Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Nad Polskę nadciąga cyklon Dawid. Wiele osób odczuje skutki na własnej skórze
Zuzanna Ptaszyńska
Zuzanna Ptaszyńska 23.05.2023 18:44

Nad Polskę nadciąga cyklon Dawid. Wiele osób odczuje skutki na własnej skórze

Deszcz
_Alicja_/pixabay

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał alert ostrzegający przed niebezpiecznymi zjawiskami pogodowymi. To właśnie cyklon Dawid jest odpowiedzialny za nagłą zmianę warunków atmosferycznych, które odczuje wielu z nas. Szczególnie poważne skutki może mieć to dla osób z problemami kardiologicznymi.

IMGW wydał ostrzeżenie

Mieszkańców głównie zachodniej i południowej części Polski ostrzegają alerty o burzach z gradem. Ekspertów z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) zaniepokoiły silne opady deszczu, które mogą wynosić od 15 mm do 35 mm, oraz porywy wiatru osiągające prędkość do 60 km/h.

To cyklon Dawid, czyli układ niżowy, odpowiada za te nagłe zmiany pogodowe. Opady mogą trwać nawet 12 godzin, a niektóre obszary kraju będą również narażone na wystąpienie gradu.

Elżbieta Romanowska mierzy się z falą hejtu. Zwróciła się do internautów

Osoby wrażliwe na zmiany pogody mogą czuć się gorzej

Zdaniem lekarzy wielu z nas może doświadczać negatywnych skutków zdrowotnych związanych z nagłą zmianą pogody. Silne wiatry, burze oraz wahania ciśnienia atmosferycznego mają wpływ na nasze samopoczucie.

- Co najmniej połowa Polaków jest wrażliwa na zmiany pogody, a niektóre statystyki mówią nawet o 70%. Taką wrażliwość organizmu na zmiany warunków atmosferycznych nazywamy meteopatią - tłumaczyła w rozmowie z WP abcZdrowie kardiolożka i internistka dr n. med. Ewa Uścińska.

U pacjentów cierpiących na schorzenia reumatyczne nagłe zmiany pogody mogą wywoływać uciążliwe dolegliwości. Objawy takie jak bóle stawów, mięśni oraz uczucie "łamania w kościach" mogą pojawić się lub nasilić się w takich sytuacjach.

Szczególne poważne skutki mogą odczuć osoby z problemami kardiologicznymi

Niezależne od nas warunki atmosferyczne, a szczególnie nagłe zmiany pogody, stanowią duże wyzwanie dla pacjentów z niewydolnością serca. Osoby z wysokim ciśnieniem krwi są bardzo wrażliwe na zmiany ciśnienia atmosferycznego i temperatury, co prowadzi do trudności w adaptacji naczyń krwionośnych do nowych warunków. Z kolei osoby z niskim ciśnieniem nieprawidłowo reagują na spadki ciśnienia i fale upałów, co wpływa negatywnie na ich samopoczucie.

- Czasami się zdarza, że te zmiany temperatury czy ciśnienia są bardzo drastyczne. Im taka zmiana następuje gwałtowniej, tym gorzej. Nawet zdrowy organizm musi mieć czas, żeby się do tego przystosować. U osób, które mają problemy kardiologiczne, wysokie temperatury mogą być dodatkowym obciążeniem, ponieważ dochodzi do redystrybucji przepływu krwi - tłumaczył w rozmowie z dziennikarzami WP prof. Łukasz Małek z Poradni Kardiologii Sportowej Centrum Kardiologii Klinicznej Szpitala MSWiA i AWF w Warszawie.

Źródło: WP abcZdrowie

Tagi: Pogoda IMGW