Goniec.pl Zdrowie Nowe świadczenie cieszy się rekordowym zainteresowaniem. Są trzy progi
Fot.: MATEUSZ JAGIELSKI/East News

Nowe świadczenie cieszy się rekordowym zainteresowaniem. Są trzy progi

17 marca 2024
Autor tekstu: Agata Jaroszewska

Nowe świadczenie wywołało prawdziwe poruszenie wśród Polaków. Do urzędników trafiają kolejne wnioski, a ilość rozpatrzonych pozytywnie dokumentów rośnie wręcz lawinowo. Komu przysługuje świadczenie wspierające, które stało się faktem dopiero 1 stycznia 2024 r.?

Świadczenie pielęgnacyjne: komu się należy?

Wraz z przyjściem Nowego Roku w Polsce pojawiło się zupełnie nowe świadczenie . 1 stycznia 2024 r. po wielu latach apeli w życie weszło świadczenie wspierające dla osób z niepełnosprawnościami . Fakt, że takie rozwiązanie było potrzebne, świadczy ilość złożonych wniosków. Ze względu na zainteresowanie, rządzący musieli w przyspieszonym tempie szkolić kolejnych urzędników.

Komu przysługuje świadczenie wspierające? Ta pomoc skierowana jest tylko do osób z niepełnosprawnościami. Trzeba jednak pamiętać, że nawet w obrębie tej grupy stosowana jest gradacja . Decyzja dotycząca tego, kiedy można złożyć wniosek o przyznanie nowego świadczenia, zależna jest od Wojewódzkich Zespołów ds. Orzecznictwa (WZON).

Pieniądze już trafiają do emerytów. Wzrósł jeden z dodatków do emerytury

Rekordowe zainteresowanie nowym świadczeniem

Łukasz Krasoń, rządowy pełnomocnik ds. osób niepełnosprawnych, potwierdził, że zainteresowanie świadczeniem wspierającym jest ogromne. Tylko przez trzy miesiące obowiązywania nowego rozwiązania wpłynęło już ponad 150 tysięcy wniosków o jego przyznanie . 3 tysiące z osób ubiegających się o pomoc przeszło już przez specjalny proces określania tego, jakie wsparcie jest potrzebne.

ZOBACZ : Tadeusz Rydzyk dostaje nie tylko emeryturę. Należy mu się specjalny dodatek

Gdzie zgłosić się o przyznanie świadczenia wspierającego? Chociaż pieniądze wypłacać będzie Zakład Ubezpieczeń Społecznych, to pierwsze dokumenty muszą trafić do WZON-ów . Specjalna komisja na podstawie kryteriów takich jak, wiek, czy zdolność do samodzielnego funkcjonowania przydziela punkty. To właśnie one decydują o tym, kiedy osoba z niepełnosprawnością będzie mogła ubiegać się o nowe świadczenie.

Trzy progi punktowe determinują prawo do świadczenia pielęgnacyjnego

Przewidziano trzy progi punktowe regulujące termin złożenia wniosku o przyznanie świadczenia pielęgnacyjnego. Oto one:

  • zdobycie od 70 do 77 punktów pozwala na złożenie wniosku o świadczenie pielęgnacyjnego dopiero od 2026 r. ,
  • osoba z niepełnosprawnością, która zdobędzie od 78 do 86 punktów, będzie mogła ubiegać się o nowe świadczenie w 2025 r. ,
  • zdobycie 87-100 punktów sprawia, iż osoba z niepełnosprawnością ma prawo do ubiegania się o przyznanie świadczenia wspierającego już w 2024 r .

ZOBACZ : Nie zawsze to rodzina płaci za pogrzeb. Pieniądze wyłożyć może zupełnie obca osoba

Jak złożyć wniosek o przyznanie świadczenia pielęgnacyjnego? Dodatek ten można otrzymać na dwa sposoby. Rządowy pełnomocnik ds. osób niepełnosprawnych przekazał, że najwięcej osób (dotychczas 80 proc. wszystkich złożonych wniosków) decyduje się na ostrzenie dokumentów w tradycyjnej, papierowej formie. Druga to skorzystanie z ZUS-owego portalu Emp@tia. Zmniejsza to obciążenie urzędników, którzy w przypadku tradycyjnej ścieżki ubiegania się o przyznanie nowego świadczenia i tak zmuszeni są do przepisania go w formie elektronicznej do systemu.

Źródło: money.pl

Wraca zima. Mróz i śnieg już w niedzielę rozgoszczą się w kraju
Ślub zakończył się masowym zatruciem. 53 osoby trafiły do szpitala
Obserwuj nas w
autor
Agata Jaroszewska

Redaktorka portalu Goniec.pl. Studiowałam na Uniwersytecie Warszawskim oraz w Szkole Głównej Służby Pożarniczej. Interesuję się głównie problemami społecznymi oraz zagadnieniami związanymi z kulturą. W swojej pracy skupiam się na nagłaśnianiu ważnych i istotnych spraw w skali lokalnej, a do opisywanych spraw zawsze podchodzę bezstronnie. Moją pasją jest etnologia, szczególnie kwestie związane z kulturowym uwarunkowaniem społeczeństwa oraz dawne wierzenia. Szczególną uwagę przywiązuję do historii mówionej, gdzie nie ma jedynej i słusznej wersji wydarzeń historycznych. Przez trzy lata prowadziłam badania etnograficzne na terenie Ukrainy. Na Huculszczyźnie rozmawiałam ze świadkami historii na temat ich wspomnień o szkołach prowadzonych przez Polaków, czy prześladowaniu grekokatolików w czasie delegalizacji tego Kościoła na tamtejszych terenach.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@goniec.pl
non-fiction wiadomości finanse technologia zdrowie rozrywka sport