Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Telewizja > Ruszył nowy angielskojęzyczny kanał TVP World
Ada Rymaszewska
Ada Rymaszewska 18.11.2021 08:35

Ruszył nowy angielskojęzyczny kanał TVP World

TVP World
Screen z TVP World

Od czwartku 18 listopada rusza nowy angielskojęzyczny kanał informacyjny TVP World. To odpowiedź Telewizji Polskiej na "wojnę informacyjną i hybrydową agresję" ze strony białoruskich i rosyjskich mediów. Stacja będzie relacjonować wydarzenia z polsko-białoruskiej granicy 24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu.

Telewizja Polska już od jakiegoś czasu zapowiadała stworzenie angielskojęzycznego kanału informacyjnego na kształt BBC czy CNN. Aspiracje są wielkie, a efekt poznamy szybciej niż wcześniej planowano. Stacja miała ruszyć 1 stycznia 2022 roku, jednak w obliczu wydarzeń na polsko-białoruskiej granicy zarząd TVP podjął decyzję o premierze w czwartek 18 listopada.

TVP World wystartował

O starcie nowego kanału poinformowała w środowym wydaniu "Wiadomości" Danuta Holecka, która powiedziała, że TVP World ruszy w odpowiedzi na "wojnę informacyjną i hybrydową agresję" ze Wschodu.

- Polska musi się temu przeciwstawić. Polska telewizja publiczna czuje się za to odpowiedzialna, za obronę polskiej racji stanu, dlatego przyspieszyliśmy otwarcie kanału - tłumaczył w wyemitowanym materiale prezes TVP, Jacek Kurski.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

TVP World wystartował dziś o godzinie 8 rano specjalnym programem „Border crisis”. Nadawać ma przez 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, a w jego ofercie znajdą się obecnie relacje z sytuacji na polsko-białoruskiej granicy.

Głównym celem twórców kanału jest przeciwdziałanie rosyjskiej i białoruskiej propagandzie, która chętnie wykorzystuje do udziału w wyreżyserowanym spektaklu dzieci imigrantów. Białoruscy śledczy już zarzucili Polakom zbrodnie przeciw ludzkości, a konflikt eskaluje.

Cała prawda o kryzysie migracyjnym

Nie bez znaczenia pozostaje tu fakt, że reżim w Mińsku dopuścił dziennikarzy międzynarodowych telewizji do koczowiska migrantów przy granicy i w łatwy sposób manipuluje przekazem.

Polska, wprowadzając zakaz wstępu do strefy stanu wyjątkowego dla dziennikarzy, sama strzeliła sobie w stopę, gdyż w żaden sposób nie może odpierać zarzutów o nieprzejrzyste działania wobec cudzoziemców z Bliskiego Wschodu.

Jak zapewniają władze TVP, kanał będzie pokazywał całą prawdę o konflikcie białorusko-polskim. Widzowie będą mogli uważnie śledzić wydarzenia z pogranicza dzięki specjalnym programom publicystycznym oraz komentarzom ekspertów.

Za tworzenie TVP World odpowiadają native speakerzy oraz dziennikarze, ktorzy przez wiele lat pracowali za granicą, co zapewnić ma jakość na światowym poziomie.

- Wszyscy nie możemy się doczekać to spore wyzwanie. TVP World to będzie nowy anglojęzyczny kanał, który będzie prezentował newsy na całym świecie - tłumaczy Donald Arleth, prezenter nowej stacji.

TVP World już dostępny

Kanał TVP World będzie dostępny za pośrednictwem strony internetowej tvpworld.com oraz telewizji satelitarnej. Na antenie TVP Info będzie go można oglądać od godziny 1 w nocy do 5 nad ranem.

TVP Info już posiada w swojej ofercie codzienny anglojęzyczny serwis informacyjny "Flash News" oraz specjalny serwis o „hybrydowym ataku na Polskę” w pięciu wersjach językowych: po polsku, angielsku, rosyjsku, arabsku i francusku.

Ponadto, władze Telewizji Polskiej podjęły się współpracy z nadawcami publicznymi z Litwy i Ukrainy.

- Pamiętajmy, że nasz region będzie dla światowej opinii publicznej niezwykle interesujący w najbliższych miesiącach i latach. Oczy świata będą na nas zwrócone. Miejmy więc możliwość opowiedzenia tego co się dzieje na nasz własny sposób - zwraca uwagę Mateusz Matyszkowicz, członek zarządu TVP.

Ogromne pieniądze dla TVP World

Jak informują Wirtualne Media, w przyszłym roku stacja TVP World ma kosztować polskiego podatnika 22,6 mln zł, a w 2024 roku już 30 mln złotych. Dla porównania, budżet France 24 to blisko 100 mln euro rocznie, utrzymanie Russia Today kosztuje z kolei ponad 300 mln dolarów.

Prezentowane w kanale informacje mają stanowić 26 proc. czasu antenowego, publicystyka 27 proc., kultura 26 proc., edukacja 2 proc., a sport 1 proc.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl Źródło: TVP Info, Wirtualne Media

Tagi: TVP