Pilny komunikat w sprawie skażonej wody w kranach. W dużym mieście wykryto groźną bakterię
Badania próbek wody w jednym z polskich miast wykazały obecność niebezpiecznej bakterii. Decyzją sanepidu woda nadaje się do spożycia tylko i wyłącznie po jej wcześniejszym przegotowaniu. Cały czas prowadzone są działania naprawcze. Jak informuje urząd miasta “trwa czyszczenie i dezynfekcja sieci wodociągowej".
Niebezpieczna bakteria w wodzie
Pierwsze informacje na temat skażenia wody napłynęły z Gdyni w piątek (8 listopada). Tego dnia lokalny magistrat przekazał, że w sieci wodociągowej w strefie Gdynia Śródmieście doszło do skażenia wody . Badania jednoznacznie wskazały obecność groźnej bakterii. Mieszkańcy muszą przestrzegać kilku zasad w trosce o swoje bezpieczeństwo.
ZOBACZ: Tyle przeciętnie zarabia Polak. GUS podał najnowsze dane
Skażona woda w Gdyni
Trwa czyszczenie i dezynfekcja sieci wodociągowej w rejonie Śródmieścia w Gdyni . Wszystko po to, aby jak najszybciej przywrócić wysoką jakość wody. Warto śledzić kolejne komunikaty – poinformowano na stronie miasta.
We wtorek Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji PEWIK przekazało również, że "w ramach realizowanych działań naprawczych został wyłączony z eksploatacji jeden ze zbiorników wody". Służby rozpoczęły czyszczenie i dezynfekcję , zaznaczając, że jest to standardowa procedura w takich przypadkach. W tym samym czasie wydano także ważne polecenia dla mieszkańców.
ZOBACZ: Ksiądz dał wiernym wytyczne przed kolędą. Trudno uwierzyć, czego zażądał
Wykryto bakterie coli. Mieszkańcy muszą przestrzegać tych zasad
W chwili obecnej sytuacja jest pod kontrolą służb eksploatacyjnych PEWIK GDYNIA. Działania naprawcze prowadzone będą do uzyskania pozytywnych wyników jakości mikrobiologicznej wody we wszystkich wytypowanych punktach monitoringowych – zapewniła Anna Szpajer, rzeczniczka PEWIK, cytowana przez polsatnews.pl.
W przebadanych próbkach wody wykryte zostały bakterie grupy coli , w związku z czym sanepid wydał decyzję o jej warunkowej przydatności do spożycia dla strefy Gdynia Śródmieście. Woda nadaje się do spożycia jedynie po wcześniejszym przegotowaniu. Bez obróbki termicznej może być używana wyłącznie do celów sanitarnych i porządkowych. Sanepid przekazał, że ważnym elementem, który pozwolił na warunkowe dopuszczenie wody do użycia, był brak obecności bakterii chorobotwórczych coli w badanych próbkach.
Działania naprawcze prowadzone będą aż do uzyskania pozytywnych wyników jakości mikrobiologicznej wody w przypadku wszystkich wytypowanych punktów monitoringowych. Jak czytamy w komunikacie, graniczny termin zakończenia prac określono w decyzji PPIS w Gdyni na 22 listopada br.