Goniec.pl
[II-51]

Wikimedia Adrian Grycuk CC BY-SA 3.0

Policja apeluje o ostrożność. Plaga kradzieży na cmentarzach

15 Października 2021

Autor tekstu:

Mateusz Sidorek

Przed dniem Wszystkich Świętych policja obserwuje coraz więcej kradzieży na cmentarzach. Służby apelują o ostrożność do mieszkańców, którzy planują odwiedzić groby bliskich. Ofiarami najczęściej padają osoby w podeszłym wieku. Funkcjonariusze z Gdańska odnotowali już siedem przestępstw na terenie miejskich nekropolii. Złodzieje kradną co tylko można.

Policja przypomina, że okres uroczystości Wszystkich Świętych to dobry czas dla złodziei, co widać po zgłoszeniach. Na terenie nekropolii pojawiają się kieszonkowcy, którzy najczęściej biorą sobie za cel starsze osoby. Nie tylko okradają mieszkańców, ale potrafią też zabrać wszystko, co znajdą na nagrobku (np. kwiaty, znicze).

niebieski tekst goniec.pl na białym tle

Kosiniak-Kamysz zrobił awanturę w "Wiadomościach". Holecka oskarżona o kłamstwo

CZYTAJ DALEJ

Gdańscy policjanci odnotowali już siedem kradzieży na terenie miejskich cmentarzy. Okazuje się, że kieszonkowcy są bardziej aktywni w okresie Wszystkich Świętych. Funkcjonariusze ostrzegają przed podejrzanymi osobami, które wypatrują torebek, licząc na zdobycie portfeli z dokumentami, pieniędzy, a nawet kluczy do mieszkań swoich ofiar.

Apel policji przed 1 listopada

Nie tylko policja dostrzega rosnący problem. Kieszonkowców zauważają także osoby odwiedzające groby bliskich. Komenda Miejska Policji w Gdańsku przekazała, w jakich sytuacjach najczęściej może dojść do kradzieży i na co polują złodzieje. Często wystarczy moment nieuwagi, by stracić cenne przedmioty. Później przestępcy mogą próbować włamać się do mieszkań swoich ofiar.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

– Osoby porządkujące groby niejednokrotnie odwracają swoją uwagę od tego co się dzieje wokół nich. Tracą z oczu swoje cenne rzeczy. m.in. torby, torebki, w których znajdują się portfele, pieniądze, dokumenty, klucze do mieszkania czy telefony. Nietrudno można sobie wyobrazić co może zrobić złodziej, który będzie miał klucze i adres do naszego mieszkania. I czas, bo niejednokrotnie osoby pokonują spory dystans, aby dojechać w miejsce cmentarza – przekazał na łamach Polsat News asp. sztab. Mariusz Chrzanowski z KMP w Gdańsku.

Mieszkańcy, którzy odwiedzają cmentarze, przyznają, że w ostatnim czasie widzą podejrzane osoby, kręcące się alejkami i rozglądających się za pozostawionymi rzeczami osobistymi. Z relacji odwiedzających nekropolie wynika, że kieszonkowcy często działają w grupach i nierzadko są bardzo sprawni.

Kobieta położy torebkę na ławeczce i jest zajęta grobem. W tym momencie podchodzi dwóch, trzech gości i ciach! I już nie ma – powiedział jeden z mieszkańców Gdańska na łamach Polsat News.

– Co roku tak jest! Oni chodzą, szukają między grobami. Widziałem to raz na własne oczy – dodał.

Trzeba się wystrzegać, mieć pozamykane torebki, portfel głęboko zakamuflowany – stwierdził rozmówca, który przebywał na gdańskim cmentarzu Łostowickim.

Policjanci otrzymują sygnały o opustoszałych nagrobkach

Jak informuje policja, kieszonkowcy kradną nie tylko rzeczy osobiste odwiedzających osób. Złodzieje zabierają z nagrobków nowe znicze, wieńce oraz kwiaty. Zdarzają się przypadki, w których niszczone są pomniki. Przestępcy zabierają mosiądzowe litery i metalowe elementy (np. krzyże).

Przed laty okradziono mi wszystko – i kwiaty, i metalowy krzyż. Skradziono także litery z mosiądzu – wszystkie wydłubano – powiedziała mieszkanka Gdańska.

W związku z niepokojącymi doniesieniami policja rozpoczęła wzmożone kontrole na cmentarzach. Funkcjonariuszy można zobaczyć przy bramach nekropolii, jak rozdają ulotki oraz ostrzegają przed kieszonkowcami. Warto pamiętać o tym za dwa tygodnie, gdy Polacy ruszą odwiedzić groby bliskich.

Grób Pawła Królikowskiego/Goniec.pl

Łezka sama napływa do oka. Poruszający widok grobu Pawła Królikowskiego przed Wszystkimi Świętymi

Grób Pawła Królikowskiego znajduje się w Alei Zasłużonych na warszawskich Powązkach.

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: Polsat News

Tagi:

Mateusz SidorekAutor

Interesuję się literaturą, kinem europejskim oraz arthouse’owym i kulturą francuską w każdym wydaniu. Tworzyłem treści m.in. dla i-D Poland, Noizz, K MAG oraz Hiro.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: mateusz.sidorek@goniec.pl

Podobne artykuły

Aleksander M.
Facebook

Wiadomości

Morderstwo w Inowrocławiu: Sąsiedzi słyszeli krzyki. "On się załamał po tym programie"

Czytaj więcej >
Fot. Piotr Molecki/East News, Warszawa, 08.04.2022. Palac Prezydecki. Prezydent Andrzej Duda (n/z) wreczyl nominacje generalskie funkcjonariuszom Sluzby Celno-Skarbowej.

Wiadomości

Andrzej Duda najpopularniejszym politykiem w Polsce. Prezydent na podium sondażu

Czytaj więcej >
Papież Franciszek
ANDREAS SOLARO/AFP/East News

Wiadomości

Papież Franciszek o swoim zdrowiu i możliwości abdykacji: "Jutro mogę umrzeć"

Czytaj więcej >
Warszawa, korek, samochody, pixabay

Wiadomości

Koniec ze starymi samochodami w Warszawie? Nowy projekt strefy czystego transportu

Czytaj więcej >

Wiadomości

Dolnośląskie: Martwy pies z raną brzucha porzucony przy drodze. Policja szuka oprawcy

Czytaj więcej >
Ołena Zełeńska w poruszającym wpisie w mediach społecznościowych zwróciła się do swojego męża (ANDRE PAIN/AFP/East News).

Wiadomości

Ołena Zełeńska w poruszającym wpisie do męża. "Coś się zmieniło..."

Czytaj więcej >