Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > PiS planuje kolejne reformy w sądownictwie
Monika Majko
Monika Majko 26.10.2021 15:13

PiS planuje kolejne reformy w sądownictwie

niebieski tekst goniec.pl na białym tle
Goniec.pl

Posłowie Prawa i Sprawiedliwości pracują nad projektami zapowiadanych przez Jarosława Kaczyńskiego reformach w sądownictwie. Nowe przepisy przewidują likwidację Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego, a także ograniczenie liczby wszystkich sędziów Sądu Najwyższego i zmianę struktury sądów.

Jak tłumaczył niedawno na antenie RMF FM Jarosław Kaczyński, to niezbędne zmiany, które jego zdaniem powinny zostać wprowadzone jak najszybciej. Na razie jednak projekt nie trafił pod obrady i jak zapowiedział w rozmowie Wirtualną Polską Marek Ast, szef sejmowej komisji sprawiedliwości, nie stanie się to w przeciągu najbliższego tygodnia.

Według najnowszych ustaleń projekt dotyczący sądów powszechnych zostanie złożony przez rząd. Planowane zmiany są tak szerokie, że skonsultowanie ich będzie konieczne – miała z kolei usłyszeć od informatora z rządu redakcja serwisu wp.pl.

PiS pracuje nad projektami zmian w sądownictwie

Zapowiadana reforma ma dotyczyć m.in. likwidacji Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego, co mogłoby przyczynić się do poprawy napiętych stosunków z Brukselą, z którą Polska prowadzi obecnie spór o odblokowanie środków z funduszu odbudowy. Ustawy jednak wciąż brak, a szanse Polski na uzyskanie unijnych dotacji jeszcze przed końcem roku spadają z każdym kolejnym tygodniem zwłoki.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

Poza tym reforma zakłada również ograniczenie liczby sędziów Sądu Najwyższego i likwidację sądów rejonowych, których zadania przejęłyby sądy okręgowe. W strukturze sądownictwa miałyby pojawić się również sądy regionalne, które będą zajmować się rozpatrywaniem skarg kasacyjnych, co dotychczas leżało w kompetencjach Sądu Najwyższego.

Projekt dotyczący zmian w Sądzie Najwyższym ma zostać złożony przez posłów PiS, co pozwoli partii rządzącej uniknąć szerokich konsultacji i da szansę na uchwalenie zmian w czasie jednego posiedzenia.

Jarosław Kaczyński jest zmuszony konsultować warunki zmian ze Zbigniewem Ziobro

Bruksela wymaga jednak nie tylko likwidacji Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Władze Unii Europejskiej domagają się również przywrócenia do pracy zawieszonych sędziów i odtworzenia niezależności wymiaru sprawiedliwości. To warunki, które Polska powinna spełnić, by otrzymać pieniądze z funduszu odbudowy.

Napięta sytuacja związana z reformą sądownictwa jest okazją dla Zbigniewa Ziobry i posłów z Solidarnej Polski. PiS nie posiada samodzielnej większości, dlatego Jarosław Kaczyński jest zmuszony konsultować zmiany z obecnym ministrem sprawiedliwości, który widzi w tym okazję do forsowania własnych pomysłów, które mogą generować kolejne konflikty z Brukselą. – Każdy z krajów może kształtować swój wymiar sprawiedliwości dowolnie, ale zgodnie ze wspólnymi zasadami. Ani Komisja Europejska, ani TSUE nie mówią, jak Polska ma to zrobić, ważne by zmiany nie łamała zasad praworządności – cytuje słowa swojego źródła serwis wp.pl.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: WP