Nowy obowiązek dla posiadaczy domów. To już pewne, za brak czeka surowa kara
Właściciele domów niemalże bez wyjątku będą musieli zastosować się do nowych przepisów, które już obowiązują w wielu województwach. Tuż przed końcem roku warto więc dopilnować pewnego obowiązku. Ewentualna kara pieniężna to dopiero początek konsekwencji, jakie nam grożą.
Nowy obowiązek dla właścicieli domów
Jeszcze przed nowym rokiem właściciele domów powinni zwrócić uwagę na nowy obowiązek . W wielu województwach w życie już weszły przepisy, które mają poskutkować większym bezpieczeństwem nas wszystkich. Dostosowanie się do nowych zasad ma niemałe znaczenie dla naszego zdrowia.
ZOBACZ: Zaginęła 23-letnia Weronika. W domu zostawiła ważną rzecz. “To bardzo niepokojące”
Właściciele domów muszą kupić ten sprzęt
Na właścicieli nieruchomości nałożony został ważny obowiązek. Wyjaśniamy, kto powinien bezwględnie zainwestować w nowy sprzęt dla swojego domu. Konsekwencje niezastosowania się do nowych przepisów mogą być dotkliwe, niektórzy zapłacą nawet 5 tys. zł kary.
ZOBACZ: Co zrobić, gdy policjant prosi o odblokowanie telefonu? Każdy powinien o tym wiedzieć
Nowy obowiązek dla wielu polskich domów
W Polsce obowiązują już przepisy dotyczące wymiany m.in. przestarzałych kominków i innych starych urządzeń grzewczych. Konieczne jest, abyśmy zastąpili je w oparciu o nowe wytyczne. Wysoki mandat to najmniej dotkliwa konsekwencja, jaka nas czeka. Poniżej wyjaśniamy, kto powinien wymienić domowy sprzęt.
Spora część województw w Polsce przyjęła już uchwały antysmogowe , które określają, z jakich urządzeń grzewczych można korzystać oraz w jakim terminie należy wymienić starsze, nieekologiczne urządzenia.
Stare kominki oraz inne urządzenia grzewcze na paliwa stałe, takie jak kotły czy piece, muszą zostać dostosowane do wymogów wynikających z przepisów antysmogowych. Tych, którzy nie zdecydują się zastosować do tych zasad, czeka niemała kara pieniężna. W przypadku poważniejszych naruszeń mowa jest nawet o grzywnie w wysokości 5 tys. zł. Kontrole w tym celu przeprowadzają np. straż miejska lub inspektorzy ochrony środowiska pod warunkiem, że przepisy już weszły w życie w danym województwie. Wymiana kominów lub ich modernizacja ma zostać zakończona w 2029 roku.
Za nieodpowiednią jakość powietrza w naszym kraju odpowiada przede wszystkim ogrzewanie domów jednorodzinnych słabej jakości paliwem w przestarzałych domowych piecach – informował w jednym z komunikatów resort klimatu.
Przypomnijmy, że Polacy do listopada tego roku mogli uzyskać pomoc finansową na wymianę swojego sprzętu w ramach programu “Czyste powietrze”.
Program priorytetowy został zaprojektowany w celu poprawy efektywności energetycznej oraz zmniejszenia emisji pyłów i innych zanieczyszczeń do atmosfery z istniejących domów jednorodzinnych. Dzięki realnemu wsparciu finansowemu beneficjenci programu mogą wpłynąć na poprawę jakości powietrza w swoim otoczeniu, oszczędzać na codziennych wydatkach dzięki efektywniejszemu zarządzaniu energią elektryczną w swoim domu oraz, co najważniejsze, chronić zdrowie swoje i całej rodziny – wyjaśniano.