Goniec.pl
Pogrzeb Jerzego Ubrana. Kiedy odbędzie się ceremonia i gdzie spocznie były polityk i naczelny "NIE"?

Piotr Molecki/East News

Pogrzeb Jerzego Ubrana. Kiedy odbędzie się ceremonia i gdzie spocznie były polityk i naczelny "NIE"?

4 Października 2022

Autor tekstu:

Piotr Szczurowski

Nie żyje Jerzy Urban. Pogrzeb byłego polityka odbędzie się w Warszawie, a następnie jego ciało spocznie w rodzinnym grobie. O miejscu wiecznego spoczynku naczelnego tygodnika "NIE' poinformował Waldemar Kuchanny, jego zastępca. Kiedy odbędzie się ceremonia pogrzebowa byłego polityka?

Pogrzeb Jerzego Urbana. Polityk spocznie na Powązkach. Sprawa budzi kontrowersje

- Pogrzeb Jerzego Urbana odbędzie się 11 października (wtorek) o godz. 13 na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie - poinformował Waldemar Kuchanny, zastępca Urbana w tygodniku "NIE". Oficjalny profil wydawnictwa uściślił informację, przekazując, że ceremonia odbędzie się w Domu Pogrzebowym Powązki Wojskowe, przy ul. Powązkowskiej 43/45.

Jerzy Urban

Jerzy Urban nie żyje. Polityk i publicysta miał 89 lat

CZYTAJ DALEJ

Jerzy Urban zmarł w poniedziałek 3 października. Był dziennikarzem, publicystą, założycielem i długoletnim redaktorem naczelnym tygodnika "NIE", a w latach 1981-1989 piastował stanowisko rzecznika prasowego Rady Ministrów PRL oraz współtworzył propagandę i cenzurę w czasie stanu wojennego. Ze względu na kontrowersyjną przeszłość wiele osób uważa, że nie powinien spocząć na Cmentarzu Powązkowskim.

O tym, że właśnie w tym miejscu złożone zostanie ciało Jerzego Urbana, poinformował Waldemar Kuchanny:

- Taką dostałem informację od rodziny Urbana. Będzie pochowany w grobie swoich rodziców. To są dwa groby obok siebie, proste płyty. Jakaś boczna, nierzucająca się w oczy alejka. To nie jest Aleja Zasłużonych, ale Cmentarz Wojskowy. Tam rodzina ma wykupione miejsce - przekazał, jednocześnie argumentując miejsce spoczynku.

Zdaniem wicenaczelnego tygodnika "NIE", pogrzeb Jerzego Urbana na Powązkach nie jest niczym kontrowersyjnym. Stwierdza, że nie ma w tym żadnej manifestacji, ani ukrytej intencji, a po prostu tam znajduje się "grób rodzinny" zmarłego.

Pogrzeb Jerzego Urbana. Redakcja "NIE" pracuje normalnie

- Urban był naczelnym do śmierci. Miał dwóch zastępców: mnie i Przemysława Ćwiklińskiego. Pracujemy dalej. Członkiem redakcji jest Małgorzata Daniszewska, żona Urbana. Wszystkie posunięcia z nią konsultujemy. Ona czyta teksty, zatwierdza je. Mamy trzyosobowe kolegium. Każda rzecz jest czytana przez trzy osoby - przekazuje Waldemar Kuchanny.

W związku z odejściem głównego decydenta, w poniedziałek 3 października odbyła się narada, jak będzie wyglądał kolejny numer "NIE".

- Pierwsza strona będzie na czarno i będzie na niej krótki tekst na temat Urbana. Reszta numeru będzie wyglądała jak zawsze. Nie będziemy robić numeru monograficznego, bo uważamy, że Urban by sobie tego nie życzył - przekazał wicenaczelny.

Jerzy Urban urodził się 3 sierpnia 1933 roku w Łodzi. W 1951 roku rozpoczął studia dziennikarskie na Uniwersytecie Warszawskim, których nigdy nie ukończył. W latach. 50. zadebiutował jako dziennikarz, pisząc do "Nowej Wsi", "Po Prostu", "Życia Gospodarczego" czy "Polityki". W 1990 roku utworzył tygodnik "NIE" o charakterze antyklerykalnym, antyprawicowym i satyrycznym, którym kierował do samego końca.

AFP/EAST NEWS

Ojciec Kaczyńskich zrobił przed śmiercią niebywałą rzecz. Widok jego grobu mówi wszystko

Rajmund Kaczyński, ojciec Jarosława i Lecha Kaczyńskich, był powstańcem i żołnierzem polskiego wojska. Współcześni Polacy z pewnością mieli okazję go poznać, gdy na jaw wyszła wypowiedź, w której potępił dopuszczenie jego synów do władzy. Jak wygląda grób ojca prezesa siedem lat po jego śmierci?

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

  • Dziś w TV. Co ciekawego polskie stacje mają do zaoferowania w poniedziałek, 3 października? Co obejrzeć?

  • Nie żyje Edward Dobrzański. Uznany aktor i wieloletni wykładowca akademicki miał 93 lata

  • Dawid Ozdoba nie żyje. Tancerz i były partner Edyty Herbuś walczył z depresją. Miał zaledwie 43 lata