Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Finanse > Polski Ład. Zmiany w terminach opłacania składek
Maria Glinka
Maria Glinka 06.02.2022 08:10

Polski Ład. Zmiany w terminach opłacania składek

goniec.pl
goniec.pl

Polski Ład wprowadził zmiany w terminach opłacania składek i dostarczania dokumentów do ZUS. Zarówno osoby prawne, jak i fizyczne zyskały kilka dni na dopełnienie formalności. W przypadku spóźnienia należy liczyć się z poważnymi konsekwencjami - również finansowymi.

Komunikat, z którym powinni zapoznać się wszyscy przedsiębiorcy pojawił się na stronie internetowej ZUS. To jednak nie jedyne ważne informacje dla Polaków. O tym, do kogo Ministerstwo Finansów skierowało swój najnowszy komunikat pisaliśmy tutaj.

Dłuższe terminy opłacania składek ZUS

Od 2022 r. obowiązują nowe, wydłużone terminy opłacania składek i przekazywania dokumentów do ZUS. Zmiany wynikają z Polskiego Ładu i dotyczą rozliczania składek za styczeń 2022 r. i kolejne miesiące.

Płatnicy składek, którzy posiadają osobowość prawną muszą dopełnić formalności do 15. dnia każdego miesiąca. Są to m.in. spółki akcyjne, spółki z.o.o. i spółdzielnie.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

Zmiany dotyczą także podmiotów niebędących osobami prawnymi m.in osób fizycznych, które prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą czy spółek osobowych. Po zmianach ZUS czeka na składki i dokumenty do 20. dnia każdego miesiąca. Wcześniej termin mijał 10. dnia miesiąca.

Polski Ład nie wprowadził zmian w terminach dla jednostek budżetowych i samorządowych zakładów budżetowych. Tego typu podmioty muszą rozliczyć się z ZUS do 5. dnia każdego miesiąca.

Nowe terminy rozliczania dotyczą składek ubezpieczenie społeczne i zdrowotne, Fundusz Solidarnościowy (FŚ), Fundusz Pracy (FP), Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych (FGŚP) i Fundusz Emerytur Pomostowych (FEP). 

Przegapisz termin, ZUS naliczy odsetki. Może też zająć nieruchomość

Każdy, kto zapomni w rozliczyć się z ZUS-em w terminie musi liczyć się z konsekwencjami. Instytucja ma do dyspozycji wiele instrumentów, aby wyegzekwować należność.

Jednym z najbardziej dotkliwych instrumentów jest nałożenie grzywny w wysokości do 5 tys. zł. W tej sprawie ZUS występuje z wnioskiem do sądu, który podejmuje ostateczną decyzję o wysokości kary.

Poza tym ZUS ma prawo naliczyć także odsetki za zwłokę. Każdy spóźniony płatnik może samodzielnie przeliczyć wysokość należnych odsetek za pomocą kalkulatora dostępnego na oficjalnej stronie internetowej zus.pl.

W przypadku spóźnienia lub opłacenia składek w zaniżonej wysokości ZUS ma także możliwość nałożyć opłatę dodatkową w wysokości 100 proc. nieopłaconych składek. Jest to decyzja administracyjna, co oznacza, że w razie odwołania płatnik musi zgłosić się do sądu.

Każdy, kto nie uregulował składek musi liczyć się z tym, że ZUS może dokonać zabezpieczenia na majątku. Instytucja ma prawo ustanowić hipotekę na nieruchomości lub zastaw skarbowy na rzeczach ruchomych, a także na zbywalnych prawach majątkowych.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami z Twojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres [email protected]

źródło: zus.pl