Nie żyje Zbigniew Pełczyński
Przedstawiciele Szkoły Liderów za pośrednictwem mediów społecznościowych przekazali informacje o śmierci założyciela, Zbigniewa Pełczyńskiego. Były żołnierz AK i powstaniec warszawski odszedł w wieku 95 lat. Bohater wykładał filozofię polityczną na Uniwersytecie Oksfordzkim. Wśród jego studentów był między innymi późniejszy prezydent Stanów Zjednoczonych, Bill Clinton.
Zbigniew Pełczyński w 1994 roku założył Szkołę Liderów. Instytucja skupia się na dbaniu o jakość życia publicznego Polaków – zarówno tych żyjących w ojczyźnie, jak i poza granicami swojego kraju. Szkoła już od ponad dwóch dekad angażuje się w działania na rzecz „świadomego, opartego na wartościach przywództwa”.
Po zakończeniu wojny Zbigniew Pełczyński przez dekady pracował jako pedagog i angażował się odbudowę wolnej Polski po transformacji ustrojowej. Współpracował między innymi z Komisją Konstytucyjną Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej oraz zespołem Ministra Szefa URM-u ds. reform centrum rządu.
Wojna i emigracja – życie Zbigniewa Pełczyńskiego
29 grudnia 1925 roku w Grodzisku Mazowieckim na świat przyszedł Zbigniew Pełczyński. Po wybuchu II wojny światowej działał w szeregach Armii Krajowej. Wziął też udział w powstaniu warszawskim. Gdy zakończyła się wojna, postanowił wyemigrować do Wielkiej Brytanii.
Pozostała część artykułu pod materiałem wideo
W latach 50. rozpoczął swoją karierę pedagogiczną. Od 1953 roku był wykładowcą na Uniwersytecie Oksfordzkim. Na jednej z najbardziej prestiżowych uczelni na świecie wykładał przede wszystkim filozofię polityczną. Jego uczniami były osoby, które później stały się ważnymi postaciami w świecie polityki.
Do studentów weterana wojennego należeli między innymi premier Węgier Viktor Orban oraz były prezydent Stanów Zjednoczonych Bill Clinton. Były żołnierz AK cały czas dbał też o sprawy rodaków za granicą. To dzięki niemu na brytyjskiej uczelni uruchomiono szeroki program stypendialny dla Polaków.
Przyczynił się do rozwoju kariery setek polskich naukowców, którzy otrzymali szansę wyjechania i pracowania na Uniwersytecie Oksfordzkim. Po transformacji ustrojowej filozof został doradcą Komisji Konstytucyjnej Sejmu RP, członkiem Rady Premiera RP ds. kształcenia urzędników państwowych oraz konsultantem EWG i OECD ds. programów reformy władz państwowych i administracji publicznej w Polsce.
Szkoła Liderów Zbigniewa Pełczyńskiego
W 1994 roku Zbigniew Pełczyński założył Szkołę Liderów, która funkcjonuje do dzisiaj i działa na rzecz Polaków, wyszukując liderów różnych obszarów życia publicznego. Wcześniej zainicjował też powstanie Fundacji Batorego w Polsce w imieniu filantropa George'a Sorosa. Organizacja powstała w 1988 roku.
Szkoła założona przez powstańca warszawskiego wybrała do swojego programu już ponad 4 tysiące osób. Absolwenci instytucji później często robili karierę między innymi w Parlamencie Europejskim, a także parlamencie krajowym, rządzie oraz organach wielu samorządów terytorialnych.
Za swoje zaangażowanie Zbigniew Pełczyński został wyróżniony między innymi Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski. Otrzymał też tytuł Oficera Orderu Imperium Brytyjskiego.
Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:
Doda wystąpiła na festiwalu w Sopocie. Miała na sobie piękną sukienkę
Od 1 lipca startuje program Profilaktyka 40 plus. Minister zdrowia podpisał rozporządzenie
Dziennikarze i fani niezadowoleni po występie Beaty Kozidrak. Poszło o jej zachowanie i głos
Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres [email protected]
Źródło: Onet.pl