje Lucinda Riley

Wiadomości

Polki pokochały jej twórczość. Lucinda Riley zmarła w wieku 55 lat po wieloletniej chorobie

Czytaj więcej >

Wiadomości

Aleksander Kwaśniewski boi się meczu Polska:Hiszpania. Skomentował formę drużyny

Czytaj więcej >
Nie żyje 3-letnia Zuzia z Torunia

Wiadomości

Cała Polska trzymała za nią kciuki. Zuzia zmarła po kilkunastu dniach w szpitalu

Czytaj więcej >