Polacy wezmą udział w specjalnych ćwiczeniach "w sytuacji zagrożenia". Szef RCB właśnie ogłosił
Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ma przygotowany plan dla Polaków na ewentualne sytuacje zagrożenia. Jak tłumaczył w rozmowie z "Rzeczpospolitą" dyrektor RCB Zbigniew Muszyński, "szkolenia i ćwiczenia dla ludności cywilnej to jeden z priorytetów nowego podejścia do ochrony ludności". Zdradził nieco więcej szczegółów. Wiadomo, czego możemy się spodziewać.
Rządowe Centrum Bezpieczeństwa zapowiada ważne zmiany, mowa o ćwiczeniach
W związku z dramatyczną sytuacją powodziową, która jeszcze we wrześniu minionego roku przeszła przez południową Polskę, pojawiło się wiele pytań o zarządzanie w sytuacjach kryzysowych. Tragiczna sytuacja powodzian uwydatniła wiele luk - trudności w komunikacji, brak łączności, zagubienie wielu mieszkańców rejonów dotkniętych przejściem wielkiej wody. W piątkowej rozmowie w "Rzeczpospolitej" Zbigniew Muszyński, dyrektor Rządowego Centrum Bezpieczeństwa ujawnił, że planowane są istotne zmiany w odpowiedzi na te problemy.
Już dziś wielki protest rolników, zablokują polskie miasto. Zapowiadają wielogodzinną manifestacjęSzkolenia i ćwiczenia dla ludności cywilnej to jeden z priorytetów nowego podejścia do ochrony ludności. Głównym celem zmian jest zwiększenie odporności społecznej, świadomości obywateli oraz zapewnienie im praktycznych umiejętności, które pozwolą reagować w trudnych sytuacjach - przyznał szef RCB.
Wyspecjalizowane jednostki będą organizować ćwiczenia
Jak podkreślił Muszyński, przepisy przewidują regularne szkolenia, które obejmą podmioty wykonujące zadania związane z ochroną ludności, oraz tych, którzy pełnią funkcję terytorialnych organów ochrony. Ćwiczenia mają być organizowane przez wyspecjalizowane jednostki. Mowa tu m.in. o Państwowej Straży Pożarnej czy Akademii Pożarniczej. Muszyński zaznaczył również, że będą w nich brali udział także eksperci RCB.
Na przykład wójtowie, burmistrzowie, prezydenci miast będą mieli obowiązek odbycia takich szkoleń w ciągu trzech miesięcy od objęcia funkcji, a następnie co najmniej raz w roku. Podobny obowiązek będzie dotyczył osób posiadających przydziały mobilizacyjne w obronie cywilnej - powiedział.
ZOBACZ: Będzie limit płacenia gotówką? Unia Europejska zapowiada przełomowe zmiany
Jak podkreślił szef RCB, "ćwiczenia praktyczne, które mają weryfikować gotowość i zwiększać skuteczność reagowania, będą organizowane minimum raz w roku".
"Nie ma systemów, które byłyby odporne na każde zagrożenie"
Dyrektor RCB Zbigniew Muszyński zaznaczył również w rozmowie z "Rzeczpospolitą", że cały czas trwają nieustanne prace nad podniesieniem bezpieczeństwa infrastruktury krytycznej.
Pracujemy z wieloma instytucjami publicznymi i prywatnymi, aby stale podnosić poziom bezpieczeństwa tych obiektów. Czy można powiedzieć, że jesteśmy w pełni bezpieczni? W dzisiejszym świecie nie ma systemów, które byłyby odporne na każde zagrożenie. Mimo to Polska konsekwentnie wzmacnia swoje zdolności, zarówno w zakresie prewencji, jak i reagowania - dodał.
Poinformował również o wprowadzeniu obowiązku raportowania zakłóceń przez podmioty krytyczne, co pozwoli na błyskawiczną reakcję i ograniczenie skutków ewentualnych incydentów.
ZOBACZ: 22-latka źle zaparkowała auto. Teraz może zapłacić nawet 30 tys. zł