Goniec.pl
Policja ostrzega przed nowym oszustwem, złodzieje wykorzystują COVID-19

materiały własne Iberion

Policja apeluje o ostrożność. Dostaniesz jeden telefon i stracisz oszczędności

22 Stycznia 2022

Autor tekstu:

Agata Jaroszewska

Udostępnij:

Chwila nieuwagi i możesz stracić dosłownie wszystkie swoje oszczędności. Co więcej, za kilka tygodni możez dostać list o zaciągniętym kredycie. Policja ostrzega, złodzieje znaleźli zupełnie nowy sposób na oszustwo. Zagrożenie jest realne dla milionów Polaków.

W czasie, gdy Ministerstwo Zdrowia przekazuje dane o rekordowych zakażeniach koronawirusem, a Adam Niedzielski ostrzega, że przyszłotygodniowe dane będą jeszcze wyższe, okazję tę wykorzystują oszuści. Policja wydała pilny apel do wszystkich Polaków.

Marek BAZAK/East News

Ostatnia niedziela niehandlowa na starych zasadach. Trzy sieciówki już podjęły decyzję

CZYTAJ DALEJ

- Do niecnych celów wykorzystują pandemię COVID-19! Nie daj się oszukać - czytamy w specjalnym komunikacie. Policjanci ujawniają, jak działają złodzieje.

Ostrzeżenie przed nową metodą oszustów. Wykorzystują pandemię koronawirusa

Na celowniku złodziei znaleźć może się dosłownie każdy, dlatego policja stara się ostrzec w swoich apelach jak największą liczbę Polek i Polaków. Pandemia koronawirusa sprawiła, że popularna metoda "na wnuczka" została zmodyfikowana.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

Nadal najbardziej narażone na zostanie ofiarą oszustwa są osoby starsze. Złodzieje postanowili wywołać u swojego rozmówcy współczucie. - Wykorzystują legendę "na koronawirusa". Dzwonią głównie do starszych osób, podając się za członka rodziny, który zachorował na COVID-19 i jest w bardzo złym stanie - przekazała Policja Łódzka.

Przebieg rozmowy bardzo szybko się zmienia. Policjanci w ostrzeżeniu wskazują, że po chwili rzekomy członek rodziny zmagający się z koronawirusem podaje do słuchawki "lekarza". Śledczy wyjaśniają, że fałszywy medyk "potwierdza tę sytuację, wskazując na pilną potrzebę wdrożenia terapii ratującej życie".

Proszą o pieniądze na leczenie COVID-19

- Informując o konieczności poniesienia sporych nakładów finansowych, próbują wyłudzić pieniądze, żerując na dobrym sercu rozmówcy i jego strachu o życie swoich najbliższych - przekazała łódzka policja.

Sterdynia: policjanci odkryli zwłoki 86-latki w mieszkaniu

Mieszkała ze zwłokami swojej matki. Córka wyjaśniła, dlaczego jej nie pochowała

CZYTAJ DALEJ

Policjanci znają już schemat działania złodziei. Celujący w osoby starsze oszuści starają się wywrzeć presję i domagać się natychmiastowej odpowiedzi na prośbę. - By osiągnąć swój cel, potrafią płakać do słuchawki czy wręcz krzyczeć na rozmówcę, który nie chce przekazać im pieniędzy - dodaje policja z Łodzi, która wydała ostrzeżenie.

Oszuści liczą nie tylko na pośpiech, ale również na nieznajomość sposobu walki z COVID-19. Emocjonalny szantaż przynosi efekty, a kolejne osoby tracą pieniądze, więc policja przypomina, że pacjenci zakażeni koronawirusem nie muszą płacić za swoje leczenie.

- Zarówno diagnostyka, pobyt w szpitalu jak i podawane leki są darmowe. Jeśli dzwoni do nas osoba która próbuje wmówić nam, iż musimy zapłacić za leczenie najbliższych, powinniśmy jak najszybciej przerwać połączenie i zadzwonić pod numer 112, by poinformować o próbie oszustwa policję - czytamy w specjalnym apelu.

Jak wygląda grób ojca Jarosława Kaczyńskiego?

Tak wygląda grób ojca Jarosława Kaczyńskiego. Jeden szczegół wprawia w osłupienie

Na warszawskich Powązkach znaleźć można grób ojca Jarosława Kaczyńskiego. Rajmund Kaczyński nie jest pochowany sam. Oto, jak wygląda jego mogiła. fot. goniec.pl

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami z Twojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Agata JaroszewskaAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Studiowałam na Uniwersytecie Warszawskim oraz w Szkole Głównej Służby Pożarniczej. Interesuję się głównie problemami społecznymi oraz zagadnieniami związanymi z kulturą. W swojej pracy skupiam się na nagłaśnianiu ważnych i istotnych spraw w skali lokalnej, a do opisywanych spraw zawsze podchodzę bezstronnie. Moją pasją jest etnologia, szczególnie kwestie związane z kulturowym uwarunkowaniem społeczeństwa oraz dawne wierzenia. Szczególną uwagę przywiązuję do historii mówionej, gdzie nie ma jedynej i słusznej wersji wydarzeń historycznych. Przez trzy lata prowadziłam badania etnograficzne na terenie Ukrainy. Na Huculszczyźnie rozmawiałam ze świadkami historii na temat ich wspomnień o szkołach prowadzonych przez Polaków, czy prześladowaniu grekokatolików w czasie delegalizacji tego Kościoła na tamtejszych terenach.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: agata.jaroszewska@goniec.pl

Podobne artykuły

Lech Wałęsa obchodzi 79. urodziny i nie wszyscy życzą mu zdrowia

Wiadomości

Lech Wałęsa obchodzi 79. urodziny. Czego życzą mu Polacy? Zdrowia i... 100 lat w piekle

Czytaj więcej >

Wiadomości

Donald Tusk może czuć się zagrożony? Polacy wskazali, kto powinien być liderem opozycji

Czytaj więcej >
Paweł Kukiz oświadczył, że to koniec wspólnych głosowań z PiS, Jarosław Kaczyński ma kłopoty

Wiadomości

Paweł Kukiz "zrywa" z PiS. Jarosław Kaczyński nie może liczyć na jego wsparcie w sejmowych głosowaniach

Czytaj więcej >
Jacek Jaworek nie jest jedyny, policja opublikowała komunikat

Wiadomości

Jacek Jaworek nie jest jedyny, ważny komunikat policji i trzy nazwiska, które powinieneś znać. "Możesz pomóc ich namierzyć"

Czytaj więcej >

Wiadomości

Skandaliczne kazanie na mszy dla dzieci w Lublinie. Ksiądz mówił o samobójstwach i medalikach, które "parzą szatana"

Czytaj więcej >

Wiadomości

Nocna tragedia na DK11. Osobówka zmiażdżona przez ciężarówkę. Nie żyją dwie osoby

Czytaj więcej >