Goniec.pl Zdrowie Nie musisz czekać w kolejce do lekarza na NFZ. Niewielu pacjentów wie o tym przywileju
MATEUSZ JAGIELSKI/East News

Nie musisz czekać w kolejce do lekarza na NFZ. Niewielu pacjentów wie o tym przywileju

13 stycznia 2024
Autor tekstu: Agata Jaroszewska

Jak ominąć kolejkę do lekarza na NFZ? Nie tylko nie jest to niemożliwe, a wręcz w niektórych wypadkach jest to wskazane. Czekanie wiele miesięcy na wizytę w ramach Funduszu może stać się przeszłością. Sprawdź, czy zaliczasz się do grupy pacjentów, którzy od dziś nie będą musieli martwić się długim czasem oczekiwania na spotkanie z lekarzem specjalistą.

Kolejki do lekarzy na NFZ mogą cię nie obowiązywać

Kolejki do lekarzy współpracujących z NFZ są nieodłącznym faktem codzienności polskiej służby zdrowia. Pacjenci otrzymując skierowanie do specjalisty, nawet nie liczą na to, iż wizyta odbędzie się w ciągu najbliższych dni.

Ile czeka się na wizytę do lekarza na Narodowy Fundusz Zdrowia? Przeważnie jest to kilka miesięcy, ale nie jest rzadkością termin wskazujący, że pacjent ma zgłosić się w poradni za kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt miesięcy. Nie każdy musi jednak się tego obawiać. Niewiele osób wie o tej furtce w przepisach. Niektórych kolejka do lekarza na NFZ nie obowiązuje.

Nie żyje były dziennikarz TVP. Zmarł nagle, miał zaledwie 42 lata

Część osób nie musi czekać w kolejce do lekarza na NFZ, specjalna grupa pacjentów

NFZ przez wielu określany jest jako zmora osoby chorującej. Marzenie o szybkiej wizycie u lekarza nie musi być jednak jedynie mrzonką. Część osób uprawnionych jest do tego, aby ominąć kolejkę i niemal natychmiast spotkać się na konsultacji ze specjalistą . Co więcej, ostatnio doszło do zmiany i lista pacjentów uprawnionych do specjalnego traktowania się powiększyła.

ZOBACZ : Od 1 stycznia 2024 r. wielkie zmiany dla pacjentów. Lepiej o tym wiedzieć, nie wszyscy będą zadowoleni

Kto nie musi czekać w kolejce do lekarza na NFZ? Nie będzie zaskoczeniem, jeśli wyjaśnimy, iż kobiety w ciąży objęte są przywilejem przyjmowania do specjalisty poza kolejnością pacjentów. Kto jeszcze może cieszyć się tymi względami? Będziecie zaskoczeni.

Lista uprawnionych do tego przywileju osób jest długa, ale trzeba pamiętać o kilku rzeczach

Brak kolejek do lekarza na NFZ . Kto objęty jest przepisami pozwalającymi na przyjęcie do specjalisty w ekspresowym tempie? Oto lista:

  • osoby posiadające tytuł Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi lub Zasłużonego Dawcy Przeszczepu,
  • osoby posiadające orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności lub jego odpowiednik,
  • osoby do ukończenia 18. roku życia posiadające zaświadczenie stwierdzające ciężkie i nieodwracalne upośledzenie albo nieuleczalną chorobę zagrażającą życiu, które powstały w prenatalnym okresie rozwoju dziecka lub w czasie porodu (zgodnie z ustawą "Za Życiem"),
  • osoby posiadające orzeczenie o niepełnosprawności.

ZOBACZ : Nadciągają ogromne śnieżyce, spadnie nawet 40 cm śniegu. Zapowiadane w prognozach ocieplenie nie przyjdzie

Osobną kategorią są pacjenci związani z wojskiem oraz posiadające specjalne tytuły z racji udziału w historycznych wydarzeniach. Do lekarza na NFZ w kolejce nie muszą czekać także kombatanci, inwalidzi wojenni i wojskowi, uprawnieni żołnierze i pracownicy, osoby deportowane do pracy przymusowej, działacze opozycji antykomunistycznej oraz osoby represjonowane z powodów politycznych.

Niemniej trzeba pamiętać o tym, że przyjmowanie do lekarza bez kolejki nie jest automatyczne. NFZ zastrzega, że szpital nie może udzielić świadczenia z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej później niż w ciągu siedmiu dni od momentu, gdy pacjent pojawił się w placówce. Co więcej, konieczne jest okazanie specjalnych dokumentów poświadczających prawo do ominięcia kolejki do lekarza.

Źródło: nfz szczecin

"19.30" z problemami. Widzowie mają tego już dość, ruszyła fala krytyki. Są też nawiązania do "Wiadomości"
Pożar w garażu podziemnym w Rzeszowie. Niemal 50 osób musiało być pilnie ewakuowanych
Obserwuj nas w
autor
Agata Jaroszewska

Redaktorka portalu Goniec.pl. Studiowałam na Uniwersytecie Warszawskim oraz w Szkole Głównej Służby Pożarniczej. Interesuję się głównie problemami społecznymi oraz zagadnieniami związanymi z kulturą. W swojej pracy skupiam się na nagłaśnianiu ważnych i istotnych spraw w skali lokalnej, a do opisywanych spraw zawsze podchodzę bezstronnie. Moją pasją jest etnologia, szczególnie kwestie związane z kulturowym uwarunkowaniem społeczeństwa oraz dawne wierzenia. Szczególną uwagę przywiązuję do historii mówionej, gdzie nie ma jedynej i słusznej wersji wydarzeń historycznych. Przez trzy lata prowadziłam badania etnograficzne na terenie Ukrainy. Na Huculszczyźnie rozmawiałam ze świadkami historii na temat ich wspomnień o szkołach prowadzonych przez Polaków, czy prześladowaniu grekokatolików w czasie delegalizacji tego Kościoła na tamtejszych terenach.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@goniec.pl
non-fiction wiadomości finanse technologia zdrowie rozrywka sport