Prezydent podpisał nowelizację ustawy o prawach konsumenta
Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o prawach konsumenta i innych ustaw. W dokumencie doprecyzowano m.in. sposób uwidaczniania cen i zapewniono większą przejrzystość umów zawieranych online.
Bardziej przejrzyste informowanie o cenach i ich obniżkach
W komunikacie Kancelarii Prezydenta RP poinformowano, że ustawa ma na celu implementację zmian w prawie unijnym odnośnie do lepszego egzekwowania i unowocześnienia przepisów dotyczących ochrony konsumenta. - Ustawa ma ponadto na celu wzmocnienie instrumentów ochrony konsumentów także w zakresie w tej dyrektywie nieuregulowanym - wyjaśniono.
Nowela wprowadza zmiany w ustawie o informowaniu o cenach towarów i usług. Doprecyzowano sposób prezentowania obniżek cen oraz uzupełniono przesłanki, które należy uwzględnić przy nakładaniu kary na przedsiębiorcę naruszającego przepisy dotyczące uwidaczniania cen.
Regulacje dotyczące "prezentacji garnków"
W nowelizacji ustawy został również wyszczególniony specyficzny rodzaj wprowadzania w błąd i rozszerzenie definicji umowy zawieranej na pokazach firm. Obejmuje ona m.in. umowy zawierane podczas pokazu zorganizowanego przez przedsiębiorcę, w którym uczestniczą zaproszeni konsumenci, w którego trakcie ma miejsce promocja, składanie ofert sprzedaży lub sprzedaż towarów, lub usług (choćby "słynne" prezentacje garnków, na które zaprasza się ludzi pod przykrywką np. darmowych badań profilaktycznych).
Rozszerzenie obowiązków dostawcy internetowej platformy handlowej
Nowela wprowadza także przepisy mające na celu zapewnienie konsumentom większej przejrzystości w przypadku umów zawieranych online, w szczególności za pośrednictwem internetowych platform handlowych. Obowiązkiem dostawcy internetowej platformy handlowej będzie m.in. poinformowanie konsumenta o podziale obowiązków związanych z umową, która jest zawierana przez konsumenta na internetowej platformie handlowej, między osobę trzecią oferującą towary, usługi lub treści cyfrowe, a dostawcę internetowej platformy handlowej.
W myśl nowych przepisów konsument, który zawarł umowę poza lokalem przedsiębiorstwa podczas nieumówionej wizyty przedsiębiorcy w miejscu zamieszkania lub zwykłego pobytu konsumenta albo wycieczki zorganizowanej przez przedsiębiorcę, której celem lub skutkiem jest promocja oraz zawieranie umów z konsumentami, może w ciągu 30 dni odstąpić od niej bez podawania przyczyny i bez ponoszenia kosztów.
Artykuły polecane przez Goniec.pl:
Ogromna śnieżyca nadciąga do Polski. Takiej zimy nie było od dekady
Stanisław Żaryn: Rosja wysyła fałszywy sygnał o gotowości do dialogu