Goniec.pl
ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER, Piotr Molecki/East News

ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER, Piotr Molecki/East News

Nieoficjalnie: Duda sceptyczny w sprawie weryfikacji covidowej

21 Stycznia 2022

Autor tekstu:

Maria Glinka

Udostępnij:

Z nieoficjalnych ustaleń "Super Expressu" wynika, że prezydent Andrzej jest sceptyczny wobec lex Hoc, czyli projektu ustawy, który zakłada weryfikację covidową. Dokument jest ważny m.in. dla Jarosława Kaczyńskiego. Z kolei od przyjęcia tego pomysłu Adam Niedzielski ma uzależniać swoją przyszłość w rządzie.

Tymczasem piąta fala przybiera na sile. Jak już informowaliśmy, w trakcie środowej konferencji prasowej szef resortu zdrowia ostrzegał, że już w przyszłym tygodniu możemy mieć nawet 50 tys. przypadków koronawirusa dziennie. 

ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

"Rz": Rząd planuje zmiany w oskładkowaniu umów zleceń

CZYTAJ DALEJ

Duda kontra Kaczyński? Pogłoski z Pałacu Prezydenckiego

"Super Express" ujawnił przecieki z Pałacu Prezydenckiego. Anonimowe źródła gazety podają, że Andrzej Duda ma wątpliwości co do ustawy, która stała się jednym z najważniejszych dokumentów dla Jarosława Kaczyńskiego. 

To lex Hoc, czyli ustawa, która wprowadza weryfikację covidową. Regulacja zakłada, że pracodawcy będą mogli domagać się od pracowników okazania certyfikatu covidowego, negatywnego wyniku testu na obecność koronawirusa lub zaświadczenia o przebyciu COVID-19.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

- Prezydent zachęca do szczepień, sam się zaszczepił trzema dawkami, ale nie jest za obowiązkiem szczepień i na ten moment jest dość sceptyczny wobec forsowanej przez rząd ustawy Hoca - przekazał informator “SE”, który pragnie pozostać anonimowy. 

Dwugłos między Kaczyńskim i Dudą w tej kluczowej sprawie skomentował Joachim Brudziński. Europoseł PiS przyznał, że nie chce oceniać czy krytykować decyzji prezydenta w sprawie weryfikacji covidowej. Jednak zaznaczył, że "stoi murem" za lex Hoc.

- To nie jest żadne ograniczanie swobód obywatelskich czy segregacja sanitarna. Jesteśmy przecież w środku największej pandemii, jaka dotknęła ludzkość od stu lat - przekonywał polityk w rozmowie z gazetą.

Andrzej Iwanczuk/REPORTER

Andrzej Duda przesadził, Polacy nigdy mu tego nie wybaczą. Czarnek nie był lepszy, afera za aferą

Miniony rok nie należał do najłatwiejszych. Polacy usiłowali poradzić sobie z trudami codzienności i kolejnymi problemami, nierzadko pomstując polityków zasiadających w rządzie. Nie zabrakło jednak momentów, kiedy włodarze naszego kraju popełniali gafy, które wywoływały łzy rozbawienia. Zapraszamy do obejrzenia galerii i przypomnienia sobie najbardziej kultowych sytuacji. / fot. Andrzej Iwańczuk/REPORTER

Zobacz galerię >

Wątpliwości w sprawie lex Hoc

W zeszłym tygodniu Jarosław Kaczyński i Mateusz Morawiecki spotkali się z członkami PiS, którzy nie chcą poprzeć lex Hoc. Mimo zabiegów prezesa i premiera niektórzy posłowie nadal nie zamierzają zagłosować za tą ustawą.

Mimo tego rząd pozytywnie zaopiniował proponowany dokument, o czym pisaliśmy tutaj. Rzecznik Piotr Müller jest przekonany, że ustawa przejdzie nawet bez wsparcia opozycji. - My uważamy, że te przepisy powinny wejść w życie, że one są elementem realizacji działań przeciw epidemii - stwierdził w programie "Tłit" Wirtualnej Polski.

Sprawdzanie paszportów covidowych to powszechna praktyka w państwach Europy Zachodniej. Dla przykładu we Włoszech, gdzie zaszczepionych jest 75 proc. obywateli, każdy pracownik musi okazać zaświadczenie o przyjęciu preparatu przeciwko COVID-19. 

Tymczasem w Polsce paszporty covidowe mają znikome zastosowanie, na co nieustannie zwracają uwagę politycy opozycji. Jednak nie wszyscy mówią jednym głosem. - Ustawa Hoca nie posuwa żadnej sprawy do przodu, nie przewiduje sankcji. To są półśrodki - przyznał Włodzimierz Czarzasty z Lewicy. 

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami z Twojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: "Super Express", wp.pl, Polsat News

Maria GlinkaAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Doświadczenie zdobywałam w redakcjach TVN24 i Euractiv. Jestem absolwentką stosunków międzynarodowych i studentką dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim. Interesuje się polityką polską i zagraniczną, problemami społecznymi w ujęciu lokalnym i globalnym, literaturą i filmem.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: maria.glinka@goniec.pl

Podobne artykuły

Pawel Wodzynski/East News

Wiadomości

Zbigniew Ziobro uderza w Unię Europejską. "Ostrzegaliśmy i nie mam z tego powodu satysfakcji"

Czytaj więcej >
"Wkrótce Putin przejdzie na emeryturę". Dmitrij Miedwiediew zdradził nazwisko następcy dyktatora

Wiadomości

"Wkrótce Putin przejdzie na emeryturę". Dmitrij Miedwiediew zdradził nazwisko następcy dyktatora

Czytaj więcej >
Policja

Wiadomości

Przerażające znalezisko w rzeszowskim hotelu. W jednym z pokoi znaleziono zwłoki mężczyzny

Czytaj więcej >
Adam Glapiński znów atakuje Donalda Tuska. Padły poważne oskarżenia

Wiadomości

Adam Glapiński znów zaatakował Donalda Tuska. Padły poważne oskarżenia

Czytaj więcej >
"Wiadomości" TVP nie odpuszczają opozycji. Serwis pokazał materiał o "nieudacznikach"

Wiadomości

"Wiadomości" TVP nie odpuszczają opozycji. Serwis pokazał materiał o "nieudacznikach"

Czytaj więcej >
Skażenie Odry. Adam Niedzielski: "Nie ma informacji o wpływie na zdrowie ludzi"

Wiadomości

Skażenie Odry. Adam Niedzielski: "Nie ma informacji o wpływie na zdrowie ludzi"

Czytaj więcej >