Goniec.pl
policja-statystyki-utoniec

Pixabay.com/AndrzejRembowski (zdjęcie ilustracyjne)

Policja opublikowała najnowsze statystyki utonięć. W weekend zginęło 8 osób

28 Czerwca 2021

Autor tekstu:

Mateusz Sidorek

Udostępnij:

Statystyki policji potwierdzają, że wraz z nadejściem ciepłych dni wzrasta liczba przypadków utonięć. Niestety w ciągu ostatniego weekendu w wodzie zginęło kolejne 8 osób. W związku z rozpoczęciem wakacji można się spodziewać, że Polacy tłumnie ruszą w kierunku zbiorników wodnych – szczególnie, że czeka nas następna fala upałów. Dlatego warto pamiętać o przestrzeganiu podstawowych zasad bezpieczeństwa.

Na oficjalnej stronie policji znajdziemy informacje o 8 utonięciach, do których doszło od piątku (25 czerwca) do niedzieli (27 czerwca). Co roku podczas letnich miesięcy służby apelują do społeczeństwa o bezpieczne spędzanie czasu nad akwenami oraz rzekami. Niestety regularnie dochodzi do tragedii nad wodą.

malzenstwo dom

W środku wesela nagle do panny młodej zadzwonił telefon. Otrzymała wiadomość, że w ich domu był wybuch

CZYTAJ DALEJ

Według danych przedstawionych przez policję w piątek utonęła jedna osoba, w sobotę – dwie, a w niedzielę – aż pięć. Jak dotąd w czerwcu stwierdzono 61 utonięć, a do końca miesiąca pozostały jeszcze trzy dni. Okres, w którym ruch nad wodą znacznie wzrasta, jednak dopiero nadchodzą.

Policja apeluje o zachowanie bezpieczeństwa nad wodą

Zgodnie ze statystykami policji w ubiegłym roku łącznie odnotowano 460 utonięć. Aż 86 ofiar śmiertelnych to osoby do 30 roku życia. Ten problem powraca każdego roku i jest prawdziwym koszmarem służb ratowniczych, funkcjonariuszy policji oraz strażaków.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

Warto przypomnieć, że do takich wypadków często dochodzi z powodu braku odpowiedzialności oraz stosowania się do podstawowych zasad bezpieczeństwa. W 2020 roku aż 117 osób, które utonęło, przed wejściem do wody spożywało alkohol.

Polacy tonęli także podczas kąpieli w miejscu niestrzeżonym, lecz nie zabronionym (64 ofiary), w wyniku nieostrożności (38) oraz braku zachowania ostrożności w trakcie łowienia ryb (25). Dlatego, przygotowując się do tegorocznych wakacji, warto przypomnieć sobie najważniejsze zasady.

Funkcjonariusze przypominają, że przebywając nad wodą, powinniśmy zapomnieć o skokach na „na główkę” w nieznanych miejscach, pływaniu w miejscach zabronionych oraz przecenianiu swoich umiejętności pływackich. Wchodzenie do akwenów w stanie nietrzeźwym to natomiast jeden z największych błędów.

Rady policji

Policja radzi, byśmy korzystali jedynie z kąpielisk strzeżonych. Do wody powinniśmy wchodzić powoli i zanurzać się stopniowo, unikając wskakiwania – szczególnie, jeśli nie znamy terenu lub przez długi czas leżeliśmy na słońcu. Zderzenie się dwóch mocno różnych temperatur może skończyć się wstrząsem termicznym.

Rodzice nie powinni spuszczać swoich pociech z oka. Czasem wystarczy moment, by dziecko zniknęło pod taflą wody. Małe dzieci pod żadnym pozorem nie powinny wchodzić do akwenów bez towarzystwa osoby dorosłej.

Przebywając na terenie kąpielisk istotne jest także reagowanie na polecenia ratowników i stosowanie się do wydawanych przez nich sygnałów (np. oznaczeń flagowych). Dzięki temu również unikniemy wielu niebezpiecznych sytuacji, jak choćby pływanie po odcinkach szlaków żeglugowych.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: Policja

Podobne artykuły

Abp Gądecki przeprosił za molestowania w kościele

Wiadomości

Gądecki zaczął przepraszać. Padły słowa o molestowaniu nieletnich

Czytaj więcej >
Lekarz ostrzegł rodziców

Wiadomości

Bardzo niepokojące objawy u dzieci, wcześniej ich nie było. Lekarz ostrzega rodziców

Czytaj więcej >
Parada Równości

Wiadomości

O 15:00 wyruszy Parada Równości w Warszawie. Duże utrudnienia w centrum miasta

Czytaj więcej >
Nie żyje Lucinda Riley

Wiadomości

Polki pokochały jej twórczość. Lucinda Riley zmarła w wieku 55 lat po wieloletniej chorobie

Czytaj więcej >

Wiadomości

Aleksander Kwaśniewski boi się meczu Polska:Hiszpania. Skomentował formę drużyny

Czytaj więcej >
Nie żyje 3-letnia Zuzia z Torunia

Wiadomości

Cała Polska trzymała za nią kciuki. Zuzia zmarła po kilkunastu dniach w szpitalu

Czytaj więcej >