Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Przemysław Czarnek chce zabrać części uczniów wakacje. Wskazał konkretną grupę
Ada Rymaszewska
Ada Rymaszewska 10.06.2022 18:17

Przemysław Czarnek chce zabrać części uczniów wakacje. Wskazał konkretną grupę

Czarnek
ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Lato za pasem cieszy zwłaszcza uczniów szkół, którzy pożegnają naukę na długie dwa miesiące i udadzą się na należny odpoczynek. Plany te pokrzyżować może jednak minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek, mający własny pomysł na to, jak zagospodarować czas uciekającym przed wojną dzieciom z Ukrainy. Polityk chce, aby jak najlepiej weszły one w polski system oświaty, dlatego proponuje, by przygotowania do nowego roku szkolnego rozpoczęły w wakacje.

Wojna w Ukrainie i związana z nią migracja wielu obywateli tego kraju do Polski to wielkie wyzwanie logistyczne dla polskich władz. Wśród uciekających przed wojną znalazły się głównie kobiety oraz dzieci, dla których wielkim problemem było wejście z dnia na dzień w polski system oświaty.

Jak informował pod koniec maja minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek, do szkół na terenie całej Polski trafiło łącznie aż 200 tys. ukraińskich uczniów. Choć polityk chwalił system za jego "elastyczność", szybko stało się jasne, że napływ dzieci-uchodźców jest wielkim wyzwaniem zarówno dla nich samych, jak i dla nauczycieli.

O ile ekstraordynaryjny tryb działania funkcjonował od wybuchu wojny w Ukrainie aż do dziś, resort edukacji liczy na to, że w nowy rok szkolny uda się wejść ze szczegółowym planem, który ustabilizuje sytuację. Aby tak się jednak stało, minister Czarnek zaproponował osobliwe rozwiązanie.

Ukraińskie dzieci w polskim systemie oświaty

Przemysław Czarnek gościł na antenie TVP Info, gdzie opowiadał o planach, które planuje wdrożyć w życie już od 1 września. Większość z nich dotyczy właśnie uczniów z Ukrainy.

- Liczba ukraińskich dzieci w polskim systemie oświaty jest stała i wynosi ok. 160 tys. osób w szkołach i ok. 40 tys. w przedszkolach – mówił.

Jak przyznał, przeważająca część z nich korzysta nadal z nauki zdalnej w ukraińskim systemie oświaty, ale MEiN prężnie działa, by od nowego roku szkolnego do wprowadzenia ich w polskie realia przygotować nauczycieli, pedagogów i psychologów.

- Jeśli wojna się nie zakończy, to musimy przewidywać sytuację, w której część z tej większości, która dzisiaj jest w systemie online, również wejdzie do polskiego systemu oświaty. Dlatego przygotowanie ich w okresie wakacyjnym czy inaczej - umożliwienie im przygotowania się w okresie wakacyjnym do nowego roku szkolnego wraz z takim partnerem, jak UNICEF, rzeczywiście jest na wagę złota - ocenił.

Cały pakiet szkoleń dla nauczycieli obejmuje m.in. takie obszary jak nauka języka polskiego, edukacja włączająca i dodatkowe zajęcia uzupełniające, wsparcie infolinii dla uchodźców z Ukrainy czy wreszcie zdrowie psychiczne.

Na ten ostatni aspekt zwróciła ostatnio szczególną uwagę ukraińska pierwsza dama Ołena Zełenska, która podała dramatyczne dane na temat ilości osób wymagających wsparcia psychologa związanego z traumą wojenną.

Uczniowie z Ukrainy nie będą mieli wakacji?

Zdaniem Przemysława Czarnka współpraca z UNICEF ma przynieść długofalowe skutki. Obecnie numerem jeden dla MEiN jest przygotowanie dzieci z Ukrainy do nowego roku szkolnego. A to dziać się ma w wakacje.

- To przygotowanie jest na rozmaitych płaszczyznach. Zarówno to dotyczące nauki języka polskiego, jak i to dotyczące możliwości korzystania z materiałów w języku ukraińskim, które będą na platformie internetowej dostępne online, jak i [...] możliwości wypoczynku podczas wakacji po to, by zrzuciły z siebie tę traumę i mogły spokojnie wejść do polskiego systemu w przyszłym roku, bo spodziewamy się, że może być tak, że ta liczba 200 tys. obecna podwoi się, a może nawet potroi w polskim systemie oświaty - powiedział Czarnek.

Co do współpracy z samym UNICEF, ma być ona nakierowana na: przygotowanie raportu dotyczącego dostępnych miejsc do nauki w polskim systemie edukacji dla ukraińskich dzieci oraz dostępności ukraińskich nauczycieli, którzy mogliby zostać zatrudnieni w polskich szkołach, a także organizację letniego wypoczynku dla ukraińskich dzieci, z uwzględnieniem zajęć edukacyjnych.

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: parenting.pl