Goniec.pl
ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Morawiecki o piątej fali pandemii. "Całe społeczeństwo czeka ciężki test"

29 Stycznia 2022

Autor tekstu:

Maria Glinka

W cotygodniowym podcaście premier Mateusz Morawiecki ostrzegał, że "całe społeczeństwo czeka ciężki test" w związku z piątą falą pandemii. Szef rządu zaznaczył, że już niebawem dzienny przyrost może przekroczyć 100 tys. przypadków i "nie może być mowy o żadnej obojętności". Przy okazji wytłumaczył się z wprowadzenia nauki zdalnej w szkołach. 

Tymczasem w piątek Ministerstwo Zdrowia zaraportowało drugi najwyższy wskaźnik nowych infekcji koronawirusem od początku pandemii - 57 262 przypadki. Na kwarantannie przebywa już ponad 1 mln obywateli.

Kaczyński

PiS z poparciem seniorów. Partię wybiera 38 proc. emerytów

CZYTAJ DALEJ

Morawiecki apeluje: bądźmy realistami. Czeka nas ciężki test

Od 17 września 2021 r., w każdy piątek, Mateusz Morawiecki publikuje nowy odcinek podcastu. W trakcie kilkunastominutowej audycji porusza wątki, którymi żyją Polacy. Najnowszy odcinek jest poświęcony przede wszystkim pandemii.

Na wstępie premier zaznaczył, że "stawianie diagnoz w sprawie Omikronu" odpowiadają eksperci. Z kolei "rolą rządu jest słuchać ich głosu", a decyzje należy podejmować biorąc pod uwagę trzy przesłanki - "bezpieczeństwo, zdrowie i życie obywateli".

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

Premier zaapelował, abyśmy byli "realistami". - Czeka nas ciężki test, nie tylko państwo i system ochrony zdrowia, ale też całe społeczeństwo - oznajmił. Mimo że już teraz dzienny przyrost nowych przypadków koronawirusa zbliża się do 60 tys., to z prognoz Ministerstwa Zdrowia wynika, że szczyt piątej fali pandemii dopiero przed nami. Apogeum ma wystąpić w połowie lub pod koniec lutego.

Przed radykalnym przyrostem zachorowań ostrzegał także premier w piątkowym podcaście. - Wkrótce może być 100 tys. nowych przypadków dziennie - podkreślił. 

ZOBACZ: Najman uderzył w najczulszy punkt Stanowskiego. Riposta nadeszła błyskawicznie

Na czym skupi się rząd? Morawiecki ujawnia

Zdaniem premiera obecnie kluczowe jest "niedopuszczenie do przeciążenia systemu ochrony zdrowia". - Poza dalszym rozwojem programu szczepień, to przede wszystkim zwiększenie dostępności testów na COVID-19, abyśmy mieli jak największą kontrolę nad sytuacją epidemiczną - zaznaczył Mateusz Morawiecki. 

Jednym z priorytetów rządu będzie również "wzmacnianie opieki ambulatoryjnej, czyli skierowanej do pacjentów we wczesnym stadium choroby lub po jej przebyciu". Poza tym premier zapowiedział zwiększenie bazy łóżek covidowych i respiratorów. - Bez szczepień i bez elementarnej dyscypliny społecznej powstrzymanie pandemii może być bardzo trudne - przekonywał. 

Pierwszej damy nie trzeba z pewnością nikomu przedstawiać. Choć zdania na temat jej działalności bywają podzielone, trzeba przyznać, że ma wyjątkowe wyczucie stylu i jest świetnym oparciem dla swojego męża. / fot. Andrzej Iwanczuk/Reporter

Nie tylko Agata Duda i Marianna Schreiber. Politycy PiS pokazali swoje żony

Choć politycy PiS wyjątkowo dbają o swoją prywatność, niektórzy z nich nie boją się pokazywać z żonami. Sprawdziliśmy kim są i jak prezentują się małżonki przedstawicieli partii rządzącej. / fot. Andrzej Iwanczuk/Reporter

Zobacz galerię >

Morawiecki o nauce zdalnej: to najwłaściwsze rozwiązanie

W trakcie podcastu premier poruszył także wątek okresowego przejścia na naukę zdalną uczniów ze szkół ponadpodstawowych i najstarszych klas szkół podstawowych (V-VIII). Szef rządu wyjaśnił, że decyzja w tym zakresie była związana z chęcią uniknięcia "czarnego scenariusza" i uchronienia szpitali przed przeciążeniem.

Mimo że premier jest świadomy mankamentów nauki zdalnej, to jego zdaniem w obecnej sytuacji jest to "najwłaściwsze rozwiązanie". - Jeżeli nie dokonamy żadnego ruchu wyprzedzającego, nie mamy co liczyć, że fala Omikrona dotknie nas mniej - przyznał.

Na koniec podcastu Mateusz Morawiecki nawiązał także do spotkania z opozycją w sprawie strategii walki z pandemią. Wytłumaczył, że rządowi PiS zależy na "otwartej debacie w sprawach najwyższej rangi". O tym, co działo się na spotkaniu pisaliśmy w tym artykule.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami z Twojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: podcast Mateusza Morawieckiego, Interia

Tagi:

Maria GlinkaAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Doświadczenie zdobywałam w redakcjach TVN24 i Euractiv. Jestem absolwentką stosunków międzynarodowych i studentką dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim. Interesuje się polityką polską i zagraniczną, problemami społecznymi w ujęciu lokalnym i globalnym, literaturą i filmem.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: maria.glinka@goniec.pl

Podobne artykuły

Aleksander M.
Facebook

Wiadomości

Morderstwo w Inowrocławiu: Sąsiedzi słyszeli krzyki. "On się załamał po tym programie"

Czytaj więcej >
Fot. Piotr Molecki/East News, Warszawa, 08.04.2022. Palac Prezydecki. Prezydent Andrzej Duda (n/z) wreczyl nominacje generalskie funkcjonariuszom Sluzby Celno-Skarbowej.

Wiadomości

Andrzej Duda najpopularniejszym politykiem w Polsce. Prezydent na podium sondażu

Czytaj więcej >
Papież Franciszek
ANDREAS SOLARO/AFP/East News

Wiadomości

Papież Franciszek o swoim zdrowiu i możliwości abdykacji: "Jutro mogę umrzeć"

Czytaj więcej >
Warszawa, korek, samochody, pixabay

Wiadomości

Koniec ze starymi samochodami w Warszawie? Nowy projekt strefy czystego transportu

Czytaj więcej >

Wiadomości

Dolnośląskie: Martwy pies z raną brzucha porzucony przy drodze. Policja szuka oprawcy

Czytaj więcej >
Ołena Zełeńska w poruszającym wpisie w mediach społecznościowych zwróciła się do swojego męża (ANDRE PAIN/AFP/East News).

Wiadomości

Ołena Zełeńska w poruszającym wpisie do męża. "Coś się zmieniło..."

Czytaj więcej >