NASI DZIENNIKARZE
Janusz Schwertner
Mateusz Baczyński
Jakub Wątor
Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Na drogi wyjadą setki radiowozów. Kroi się wielka akcja policji
Piotr Szczurowski
Piotr Szczurowski 20.09.2023 10:47

Na drogi wyjadą setki radiowozów. Kroi się wielka akcja policji

Polska policja
Policja.pl

W ramach działań w środę 20 września na drogach policjanci będą prowadzić ogólnopolską akcję, której założeniem będzie zwiększenia bezpieczeństwa kierowców i ich pasażerów oraz dążenie do założeń tajemniczej wizji "zero".

Policja ogłasza ogólnopolską akcję. Na co należy uważać?

Policja ostrzega kierowców w całej Polsce! W środę 20 września funkcjonariusze z wydziału ruchu drogowego będą prowadzić działania kontrolno-prewencyjne w ramach akcji "Prędkość". Przestrzegający przepisów kierowcy nie mają czego się obawiać, ale ci, którzy nie zdejmują nogi z gazu, mogą zostać ukarani wysokimi mandatami.

- "Prędkość" bo prędkość to jedna z głównych przyczyn zdarzeń drogowych, dlatego policjanci drogówki będą mierzyć prędkość pojazdów, sprawdzać stan trzeźwości kierujących, stan techniczny pojazdów, ale przede wszystkim będą bardziej widoczni na drogach - powiedział podkom. Marcin Sulik ze stołecznej policji, ogłaszając ogólnopolską akcję.

Fatalna wiadomość dla grzybiarzy. Grzybobranie może kosztować nawet 5000 zł, potężne mandaty

Tysiące radiowozów patrolować będą polskie drogi

Działania w ramach akcji "Prędkość" prowadzone są w ramach corocznej europejskiej kampanii "Roadpol Safety Day", w której działania policjantów ruchu drogowego z całej Europy ukierunkowane są na dążeniu do założeń zgodnych z wizją "zero", czyli zero ofiar śmiertelnych w wypadkach drogowych. Jak informuje podkom. Marcin Sulik ze stołecznej policji, wybór środy do przeprowadzenia akcji nie jest przypadkowy. To właśnie tym dniu oczekuje się symbolicznego uzyskania wizji "zero" dzięki wspólnym działaniom na całym kontynencie.

W rozmowie z PAP podkomisarz podkreślił, że policjanci będą dokonywać pomiarów prędkości zarówno statycznie, jak i dynamicznie, ze szczególnym uwzględnieniem miejsc, gdzie najczęściej dochodzi do wypadków drogowych wynikających z nadmiernej prędkości. Oczywiście w akcję "Prędkość" włączą się również policyjne grupy SPEED, które jak mało kto znają się na walce z piratami drogowymi.

Ogólnopolska akcja "Prędkość". Jakie panują ograniczenia prędkości na polskich drogach?

W środę 20 września warto szczególnie pamiętać o obowiązujących w Polsce limitach prędkości. Dla przypomnienia w obszarze zabudowanym wynoszą one 50 km/h, w strefach zamieszkania 20 km/h. Poza obszarem zabudowanym ograniczenia prędkości wynoszą 90 km/h na drodze jednojezdniowej i 100 km/h na drodze z dwiema jezdniami.

Na drogach ekspresowych jednojezdniowa możemy poruszać się maksymalnie 100 km/h, na drogach dwujezdniowych 120 km/h, a na autostradach obowiązuje limit prędkości wynoszący 140 km/h.

Tagi: policja