Opublikowano raport GUS. Ceny towarów i usług wzrosły o 5,9 procent
Główny Urząd Statystyczny potwierdził to, co Polacy odczuwają codziennie w sklepach i na stacjach benzynowych. W ciągu roku ceny towarów i usług wzrosły aż o 5,9 procent. - We wrześniu 2021 roku wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych znalazł się powyżej górnej granicy odchyleń od celu inflacyjnego określonego przez Radę Polityki Pieniężnej - przekazał urząd.
Ceny usług wzrosły w ciągu roku o 6,6 procent, a ceny towarów w 12 miesięcy zwiększyły się o 5,6 procent - Ceny towarów i usług konsumpcyjnych we wrześniu 2021 roku w porównaniu z analogicznym miesiącem ubiegłego roku wzrosły o 5,9 procent - przekazał w piątek 15 października GUS.
GUS: w rok ceny wzrosły o 5,9 proc.
Jest jeszcze drożej niż zakładali eksperci. Co więcej, analitycy wskazują, że w październiku pobity może zostać wrześniowy rekord wzrostu cen i z przodu pojawi się 6. Polacy z pewnością odczują to na własnych portfelach.
GUS przekazał, że we wrześniu 2020 roku transport był tańszy aż o 18,5 procent. Ceny mieszkań wzrosły w ciągu 12 miesięcy o 6,4 procent, a żywności o 4,2 procent.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
To jednak nie koniec. Za napoje alkoholowe i wyroby tytoniowe zapłacić musimy o 2,1 procent więcej niż rok temu. We wrześniu 2020 tańsze były również: edukacja (o 4,3 procent), rekreacja i kultura (o 4,8 procent), czy wyposażenie mieszkania i prowadzenie gospodarstwa domowego (o 3,8 procent).
Jak kształtował się wzrost cen towarów i usług konsumpcyjnych w poszczególnych pozycjach? Sprawdź na naszej grafice.https://t.co/05krujl9cw#GUS #CPI #WskaźnikCen #statystyki #inflacja pic.twitter.com/ynZZLyR2pn
— GUS (@GUS_STAT) October 15, 2021
Płacimy więcej
- Szóstka w październiku gwarantowana. Rozpoczyna się gra o siódemkę na początku 2022 roku - napisali w odniesieniu na dane przekazane przez GUS analitycy z mBanku.
Tendencję rosnącej inflacji z miesiąc na miesiąc potwierdzają dane wyszczególnione przez Główny Urząd Statystyczny. Tylko w ciągu jednego miesiąca ceny odzieży i obuwia wzrosły o 3,1 procent.
- We wrześniu bieżącego roku w porównaniu z poprzednim miesiącem największy wpływ na wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem miały wyższe ceny w zakresie mieszkania (o 0,7 procent), transportu (o 1,2 procent) oraz łączności (o 2,3 procent), które podwyższyły ten wskaźnik odpowiednio o 0,17 progu procentowego i po 0,12 progu procentowego - przekazał GUS.
Ceny rosną, ale świadczenia nie
W czwartek wieczorem Sejm przegłosował zmiany w 500 plus. Inflacja nie wpłynęła na wprowadzenie jeszcze jednej dodatkowej zmiany.
Mimo prognoz o dalszym wzroście cen towarów i usług rządzący nie zdecydowali się na waloryzacje wypłacanego rodzicom i opiekunom świadczenia (więcej na ten temat przeczytasz >tutaj<). Kwota pozostanie na tym samym, niezmienionym poziomie.
Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:
Jedyny wnuk Krzysztofa Krawczyka potrzebuje pomocy finansowej
Jarosław Kaczyński odchodzi z rządu. "Musi przygotować partię do wyborów"
Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl
Źródło: stat.gov.pl