Goniec.pl

_Alicja_/pixabay

Nad Polskę nadciąga cyklon Dawid. Wiele osób odczuje skutki na własnej skórze

23 Maja 2023

Autor tekstu:

Zuzanna Ptaszyńska

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał alert ostrzegający przed niebezpiecznymi zjawiskami pogodowymi. To właśnie cyklon Dawid jest odpowiedzialny za nagłą zmianę warunków atmosferycznych, które odczuje wielu z nas. Szczególnie poważne skutki może mieć to dla osób z problemami kardiologicznymi.

IMGW wydał ostrzeżenie

Mieszkańców głównie zachodniej i południowej części Polski ostrzegają alerty o burzach z gradem. Ekspertów z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) zaniepokoiły silne opady deszczu, które mogą wynosić od 15 mm do 35 mm, oraz porywy wiatru osiągające prędkość do 60 km/h.

To cyklon Dawid, czyli układ niżowy, odpowiada za te nagłe zmiany pogodowe. Opady mogą trwać nawet 12 godzin, a niektóre obszary kraju będą również narażone na wystąpienie gradu.

Elżbieta Romanowska

Elżbieta Romanowska mierzy się z falą hejtu. Zwróciła się do internautów

CZYTAJ DALEJ

Osoby wrażliwe na zmiany pogody mogą czuć się gorzej

Zdaniem lekarzy wielu z nas może doświadczać negatywnych skutków zdrowotnych związanych z nagłą zmianą pogody. Silne wiatry, burze oraz wahania ciśnienia atmosferycznego mają wpływ na nasze samopoczucie.

- Co najmniej połowa Polaków jest wrażliwa na zmiany pogody, a niektóre statystyki mówią nawet o 70%. Taką wrażliwość organizmu na zmiany warunków atmosferycznych nazywamy meteopatią - tłumaczyła w rozmowie z WP abcZdrowie kardiolożka i internistka dr n. med. Ewa Uścińska.

U pacjentów cierpiących na schorzenia reumatyczne nagłe zmiany pogody mogą wywoływać uciążliwe dolegliwości. Objawy takie jak bóle stawów, mięśni oraz uczucie "łamania w kościach" mogą pojawić się lub nasilić się w takich sytuacjach.

Szczególne poważne skutki mogą odczuć osoby z problemami kardiologicznymi

Niezależne od nas warunki atmosferyczne, a szczególnie nagłe zmiany pogody, stanowią duże wyzwanie dla pacjentów z niewydolnością serca. Osoby z wysokim ciśnieniem krwi są bardzo wrażliwe na zmiany ciśnienia atmosferycznego i temperatury, co prowadzi do trudności w adaptacji naczyń krwionośnych do nowych warunków. Z kolei osoby z niskim ciśnieniem nieprawidłowo reagują na spadki ciśnienia i fale upałów, co wpływa negatywnie na ich samopoczucie.

- Czasami się zdarza, że te zmiany temperatury czy ciśnienia są bardzo drastyczne. Im taka zmiana następuje gwałtowniej, tym gorzej. Nawet zdrowy organizm musi mieć czas, żeby się do tego przystosować. U osób, które mają problemy kardiologiczne, wysokie temperatury mogą być dodatkowym obciążeniem, ponieważ dochodzi do redystrybucji przepływu krwi - tłumaczył w rozmowie z dziennikarzami WP prof. Łukasz Małek z Poradni Kardiologii Sportowej Centrum Kardiologii Klinicznej Szpitala MSWiA i AWF w Warszawie.

Źródło: WP abcZdrowie

śmigłowiec

Mazury. Mieszkańcy usłyszeli wielki huk, chwilę później poderwano wojskowy śmigłowiec. "Jakaś łuna, jakby ogień"

CZYTAJ DALEJ
policja

Pijany ksiądz spowodował tragiczny wypadek. Sąd właśnie ogłosił wyrok

CZYTAJ DALEJ

Tagi:

Podobne artykuły

Wiadomości

Dachowanie samochodu w Chojnicach. Ratownicy się tego nie spodziewali, zaskakujące sceny
Czytaj więcej >

Wiadomości

Opole. Splądrowali Żabkę na oczach obsługi. Policja szuka świadków
Czytaj więcej >

Wiadomości

Śląsk. Zaginęła 13-letnia Milena Magiera. Dziewczynka nie wzięła ze sobą nawet telefonu
Czytaj więcej >

Wiadomości

Łódzkie. Pożar składowiska z chemikaliami w Łaniętach. W akcji strażacy
Czytaj więcej >

Wiadomości

Lubuskie. Samochód uderzył w barierki i przekoziołkował na bok. 25-latek z Czech zginął na miejscu
Czytaj więcej >

Wiadomości

Warszawa. 74-latka potrącona przez nastolatki na hulajnodze
Czytaj więcej >
Zuzanna Ptaszyńska

Redaktor portalu Goniec.pl. Jestem doktorantką Uniwersytetu Warszawskiego w dyscyplinie nauki o polityce i administracji - stosunki międzynarodowe. Zarówno hobbystycznie, jak i naukowo zajmuję się Zjednoczonym Królestwem, interesuję się też historią popkultury oraz współczesnym kinem.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]