Przykra wiadomość, nie żyje polski polityk. Był marszałkiem Senatu
W poniedziałek Polskę obiegły przykre wieści. W wieku 89 lat zmarł były marszałek Senatu w latach 2001-2005 Longin Pastusiak. Informację o jego śmierci przekazała Kancelaria Senatu.
Longin Pastusiak nie żyje
Longin Pastusiak urodził się 22 sierpnia w 1935 r. w Łodzi. W młodości był członkiem 33 Łódzkiej Drużyny Harcerskiej. W W 1959 roku ukończył studia magisterskie w Woodrow Wilson School of Foreign Affairs oraz University of Virginia w Charlottesville, a rok później został magistrem na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego.
Tytuł doktora zdobył na American University w Waszyngtonie i warszawskiej Wyższej Szkole Nauk Społecznych przy Komitecie Centralnym Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej.
ZOBACZ: Zacznie się dzisiaj w nocy. Arktyczny dwucyfrowy mróz zamrozi Polskę
Mariusz Trynkiewicz wziął ślub w więzieniu. Prawda o jego żonie wyszła na jaw Samotna matka przyjęła księdza po kolędzie. Wstyd i hańba, jak potraktował ją i jej dzieckoBogata kariera Longina Pastusiaka
Przez ponad 30 lat Pastusiak pracował w Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych. Jest autorem licznych publikacji z zakresu historii Stanów Zjednoczonych oraz stosunków polsko-amerykańskich. Zajmował też m.in. funkcje prezesa Towarzystwa Polska-Kanada, wiceprezesa Towarzystwa Polska-Korea. Był również członkiem Stowarzyszenia Euro-Atlantyckiego i Klubu Rzymskiego. Miał nawet swój program "Anegdoty prezydenckie” w TVP1, gdzie opowiadał o przywódcach Stanów Zjednoczonych.
ZOBACZ: On naprawdę to powiedział. Skandaliczne okrzyki, Nawrocki nie owijał w bawełnę
Zmarł Longin Pastusiak. Były marszałek Senatu miał 89 lat
Działalność polityczna Longina Pastusiaka rozpoczęła się w 1961 r., kiedy został członkiem PZPR. W 1990 r. przystąpił do nowo utworzonej SdRP, a w 1999 do Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Z ramienia tej partii od 1991 do 2001 pełnił funkcję posła na Sejm I, II i III kadencji.
W 2001 Pastusiak zdobył mandat senatora z okręgu gdańskiego jako kandydat koalicji Sojusz Lewicy Demokratycznej – Unia Pracy. 20 października tego samego roku wybrano go na urząd Marszałka Senatu. Był też członkiem komitetu wyborczego Włodzimierza Cimoszewicza w wyborach prezydenckich w 2005 r. W tamtym czasie ponownie ubiegał się o mandat senatora, jednak bezskutecznie. Bez powodzenia startował także dwukrotnie w wyborach do Parlamentu Europejskiego (2009, 2014).
Były marszałek Senatu zmarł w piątek, 10 stycznia. Informację o jego śmierci w poniedziałek Kancelarii izby wyższej polskiego parlamentu przekazała rodzina. Miał 89 lat.