Goniec.pl > Wiadomości > Polskie warzywa i owoce objęte embargiem. To pierwszy krok odwetowy Ukrainy
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 19.09.2023 21:29

Polskie warzywa i owoce objęte embargiem. To pierwszy krok odwetowy Ukrainy

granica Polski
Marek BAZAK/East News

Polacy odczują skutki decyzji dotyczącej zakazu wwozu ukraińskiego zboża. Wschodni sąsiedzi podjęli decyzję, która odbije się na polskich rolnikach, a więc i na portfelach klientów zwykłych sklepów. Taras Kaczka zapowiedział konkretne kroki odwetowe.

Wdrożono pierwsze kroki odwetowe po utrzymaniu embargo na ukraińskie zboże

Ukraińskie zboże nie wjedzie na teren Polski, mimo iż Komisja Europejska zniosła embargo na płody rolne Kijowa. - Nie będziemy słuchać Berlina. Zrobimy to, bo to jest w interesie polskiego rolnika - mówił w Ełku Mateusz Morawiecki.

Już w niedzielę (17.09) wiceminister rolnictwa Ukrainy zapowiedział kroki odwetowe. Taras Kaczka zapowiedział pozwanie Polski, Węgier oraz Słowacji. Najpierw uruchomiono jednak inne procedury, a te realnie uderzą w Polaków. Szczególnie rolników oraz handlarzy.

Fatalna wiadomość dla grzybiarzy. Grzybobranie może kosztować nawet 5000 zł, potężne mandaty

Ukraina nie pozwoli na wwożenie warzyw i owoców z Polski

Ukraina podjęła kroki odwetowe w związku z utrzymaniem zakazu wwozu płodów rolnych na teren Polski. Taras Kaczka ogłosił w rozmowie z Rzeczpospolitą, iż polskie warzywa i owoce objęte zostają embargiem.

- W ciągu najbliższych kilku dni Ukraina wprowadzi embargo na polską cebulę, pomidory, kapustę i jabłka - oświadczył w wywiadzie wiceminister rolnictwa Ukrainy. Polska już odpowiedziała, ale rolnicy i handlarze mają powody do obaw. Zyski, czy nawet zniwelowanie strat uprawy może okazać się trudne.

Polska jest zaskoczona decyzją o wprowadzeniu embarga

Embargo na polskie warzywa i owoce wprowadzone przez Ukrainę to pokłosie embarga na ukraińskie zboże. Polscy politycy są zaskoczeni krokiem wschodnich sąsiadów. - Zachowanie Ukrainy jest dla mnie negatywnym zaskoczeniem - oświadczył w rozmowie z RMF RM Robert Telus, minister rolnictwa.

- To jest dla mnie wielkie zaskoczenie. To niebywałe, co robi minister Taras Kaczka. Do tej pory miałem nadzieję, że on to robi w swoim imieniu, a widzę, że w tej chwili przekonuje swój rząd do tego, żeby podejmować takie decyzje - dodał szef Ministerstwa Rolnictwa. Minister dodał, że o ile w jego opinii Polska sobie poradzi z embargiem, to już nie jest pewny, czy Ukraina wyjdzie z tej decyzji obronną ręką.

Źródło: rmf24.pl, rzeczpospolita

Tagi: Ukraina