Niezwykłe sceny w 19.30. Prowadząca wdrapała się na dach, szybko wyjaśniła
W czwartek 1 sierpnia widzowie, którzy punktualnie o godzinie 19:30 zasiedli przed ekranami, by obejrzeć TVP, mogli się nieco zaskoczyć. W głównym serwisie informacyjnym Joanna Dunikowska-Paź przywitała ich na tle zachodzącego słońca i panoramy Warszawy. Prowadząca od razu wyjaśniła, gdzie się znajduje.
Specjalne wydanie "19.30". Joanna Dunikowska-Paź wyjaśniła
1 sierpnia o godzinie 19.30 Joanna Dunikowska-Paź przywitała widzów TVP1 w głównym serwisie informacyjnym stacji na tle panoramy stolicy, zapraszając na specjalne wydanie programu. Wszystko w związku z 80. rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego , którą dziś obchodzimy. Prowadząca od razu na wstępie wyjaśniła, gdzie się znajduje, ponieważ budynek, z którego prowadziła dzisiejsze wydanie "19.30" jest niezwykle symboliczny i ważny historycznie.
Specjalne wydanie 19.30 zaczynamy na budynku PAST-y, dawnej centrali telefonicznej, zdobywanej przez powstańców dosłownie piętro po piętrze. A w tle za mną, najnowocześniejszy budynek ówczesnej stolicy - Prudential, który na zdjęciach z serią eksplozji stał się symbolem walk - rozpoczęła Joanna Dunikowska-Paź.
"19.30" upamiętnia 80. rocznicę Powstania Warszawskiego. Specjalne wydanie programu
Obchodzona dziś 80. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego jak co roku zgromadziła na placu Zamkowym, a także w samym centrum stolicy tłumy obywateli.
O 17:00 miasto jak co roku się zatrzymało - mówiła prowadząca "19.30".
ZOBACZ: Andrzej Duda: Powstanie Warszawskie stanowi podstawę naszej niepodległości
Po chwili pokazano kadry z dzisiejszych obchodów, a także wypowiedzi najważniejszych polskich polityków. W tym roku w okrągłych obchodach rocznicy Powstania Warszawskiego wziął również udział prezydent Niemiec, Frank-Walter Steinmeier. W "19.30" wyemitowano jego słowa, w których prosił o wybaczenie niemieckich zbrodni.
Proszę właśnie dzisiaj i właśnie tu o wybaczenie. Do tych bestialskich zbrodni, przed którymi bronili się Polacy w Powstaniu Warszawskim, doprowadziły niemiecki nacjonalizm, imperializm i rasizm - mówił. Jak zaznaczył, "nigdy więcej nie może do tego dojść".
Specjalne wydanie "19.30". Wszystko z okazji 80. rocznicy Powstania Warszawskiego
Joanna Dunikowska-Paź w dalszej części dzisiejszego wydania "19.30" poinformowała również o decyzji premiera Donalda Tuska , który przy okazji 80. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego zadeklarował przekazanie 100 mln zł na rozbudowę upamiętniającego wydarzenie muzeum.
Są takie miejsca, gdzie nie myślimy w kategoriach budżetu - tłumaczył Tusk podczas dzisiejszej konferencji prasowej.
Po chwili na ekranach zobaczyliśmy Zbigniewa Łuczyńskiego, który znajdował się właśnie przed budynkiem Muzeum Powstania Warszawskiego.
Prowadząca "19.30" na koniec zaprosiła również na specjalny koncert niezakazanych piosenek, który dziś z okazji obchodów 80. rocznicy Powstania Warszawskiego odbędzie się na placu Piłsudskiego.
ZOBACZ: MSZ wydało pilny komunikat. Resort stanowczo odradza podróże do tego kraju
Powstanie Warszawskie wybuchło dokładnie 1 sierpnia 1944 r. o godz. 17.00 i było największym to niepodległościowym zrywem na terenie okupowanej Polski. Trwało ponad dwa miesiące. W walkach zginęło ok. 180 tys. ludności cywilnej, a Warszawa została zniszczona.