Nowy obowiązek w UE od 28 grudnia. Skorzysta na nim wielu Polaków
W sobotę (28 grudnia) w życie oficjalnie weszła rewolucyjna zmiana w ładowarkach. Nowe zasady obejmują całą Unię Europejską i oznaczają koniec z plątaniną kabli w naszych domach. Skorzystają na nich m.in. właściciele telefonów, tabletów i aparatów cyfrowych, a to nie wszystko. Od 2026 r. zmiana obejmie także laptopy.
Nowe zasady ws. ładowarek
Nadeszła wyczekiwania rewolucja dla użytkowników m.in. telefonów, tabletów i aparatów cyfrowych. Od soboty w Unii Europejskiej obowiązuje nowy standard ładowania dla przenośnych urządzeń elektronicznych. Nowe przepisy oznaczają ostateczny koniec z plątaniną kabli i poszukiwaniem odpowiedniej ładowarki.
ZOBACZ: Kupił córce używany samochód. W schowku znalazł poruszający list
Rewolucja w ładowarkach. Zmiana w całej UE
Nowy standard ładowania dla przenośnych urządzeń elektronicznych obowiązuje od 28 grudnia w całej Unii Europejskiej. Za jego sprawą wszystkie nowe telefony, tablety, aparaty cyfrowe i inne małe urządzenia muszą być wyposażone w jeden typ portu . Jak informuje PAP, od 2026 r. zmiana obejmie także laptopy.
ZOBACZ: Ceny gazu w 2025 roku mocno wzrosną. Tyle zapłacą Polacy od stycznia
Wielka zmiana w ładowarkach w całej UE
W całej Unii Europejskiej obowiązuje standard ładowania USB-C dla przenośnych urządzeń elektronicznych. Od teraz wszystkie nowe urządzenia muszą zostać wyposażone w port USB-C , chociaż producenci dostosowywali się do zmian już od kilku lat. Przepisy mają na celu korzystanie z urządzeń przez konsumentów, którzy nie muszą już posiadać kilku ładowarek do różnych typów urządzeń.
Nowe zasady dotyczące ładowarek przyczynią się także do tego, że producenci nie będą mogli ograniczać prędkości ładowania, a z konsumentów zostanie zdjęta konieczność zakupienia nowej ładowarki dla konkretnego sprzętu. To nie wszystko – nowy system ma przynieść oszczędności rzędu 250 mln euro rocznie, ograniczając zakup niepotrzebnych ładowarek. Komisja Europejska przewiduje, że odpady elektroniczne zostaną wskutek tego zredukowane o 980 ton rocznie. Obecnie ładowarki do telefonów generują 11 tys. ton e-śmieci rocznie. Był to jeden z kluczowych argumentów za wprowadzeniem obowiązku stosowania uniwersalnego stosowania złącza USB-C. Do tego dochodzi także aspekt technologiczny – port ten zapewnia szybki transfer danych oraz możliwość jednoczesnego ładowania i przesyłania informacji.
Nowe przepisy obejmują już większość małych urządzeń, a od 2026 roku zasady będą obowiązywać także dla laptopów.
Jakie sprzęty muszą posiadać port USB-C? Nowe przepisy obejmują nie tylko telefony, ale także: tablety, aparaty cyfrowe, konsole do gier, klawiatury komputerowe i przenośne systemy GPS.