Goniec.pl
MZ: kwarantanna dla służb mundurowych i medyków skrócona do pięciu dni

ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Ministerstwo Zdrowia poinformowało o zmianach w izolacji i kwarantannie

28 Stycznia 2022

Autor tekstu:

Agata Jaroszewska

Niespodziewana decyzja rządu, izolacja i kwarantanna zostały skrócone po raz kolejny dla konkretnych grup. Informację przekazało Ministerstwo Zdrowia. Zmiany mają wejść w życie od przyszłej środy, ale jest jeden warunek.

Frankomat - poznaj nowe narzędzie dla Frankowiczów, dzięki któremu dowiesz się o jaką kwotę możesz walczyć!

Ogromna zmiana dla tysięcy Polaków - pracowników ochrony zdrowia zajmujących się pacjentami oraz służb mundurowych. Kwarantanna będzie krótsza niż siedem dni. W poniedziałek w Dzienniku Ustaw pojawiło się rozporządzenie ministra zdrowia, które od następnego tygodnia nie będzie już aktualne.

nie żyje świeczka Iberion 1

Nie żyje Elżbieta Pietrzak. Przez blisko 20 lat pracowała przy "M jak Miłość"

CZYTAJ DALEJ

- Decydujemy o skróceniu okresu zarówno kwarantanny, jak i izolacji medyków zajmujących się opieką nad pacjentem i służb mundurowych - poinformował rzecznik Ministerstwa Zdrowia.

Rząd ponownie skraca kwarantannę i izolację

Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że kwarantanna będzie trwała jedynie pięć dni. Zmiany wchodzą w życie od 2 lutego. Jeśli zaś chodzi o izolację, do skrócenia będzie mogło dojść tylko po wykonaniu testu w jej piątym dniu. W przypadku, gdy test okaże się negatywny, obowiązek izolacji zostanie zdjęty.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

Zmiana trwania okresu kwarantanny nie dotyczy jednak wszystkich Polaków. Resort Adama Niedzielskiego bardzo jasno wskazał, kto może liczyć na korzystniejsze zasady izolacji.

- Liczymy, że od przyszłej środy izolacja po zakażeniu wirusem SARS-CoV-2 to będzie siedem dni, ale od piątego dnia będzie można wykonać test. Jeżeli będzie on ujemny, to medyk, wojskowy, policjant, strażak będzie zwalniany z izolacji - wyjaśnił najnowsze ustalenia Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

Po upływie pięciu dni medycy oraz służby mundurowe będą mogli korzystać z korzystniejszych zapisów. - Po tym okresie (pięciu dni - przyp. red.) nie trzeba się testować. Jeżeli ktoś chce być zwolniony z kwarantanny wcześniej, to w służbach medycznych obowiązuje codzienne testowanie, więc na kwarantannę nikt nie musi być kierowany - dodawał rzecznik MZ.

ZOBACZ: Krzysztof Stanowski nie wytrzymał po wywiadzie z burmistrzem. Tego NIE ma na KANALE SPORTOWYM.

Liczba wszystkich Polaków na kwarantannie jest ogromna

W piątek 28 stycznia Polska nie pobiła czwartkowego rekordu zakażeń koronawirusem. Niemniej liczba nowych przypadków również przekroczyła próg 57 tys.

Tylko 64 aptek w całej Polsce oferuje testowanie na koronawirusa

Rząd zapowiadał darmowe testy w aptekach. Prawda zwala z nóg

CZYTAJ DALEJ

Ze zmian w okresie trwania kwarantanny i izolacji skorzystać będą mogły tylko konkretne grupy zawodowe, jednak ogólna liczba skierowanych na nią osób daje do myślenia. Według informacji opublikowanych przez Ministerstwo Zdrowia po godzinie 10:30 wynika, że obecnie na kwarantannie przebywa 1 068 384 osób.

Czym różnią się kwarantanna i izolacja? Izolacja dotyczy osoby, która otrzymała pozytywny wynik testu na obecność koronawirusa w organizmie, a więc jest chora. Natomiast kwarantanną obejmuje się osoby zdrowe, które mogły być narażone na kontakt z zakażonymi, mają niepokojące objawy, zostały skierowane na test lub przekroczyły zewnętrzną granicę Unii Europejskiej.

Nieprawdopodobne bogactwa Tadeusza Rydzyka. Imperium redemptorysty robi wrażenie. fot. PAWEL SKRABA/East News

Tego Tadeusz Rydzyk nie pokaże. Weszliśmy do środka i ugięły się pod nami kolana

Nieprawdopodobne bogactwa Tadeusza Rydzyka. Imperium redemptorysty robi wrażenie. Każdy z budynków kosztował duże pieniądze. fot. PAWEL SKRABA/East News

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami z Twojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: goniec.pl

Tagi:

Agata JaroszewskaAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Studiowałam na Uniwersytecie Warszawskim oraz w Szkole Głównej Służby Pożarniczej. Interesuję się głównie problemami społecznymi oraz zagadnieniami związanymi z kulturą. W swojej pracy skupiam się na nagłaśnianiu ważnych i istotnych spraw w skali lokalnej, a do opisywanych spraw zawsze podchodzę bezstronnie. Moją pasją jest etnologia, szczególnie kwestie związane z kulturowym uwarunkowaniem społeczeństwa oraz dawne wierzenia. Szczególną uwagę przywiązuję do historii mówionej, gdzie nie ma jedynej i słusznej wersji wydarzeń historycznych. Przez trzy lata prowadziłam badania etnograficzne na terenie Ukrainy. Na Huculszczyźnie rozmawiałam ze świadkami historii na temat ich wspomnień o szkołach prowadzonych przez Polaków, czy prześladowaniu grekokatolików w czasie delegalizacji tego Kościoła na tamtejszych terenach.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: agata.jaroszewska@goniec.pl

Podobne artykuły

Wiadomości

Nie pomógł nawet śmigłowiec LPR. Nie żyje jedna osoba, tragedia na drodze

Czytaj więcej >
Kierowca BMW miał ponad promil alkoholu w organizmie (KPP Jasło).

Wiadomości

Podkarpackie. Pijany spowodował wypadek. Cztery osoby w szpitalu

Czytaj więcej >
Już od marca każdy właściciel nieruchomości będzie musiał mieć sporządzone świadectwo energetyczne (Iberion).

Wiadomości

Zacznie się już w kwietniu. Nowy obowiązek i opłata dla właścicieli mieszkań

Czytaj więcej >

Wiadomości

Rosjanin wpadł w szał na widok kolumny amerykańskich wozów bojowych. Nagranie obiegło sieć

Czytaj więcej >

Wiadomości

Wiadomo, ile wynosi emerytura Krystyny Pawłowicz. Kwota robi wrażenie

Czytaj więcej >
Flickr/tvprzeworsk tvprzeworsk/fb/Iwona Wieczorek

Wiadomości

Zaginięcie Iwony Wieczorek: Czy ciało może być w morzu? Płetwonurek zabrał głos

Czytaj więcej >