Pogrzeb Jerzego Ubrana. Kiedy odbędzie się ceremonia i gdzie spocznie były polityk i naczelny "NIE"?
Nie żyje Jerzy Urban. Pogrzeb byłego polityka odbędzie się w Warszawie, a następnie jego ciało spocznie w rodzinnym grobie. O miejscu wiecznego spoczynku naczelnego tygodnika "NIE' poinformował Waldemar Kuchanny, jego zastępca. Kiedy odbędzie się ceremonia pogrzebowa byłego polityka?
Pogrzeb Jerzego Urbana. Polityk spocznie na Powązkach. Sprawa budzi kontrowersje
- Pogrzeb Jerzego Urbana odbędzie się 11 października (wtorek) o godz. 13 na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie - poinformował Waldemar Kuchanny, zastępca Urbana w tygodniku "NIE". Oficjalny profil wydawnictwa uściślił informację, przekazując, że ceremonia odbędzie się w Domu Pogrzebowym Powązki Wojskowe, przy ul. Powązkowskiej 43/45.
Jerzy Urban zmarł w poniedziałek 3 października. Był dziennikarzem, publicystą, założycielem i długoletnim redaktorem naczelnym tygodnika "NIE", a w latach 1981-1989 piastował stanowisko rzecznika prasowego Rady Ministrów PRL oraz współtworzył propagandę i cenzurę w czasie stanu wojennego. Ze względu na kontrowersyjną przeszłość wiele osób uważa, że nie powinien spocząć na Cmentarzu Powązkowskim.
O tym, że właśnie w tym miejscu złożone zostanie ciało Jerzego Urbana, poinformował Waldemar Kuchanny:
- Taką dostałem informację od rodziny Urbana. Będzie pochowany w grobie swoich rodziców. To są dwa groby obok siebie, proste płyty. Jakaś boczna, nierzucająca się w oczy alejka. To nie jest Aleja Zasłużonych, ale Cmentarz Wojskowy. Tam rodzina ma wykupione miejsce - przekazał, jednocześnie argumentując miejsce spoczynku.
Zdaniem wicenaczelnego tygodnika "NIE", pogrzeb Jerzego Urbana na Powązkach nie jest niczym kontrowersyjnym. Stwierdza, że nie ma w tym żadnej manifestacji, ani ukrytej intencji, a po prostu tam znajduje się "grób rodzinny" zmarłego.
Pogrzeb Jerzego Urbana. Redakcja "NIE" pracuje normalnie
- Urban był naczelnym do śmierci. Miał dwóch zastępców: mnie i Przemysława Ćwiklińskiego. Pracujemy dalej. Członkiem redakcji jest Małgorzata Daniszewska, żona Urbana. Wszystkie posunięcia z nią konsultujemy. Ona czyta teksty, zatwierdza je. Mamy trzyosobowe kolegium. Każda rzecz jest czytana przez trzy osoby - przekazuje Waldemar Kuchanny.
W związku z odejściem głównego decydenta, w poniedziałek 3 października odbyła się narada, jak będzie wyglądał kolejny numer "NIE".
- Pierwsza strona będzie na czarno i będzie na niej krótki tekst na temat Urbana. Reszta numeru będzie wyglądała jak zawsze. Nie będziemy robić numeru monograficznego, bo uważamy, że Urban by sobie tego nie życzył - przekazał wicenaczelny.
Jerzy Urban urodził się 3 sierpnia 1933 roku w Łodzi. W 1951 roku rozpoczął studia dziennikarskie na Uniwersytecie Warszawskim, których nigdy nie ukończył. W latach. 50. zadebiutował jako dziennikarz, pisząc do "Nowej Wsi", "Po Prostu", "Życia Gospodarczego" czy "Polityki". W 1990 roku utworzył tygodnik "NIE" o charakterze antyklerykalnym, antyprawicowym i satyrycznym, którym kierował do samego końca.
Artykuły polecane przez Goniec.pl:
Nie żyje Edward Dobrzański. Uznany aktor i wieloletni wykładowca akademicki miał 93 lata
Dawid Ozdoba nie żyje. Tancerz i były partner Edyty Herbuś walczył z depresją. Miał zaledwie 43 lata
Źródło: Goniec.pl