Goniec.pl
nie żyje rodzina przekazała

Fot. YouTube Suzanne Pilch

Nie żyje Kasper Pawlikowski

11 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Mateusz Sidorek

Udostępnij:

Kasper Pawlikowski nie żyje. Członek Polskiego Związku Artystów Plastyków zmarł 29 marca 2021 roku po długiej i ciężkiej chorobie. Rodzina potwierdziła przykre informacje o rzeźbiarzu i pisarzu. Dopiero niedawno informacje o jego śmierci prz

Rodzina Kaspra Pawlikowskiego potwierdziła, że artysta nie żyje. Rzeźbiarz przez lata zmagał się z ciężką chorobą, która jednak nie odebrała mu radości z życia i tworzenia. Zostawił po sobie imponujące projekty architektoniczne, które traktowane są jako kreacje artystyczne. Przez cały czas też cieszył się ogromnym autorytetem.

Choć Kasper Pawlikowski nie żyje, artysta zostawił po sobie ważne dzieła. Miłośnicy sztuki i architektury mogą podziwiać między innymi przepiękne dwa domy, które sam zbudował – Pagóra w Laurentydach w okolicach Morin Heights oraz Chatka w Rdzawie w powiecie bocheńskim.

Nie żyje Kasper Pawlikowski – artysta zmarł 29 marca 2021 roku

Wiadomości o tym, że Kasper Pawlikowski nie żyje, potwierdziła już jego rodzina, która przypomniała o interesującej biografii artysty i jego niesamowitych osiągnięciach. Członek Polskiego Związku Artystów Plastyków mieszkał w Kanadzie, ale ostatnie lata spędził w Polsce.

Kasper Pawlikowski przyszedł na świat 5 czerwca 1927 roku. Artysta urodził się w rodzinnym majątku w Medyce w województwie podkarpackim. Od dziecka był skazany na sztukę – jego matka, Aniela Pawlikowska była cenioną malarką.

Ojciec Kaspra Pawlikowskiego zajmował się rodzinnym majątkiem, ale z zamiłowania był historykiem sztuki. Z pasją angażował się też w pracę literacką oraz wydawniczą. Przez długie lata gromadził też rodzinne archiwa – pamiątki z powstań, autografy, prace plastyczne i dokumenty.

Na twórczość zmarłego artysty wpływ miał także dziadek. Jan Gwalbert Pawlikowski stworzył słynny Dom Pod Jedlami w Zakopanem. Działał też jako ekonomista, taternik i prekursor ochrony przyrody. Zajmował się także filozofią.

Nie żyje ceniony członek Polskiego Związku Artystów Plastyków

Informacja o tym, że nie żyje Kasper Pawlikowski, to dobra okazja na przypomnienie sobie niezwykłej biografii artysty. Twórca pobierał nauki w rodzinnym domu, następnie kształcił się w szkole powszechnej Marii Magdaleny we Lwowie.

Artysta nie mógł zdawać do gimnazjum z powodu wybuchu II wojny światowej. W marcu 1940 roku opuścił Lwów, który znajdował się pod sowiecką okupacją, by przedostać się do Goszyc pod Krakowem. Następnie wraz z resztą rodziny został ściągnięty do Rzymu przez ojca.

Po wojnie Kasper Pawlikowski znalazł się w Wielkiej Brytanii, gdzie nauczył się języka i został korektorem w polskim Katolickim Ośrodku Wydawniczym „Veritas” w Londynie. Został też absolwentem szkoły administracji publicznej i handlu.

[EMBED-243]

Od 1953 roku mieszkał w Kanadzie, gdzie początkowo pracował w małych firmach wydawniczych. Pisał między innymi na łamach „Głosem Polskim – Gazetą Polską”, która była wydawana w Toronto. W latach 60. i 70. pracował w Montréalu.

Do Polski wrócił w 2007 roku i ożenił się z Anną Madeyską. Artysta adoptował też jej syna Józefa wraz z jego rodzeństwem. Odszedł 29 marca 2021 roku, zostając zapamiętanym jako wybitny rzeźbiarz i utalentowany pisarz. W 2017 roku w Krakowie opublikowano jego książkę „Z Medyki. Wspomnienia rodzinne”, które wywołały duże zainteresowanie na rynku.

Fot. Nekrologi Wyborcza

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

  • Zgromadzeni żałobnicy pożegnali Krzysztofa Krawczyka

  • Wiele znanych osobistości pojawiło się na pogrzebie Krzysztofa Krawczyka

  • Policja ostrzega przed niebezpiecznym przestępcą, który przebywa na wolności

Mateusz Sidorek

Interesuję się literaturą, kinem europejskim oraz arthouse’owym i kulturą francuską w każdym wydaniu. Tworzyłem treści m.in. dla i-D Poland, Noizz, K MAG oraz Hiro.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@goniec.pl

Podobne artykuły

koronawirus

Wiadomości

Prof. Krzysztof Tomasiewicz: "To początek czwartej fali, która potrwa przynajmniej dwa miesiące"

Czytaj więcej >
Monika Bawaj

Wiadomości

Tarnowskie Góry: Zaginęła 15-letnia Monika Bawaj. Policja prosi o pomoc

Czytaj więcej >
Dariusz Ś.

Wiadomości

Radny Nowoczesnej znęcał się nad żoną. Nie pójdzie do więzienia

Czytaj więcej >
policja

Wiadomości

Kontrowersyjny projekt zmian kar dla pijanych kierowców. W grze konfiskata pojazdu

Czytaj więcej >
Andrzej Duda

Wiadomości

Prezydent: rząd chciał, żeby stan wyjątkowy trwał trzy miesiące

Czytaj więcej >

Wiadomości

Poznań: Pomimo reanimacji zmarł 2,5-latek, który wypadł z okna

Czytaj więcej >