Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > MEiN podaje statystyki dot. otwartych i zamkniętych szkół z powodu koronawirusa
Mateusz Sidorek
Mateusz Sidorek 05.10.2021 08:20

MEiN podaje statystyki dot. otwartych i zamkniętych szkół z powodu koronawirusa

niebieski tekst goniec.pl na białym tle
unsplash.com/Taylor Wilcox (zdjęcie ilustracyjne)

W polskich szkołach zaczęły pojawiać się ogniska koronawirusa. Ministerstwo Edukacji i Nauki opublikowało oficjalne dane w poniedziałek 4 października. W ponad 300 placówkach edukacyjnych zawieszono zajęcia stacjonarne. Wiceminister resortu podkreślił w rozmowie z mediami, że jak na razie nie ma planów całkowitego przejścia na tryb zdalnego i hybrydowego nauczania.

Wiceszef Ministerstwa Edukacji i Nauki, który był gościem Radia ZET, opowiedział o sytuacji w polskich szkołach. W niektórych placówkach pojawiły się ogniska koronawirusa, przez co konieczne było wprowadzenie nauczania zdalnego. Wiceminister zaznaczył jednak, że nie ma powodów do obaw.

Nie ma co popadać w nadmierny stres, szkoły są naprawdę dobrze przygotowane – oświadczył na antenie.

MEiN poinformowało o ogniskach zakażeń w ponad 300 szkołach

Z danych opublikowanych w poniedziałek przez MEiN wynika, że w ponad 300 szkołach pojawiły się przypadki koronawirusa. Resort podkreślił jednak, że tego dnia w trybie stacjonarnym pracowało 15 405 placówek edukacyjnych wychowania przedszkolnego. Stanowi to 99,8 proc. wszystkich ośrodków.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

Jak przekazało MEiN, w poniedziałek w trybie stacjonarnym pracowało także 14 198 szkół podstawowych, co stanowi 98,7 proc. wszystkich. Bez zmian wywołanych koronawirusem funkcjonowało również 7 698 placówek ponadpodstawowych, czyli 98,5 proc. Pięć ośrodków podstawowych oraz trzy ponadpodstawowe wprowadziły nauczanie zdalne.

Aż 185 szkół podstawowych i 111 ponadpodstawowych w poniedziałek pracowało w trybie hybrydowym. Zdaniem MEiN jak na razie sytuacja w placówkach edukacyjnych nie wymyka się spod kontroli resortu. Warto jednak przypomnieć, że zdaniem ministra zdrowia Adama Niedzielskiego pod koniec października średnia zakażeń może wynieść pięć tysięcy dziennie.

Postępowanie w szkołach, w których stwierdza się przypadki koronawirusa

W momencie, w którym w szkole stwierdza się zakażenie koronawirusem u ucznia, wychowanka czy też pracownika placówki oświatowej, o sytuacji informuje się państwowego inspektora sanitarnego. Podczas dochodzenia epidemiologicznego urzędnik ustala krąg osób narażonych.

Następnie inspektor sanitarny podejmuje decyzję w zakresie zastosowania działań, które mają ograniczyć rozprzestrzenianie się koronawirusa. Wówczas dyrektor placówki może na czas określony zawiesić zajęcia stacjonarne i przejść na tryb zdalny lub hybrydowy. Zawieszone mogą zostać grupy, oddziały, klasy, etapy edukacyjne, a nawet cała szkoła.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: Radio ZET

Tagi: Koronawirus