Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Wiadomości > Polacy odwracają się od Kościoła. Wyniki badań od lat wskazują na negatywny trend
Ada Rymaszewska
Ada Rymaszewska 15.01.2022 09:40

Polacy odwracają się od Kościoła. Wyniki badań od lat wskazują na negatywny trend

Ksiądz
Pixabay/kisistvan77

Kościół katolicki w Polsce zmaga się z ogromnym kryzysem. Z roku na rok wzrasta liczba apostazji oraz zmniejsza się odsetek osób uczestniczących w niedzielnych mszach świętych. Mniej pieniędzy trafia też na kościelne tace, co potwierdza najnowszy sondaż CBOS.

O tym, że w polskim Kościele jest źle mówi się od dawna. Niechętni do praktykowania są zwłaszcza młodzi ludzie, którzy masowo wypisują się z lekcji religii i buntują się przeciwko uczęszczaniu na niedzielne nabożeństwa.

Coraz więcej niepraktykujących

Najnowszy sondaż przeprowadzony przez CBOS potwierdza niedobre wieści dla Kościoła. Choć gołym okiem w świątyniach z roku na rok widać coraz mniej ludzi, dane statystyczne dobitnie to udowadniają.

Niepokojące tendencje obserwujemy od lat, a na horyzoncie brakuje perspektyw na pozytywne zmiany. Od 2005 roku odsetek praktykujących Polaków uczestniczących we mszach świętych w lokalnej parafii maleje i obecnie wynosi 75%.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

W ubiegłym roku wzrósł natomiast (o aż 5 punktów procentowych) odsetek osób uczestniczących w nabożeństwach w różnych parafiach. Więcej jest też niepraktykujących - prawie jedna czwarta z nas deklaruje, że nie jest czynnie zaangażowana w życie Kościoła.

66 procent z tej grupy podało, że nie uczestniczy w mszach z różnych powodów, a połowa ankietowanych utrzymuje, że choć zalicza się do wierzących, to nie praktykuje. 15 procent stanowią niewierzący, a zaledwie 3 procent - Polacy innego wyznania.

Źle przedstawiają się także statystyki dotyczące osób, mających jakiekolwiek zarzuty pod adresem własnych parafii. Odsetek ten wynosi 23 proc., a wśród powodów niechęci do lokalnej wspólnoty wymieniane są: niezadowolenie z księży lub proboszcza, wymaganie wysokich datków pieniężnych czy po prostu brak jakichkolwiek inicjatyw aktywizujących wiernych.

Polacy niechętnie dają "na tacę"

Przeprowadzający sondaż zapytali ankietowanych także o to, ile pieniędzy przeznaczają miesięcznie na tzw. "tacę". Okazało się, że Polacy niechętnie wspierają swoje wspólnoty finansowo i na przestrzeni kilku ostatnich lat odsetek ten systematycznie wzrasta.

Największą grupą są osoby nieskładające żadnych ofiar pieniężnych (40 procent), drugą natomiast ofiarujący konkretną kwotę (32 procent). Jedna czwarta pytanych odpowiedziała "różnie bywa".

Sumując to, ofiary pieniężne składa 56 proc. Polaków, czyli o 5 punktów procentowych mniej niż jeszcze w 2014 roku.

Badanie "Aktualne problemy i wydarzenia" przeprowadzono w dniach 4-14 listopada 2021 r. na reprezentatywnej imiennej próbie 1100 pełnoletnich mieszkańców Polski, wylosowanej z rejestru PESEL.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami z Twojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres [email protected]

źródło: WP

Tagi: Kościół