Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Zmiany w prawie pogrzebowym. Procedury dotyczące pochówków mają być łatwiejsze
Ada Rymaszewska
Ada Rymaszewska 10.06.2022 17:04

Zmiany w prawie pogrzebowym. Procedury dotyczące pochówków mają być łatwiejsze

cmentarz
goniec.pl

Rada Ministrów kończy prace nad nowym prawem dotyczącym pogrzebów. Projekt ma wkrótce trafić do Sejmu, a przedsiębiorcy z branży liczą na to, że na początku przyszłego roku wejdzie on w życie. Nowelizacja ma być pierwszą tak wielką zmianą od lat trzydziestych XX wieku, która usprawni procedury i doprecyzuje niejasne przepisy.

Wiele dekad przedsiębiorcy z branży funeralnej czekali na to, aż rządzący zabiorą się porządkowanie prawa pogrzebowego. Mimo licznych apeli i próśb, do tej pory brakowało jednak chęci, by poważnie zająć się tym, co ostatecznie dotyczyć będzie każdego z nas.

Dziś właściciele firm świadczących usługi pogrzebowe w końcu mogą odetchnąć. Rada Ministrów nakłada ostatnie szlify na przygotowywaną nowelizację dotycząca chowania zmarłych i wszelkich procedur z tym związanych. Dokument ma niebawem trafić pod obrady Sejmu.

Nowe przepisy na horyzoncie

W pracach nad nowymi regulacjami udział brali przedstawiciele Polskiej Branży Pogrzebowej. Prezes instytucji, Robert Czyżak, jest pełen optymizmu i liczy na szybkie działania parlamentu.

- Spodziewamy się, że posłowie szybko przystąpią do pracy nad nowelizacją Prawa Pogrzebowego i będzie ono miało szansę wejść w życie najpóźniej na początku przyszłego roku - przewiduje.

Wprowadzone unormowania mają usprawnić i znacznie podwyższyć jakość świadczonych usług. Wśród licznych zapisów znalazły się m.in. te o cyfryzacji cmentarzy.

- Pozwolą one na uniknięcie w przyszłości całego zamieszania związanego z wykupywaniem miejsca na cmentarzu, pochowania lub tzw. dochowania do istniejących już grobów - wskazuje Robert Czyżak.

Dzięki unowocześnieniu systemu dostęp do informacji na temat możliwości pochówku ma być o wiele łatwiejszy. Ogólne założenia ujrzą światło dzienne w lipcu, a program ma być integralną częścią planowanych zmian w systemie cyfrowej rejestracji Karty i Aktu Zgonu oraz certyfikatu kremacji. Łatwiejsze ma być także załatwianie formalności.

- Jesteśmy jako branża przekonani o słuszności i potrzebie zmian. Dla samych przedsiębiorców pogrzebowych będzie to milowy krok do przodu. Już niedługo wszystkie formalności związane z pochówkiem, rodziny osób zmarłych będą mogły załatwić w domu pogrzebowym - recenzuje prezes Polskiej Branży Pogrzebowej.

Znaczne ułatwienie procedur

Wielkim problemem jest obecnie to, że rodziny poza ponoszeniem dużego obciążenia psychicznego związanego z odejściem najbliższej osoby, muszą też przebrnąć przez szereg biurokratycznych czynności, które są skomplikowane.

- Okres pandemii w sposób szczególny uwypuklił wszelkie niegodności z tym związane, potwierdzając tym samym słuszność podjętych przez ustawodawcę kroków - twierdzi Czyżak.

Zwraca także uwagę, że to kontynuacja zapoczątkowanego jakiś czas temu procesu zmian, ukierunkowanego na ułatwienie procedur.

- Jest to kolejny krok po wprowadzeniu kilka lat temu centralnego systemu pozwalającego na pobranie z USC aktów w dowolnym miejscu w kraju - mówi.

Zmiany w zasiłkach pogrzebowych

Jeszcze inną kwestią, podniesioną przez branże funeralną, jest wypłata zasiłków pogrzebowych. Składanie wniosków o ich przyznanie ma być możliwe poprzez platformę, która wyeliminuje ryzyko wystąpienia błędów po stronie wnioskującego.

- Przy obecnym systemie niestety zdarzają się one wciąż bardzo często i prowadzą do przesunięcia terminów wypłat należnych świadczeń z uwagi na konieczność uzupełnienia niezbędnej dokumentacji - zwraca uwagę prezes Polskiej Izby Branży Pogrzebowej.

Oprócz tego doprecyzowane mają zostać także normy dotyczące zatrudnienia w firmach pogrzebowych i zapisy o przechowywaniu i transporcie zwłok lub kremacji. Według szacunków, na polskim rynku działa ok. 4 tys. firm funeralnych, ale tylko 25 proc. z nich legalnie.

Reszta to tzw. firmy garażowe, które nie są dostosowane do świadczenia usług na wymaganym poziomie. To z kolei niesie potrzebę jak najszybszego uporządkowania przepisów.

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: wnp.pl

Tagi: Pogrzeb