Goniec.pl

gov.pl/Krystian Maj

Muller: Premier wydał decyzję gwarantującą zabezpieczenie dostaw gazu

29 Kwietnia 2022

Autor tekstu:

Ada Rymaszewska

Rzecznik rządu Piotr Muller poinformował, że premier Mateusz Morawiecki wydał decyzję gwarantującą zabezpieczenie dostaw gazu do miejsc, które korzystały z dostaw od firm objętych sankcjami. Jak przekazał, spółki skarbu państwa niezwłocznie podjęły działania w celu szybkiej realizacji tej decyzji. To pokłosie afery dotyczącej odcięcia dostaw gazu do kilku gmin na terenie Polski.

Rosja spełniła swoje groźby i podjęła decyzję o wstrzymaniu dostaw gazu do Polski w ramach kontraktu jamalskiego. W środę o godzinie 8 rano błękitne paliwo przestało płynąć gazociągiem, co wywołało zrozumiały niepokój wśród mieszkańców naszego kraju.

Jak tłumaczył Gazprom, powodem decyzji stał się sprzeciw polskich władz wobec płacenia za surowiec w rublach. Mimo tego, rząd Mateusza Morawieckiego zapewniał, że nasze magazyny wypełnione są gazem do ok. 3/4 całkowitej pojemności.

Premier interweniuje ws. dostaw gazu

Pomimo tonowania nastrojów przez polityków Zjednoczonej Prawicy, dla mieszkańców niektórych gmin spełnił się czarny scenariusz. W kilku miejscach na terenie województw pomorskiego, wielkopolskiego, a także mazowieckiego nastąpiła przerwa w dostawie gazu.

Dziś w końcu zainterweniował sam premier Mateusz Morawiecki, którego rzecznik poinformował o wydaniu specjalnego dokumentu gwarantującego dostawy gazu do poszkodowanych odbiorców.

- Premier Morawiecki wydał decyzję gwarantującą zabezpieczenie dostaw gazu do miejsc, które korzystały z dostaw od firm objętych sankcjami. Spółki skarbu państwa niezwłocznie podjęły działania w celu szybkiej realizacji tej decyzji - przekazał Piotr Muller.

Oświadczenie w tej sprawie wydało także PGNiG, które zapewniło dostawy gazu odbiorcom firmy Novatek.

- Polska Spółka Gazownictwa oraz PGNiG Obrót Detaliczny, spółki  z Grupy Kapitałowej PGNiG, włączają się w proces przywracania dostaw gazu mieszkańcom gmin, w których błękitne paliwo przestała dostarczać objęta sankcjami firma Novatek Green Energy. Spółki są w stałym kontakcie i współpracują na bieżąco z administracją rządową. Dzięki temu udało się wypracować rozwiązania umożliwiające sprawne przywrócenie dostaw gazu - podano.

PGNiG zabezpieczy 10 gmin

Polska Spółka Gazownictwa, na podstawie polecenia premiera wydanego na mocy ustawy o zarządzaniu kryzysowym, niezwłocznie przystąpiła do realizacji nałożonych zadań zmierzających do przywrócenia dystrybucji gazu na terenie 10 gmin: Cegłów, Kałuszyn, Lubień Kujawski, Lubowidz, Łeba, Mieścisko, Mrozy, Polanów, Zagórów, Żuromin.

- Paliwo dostarczy spółka PGNiG Obrót Detaliczny. Spółki podejmują niezbędne działania, by mieszkańcy, przedsiębiorcy i instytucje w gminach pozbawionych dostępu do gazu, mogli z niego korzystać jak najszybciej - zapewniono.

Polskie gminy padły ofiarą sankcji

Decyzja premiera jest pokłosiem odcięcia gazu w wyniku wydanej we wtorek polskiej listy sankcyjnej, na której znalazła się firma Novatek Green Energy Sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie - spółka zależna w grupie kapitałowej kontrolowanej przez rosyjski koncern OAO Novatek produkujący gaz.

Jak podaje portal Interia.pl, wciąż bez ogrzewania i w części bez ciepłej wody pozostaje 80 proc. budynków w Łebie. Wkrótce ma się to zmienić za sprawą wspomnianego wyżej dokumentu. Długoterminowo rząd chce, aby dostarczaniem gazu do odciętych gmin poprzez przejęcie infrastruktury, zajęły się wspólnie PSG i PGNiG.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: Interia, goniec.pl

Tagi:

Podobne artykuły

Wiadomości

Wielkopolska. 17-letnia Amelia przepadła bez śladu. "Uciekła ze swoim chłopakiem"
Czytaj więcej >

Wiadomości

934 policjantów zmierza do Warszawy. Wydano komunikat, znamy powód
Czytaj więcej >

Wiadomości

Nie żyje kard. Karl-Josef Rauber. Był zasłużonym watykańskim dyplomatą
Czytaj więcej >

Wiadomości

Władimir Putin obrażany przez rosyjskie elity. Do sieci trafiło zdumiewające nagranie
Czytaj więcej >

Wiadomości

Dramat w polskim mieście. 19-latek śmiertelnie raniony nożem. Policja zatrzymała podejrzanego
Czytaj więcej >

Wiadomości

14. emerytura nie dla wszystkich seniorów? Niepokojące wieści, świadczenie będzie coraz niższe
Czytaj więcej >
Ada Rymaszewska

Redaktor portalu Goniec.pl. Wcześniej pracowałam w redakcjach TVN24, Kontakt24 oraz b2-biznes.pl. Jestem absolwentką dziennikarstwa i medioznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim, a obecnie studiuję politologię. Interesuję się polityką, lubię być na bieżąco z wydarzeniami z kraju i ze świata.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]