Pracujący wkrótce dostaną dodatkowy dzień wolny. Część Polaków będzie zachwycona
Część Polaków ma powody do radości, już niedługo zyskają dodatkowy dzień wolny. Wszystko za sprawą faktu, iż 11 listopada przypada w sobotę. Nie znaczy to jednak, że pracownik traci możliwość ze skorzystania z ustawowo wolnego dnia. Przepisy mówią jasno.
Dodatkowy dzień wolny w listopadzie: to trzeba wiedzieć, gdyż święto wypada w sobotę
Święto 11 listopada przypada w sobotę, ale Polacy martwiący się, iż stracili dzień wolny… są w błędzie. Przepisy nie pozostawiają wątpliwości na temat odbierania świąt wypadających w soboty. Pracodawca nie ma wyjścia, ale w wielu kwestiach w tym temacie to on będzie górą. To trzeba wiedzieć.
Listopad zbliża się wielkimi krokami. To miesiąc, gdy w kalendarzu każdego pracownika pojawiają się na czerwono dwie daty. 1 listopada oraz 11 listopada to dni ustawowo wolne od pracy. Listopad 2023 jest jednak nieco inny.
11 listopada wypada w sobotę, pracownicy muszą to wiedzieć
11 listopada 2023 r., a więc Dzień Niepodległości, wypada w sobotę . Przepisy regulują taką okoliczność i pracownicy nie tracą szansy na zmniejszenie miesięcznego bilansu wykonywanej pracy o całe 8 godzin.
Regulacje dotyczące świąt wypadających w sobotę stanowią, iż pracodawca ma obowiązek udzielenia swoim pracownikom dnia wolnego w innym terminie. Trzeba jednak pamiętać, iż odbieranie należnego dnia wolnego za 11 listopada to kwestia, o której ostatecznie decyduje pracodawca .
ZOBACZ: Jesteś z tego rocznika? Możesz dostać nawet ponad 5500 zł, niemal nikt o tym nie wie
Przepisy wskazują bowiem, iż w gestii zakresu szefa jest ustalenie, kiedy nastąpi odbiór, oraz czy firma ma to zrobić jednocześnie, czy poszczególne działy lub osoby w wyznaczonych dniach. Warto jednak wiedzieć, czego pracodawca nie może zrobić w kwestii odbioru dnia wolnego w związku z przypadaniem 11 listopada w sobotę.
Komu należy się odbiór dnia wolnego za 11 listopada?
Należy pamiętać, iż dzień wolny w związku z 11 listopada to przywilej każdego pracownika. Aby odebrać należne godziny, nie są wymagane wnioski oraz podania składane do kadr. Pracownik musi również wiedzieć, iż pracodawca nie może wymagać od niego skracania godzin pracy, tak by łącznie odbierał on 8 godzin w ramach dnia wolnego z okazji Dnia Niepodległości. Szef zobowiązany jest do umożliwienia całodniowej rezygnacji z pracy w związku z odbiorem dnia wolnego.
ZOBACZ: Wydało się, co czeka Polaków w Wigilię. Wielu jest oburzonych
Warto jednak wiedzieć, iż nie wszyscy Polacy mogą cieszyć się z odbioru dnia wolnego 11 listopada . Przywilej ten przysługuje jedynie osobom zatrudnionym wyłącznie na umowie o pracę . Dodatkowo niektóre zawody wyłączone są z szansy na odbiór dnia wolnego, zaliczają się do nich między innymi nauczyciele .
Źródło: tvn24.pl