Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Nietypowe uprawnienia policji. Funkcjonariusz może prowadzić twój samochód
Piotr Dutka
Piotr Dutka 26.01.2022 13:39

Nietypowe uprawnienia policji. Funkcjonariusz może prowadzić twój samochód

TOMASZ RADZIK/East News
Policja.gov.pl

Kierowca w znacznym stopniu jest zobligowany do tego, by przestrzegać prawa oraz przepisów ruchu drogowego. Jeżeli rażąco je łamie, naraża się na policyjną kontrolę, a także surowy mandat. Funkcjonariusze mają szeroki wachlarz możliwości, odnoszący się do kontroli drogowej. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z jednego, bardzo istotnego zapisu, który pozwala policjantowi na kierowanie pojazdem osoby kontrolowanej.

 Policyjna kontrola dla zdecydowanej większości kierowców nie jest niczym przyjemnym. Spore grono kierujących chcąc uniknąć potencjalnej kary, a co za tym idzie problemów, jeździ zgodnie z obowiązującymi przepisami. Zawsze jednak znajdą się osoby, które będą zaprzeczeniem tej tezy.

Warto zaznaczyć, że podstawowym obowiązkiem funkcjonariusza przeprowadzającego kontrole, musi działanie w bezpiecznych warunkach, które nie naraża żadnego uczestnika ruchu na niebezpieczeństwo. W rozmowie z zatrzymanym kierowcą policjant musi również podać swój stopień, imię i nazwisko, a także przyczynę zatrzymania.

Oczywiście o tych obowiązkach wie każdy z nas. Policja posiada jednak pewne uprawnienia, które zaskoczą każdego kierowcę.

Czasami policjant może skontrolować stan techniczny pojazdu, sprawdzając m. in. układ hamulcowy, układ kierowniczy, widoczność, światła. Do kompetencji mundurowych należy również sprawdzenie stanu opon czy też zawieszenia. 

Mało osób wie jednak o jednym wręcz kuriozalnym uprawnieniu policji. Warto podkreślić, że jeżeli właściwe sprawdzenie stanu technicznego pojazdu będzie wymagało kierowania pojazdem, policjant może usiąść za kierownicą twojego samochodu. 

Zgodnie z § 11 Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 5 listopada 2019 r. w sprawie kontroli ruchu drogowego funkcjonariusz może kierować kontrolowanym pojazdem w zakresie posiadanego uprawnienia do kierowania pojazdami, jeżeli jest to niezbędne dla:

  • dokonania sprawdzenia stanu technicznego pojazdu, w szczególności skuteczności działania hamulców albo sprawdzenia masy lub nacisku osi pojazdu.

  • sprowadzenia pojazdu w miejsce, w którym nie utrudnia on ruchu ani nie zagraża jego bezpieczeństwu, a także jeżeli pojazd został zatrzymany do kontroli w wyniku prowadzonych działań pościgowych, istnieje uzasadnione podejrzenie, że pochodzi z przestępstwa, jeżeli zachodzi uzasadnione podejrzenie, że znajdują się w nim osoby, które popełniły przestępstwo  albo w związku z podejrzeniem, że kierujący znajduje się w stanie nietrzeźwości, w stanie po użyciu alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholu.

Warto podkreślić, że niesprawny pojazd wiąże się z poważnymi problemami. W sytuacji, gdy kierowca stanie się sprawcą kolizji, po której postanowi zlikwidować szkodę z polisy AC, może spotkać się z odmową wypłaty odszkodowania.

Zdecydowanie większych kłopotów możemy się spodziewać w chwili policyjnej kontroli. Wówczas realne są dwa scenariusze.

W sytuacji, gdy stwierdzone usterki nie stanowią wielkiego zagrożenia dla bezpieczeństwa (np. pęknięcie przedniej szyby), funkcjonariusz, zgodnie z Art. 132. Ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawa o ruchu drogowym, powinien zatrzymać dowód rejestracyjny. 

Poważniejsze konsekwencje czekają kierowcę, gdy usterki powodują realne zagrożenie na drodze. W takiej sytuacji policjant zatrzyma za pokwitowaniem dowód rejestracyjny, jednak bez limitu czasowego na naprawę auta, które zostanie przetransportowane do warsztatu za pomocą lawety (opłata obciąża konto kierowcy), a także wręczy mu surowy mandat.

Jak podkreślają mundurowi, właściwy stan techniczny naszych pojazdów to gwarant bezpiecznej, a także bezkolizyjnej jazdy. W ten sposób zapewniamy bezpieczeństwo nie tylko sobie, ale również naszym pasażerom, czy też innym uczestnikom ruchu drogowego.

Policja podkreśla, że ich rolą jest przede wszystkim dbałość i troska o bezpieczeństwo na publicznych drogach, a także sukcesywna eliminacja pojazdów, a także nieodpowiedzialnych zmotoryzowanych mogących stwarzać realne zagrożenie dla innych osób.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami z Twojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres [email protected]

Źródło: Goniec.pl