Mateusz Morawiecki zdecydował. Stopnie alarmowe BRAVO i CHARLIE-CRP przedłużone do końca lipca
Dynamiczna sytuacja za naszą wschodnią granicą, wzmożony ruch migracyjny i nieustające zagrożenie terrorystyczne skłoniły premiera Mateusza Morawieckiego do podjęcia ważnej decyzji. Szef polskiego rządu podpisał właśnie nowe zarządzenia przedłużające obowiązywanie na terenie całej Polski drugiego stopnia alarmowego (BRAVO) i trzeciego stopnia alarmowego CRP (CHARLIE-CRP) do 31 lipca 2022 r. do godziny 23:59.
To już kolejny raz, gdy Mateusz Morawiecki zdecydował się przedłużyć obowiązywanie stopni alarmowych na terytorium Polski. Możliwość taką daje premierowi ustawa z 10 czerwca 2016 roku o działaniach antyterrorystycznych.
Stopnie alarmowe BRAVO i CHARLIE-CRP przedłużone
Jak podano na oficjalnych rządowych stronach, drugi stopień alarmowy BRAVO ma charakter prewencyjny i wprowadzono w odpowiedzi na dynamiczną sytuację geopolityczną w regionie oraz w Ukrainie i wynikający z niej wzmożony ruch na granicy.
To drugi w czterostopniowej skali stopni alarmowych, wprowadzany wtedy, gdy istnieje zwiększone i przewidywalne zagrożenie wystąpieniem zdarzenia terrorystycznego, kiedy jednak konkretny cel ataku nie jest zidentyfikowany.
Jeśli chodzi zaś o stopień alarmowy CRP, ten wprowadzono, aby przeciwdziałać zagrożeniom czyhającym na nas w cyberprzestrzeni. To trzeci z czterech stopni alarmowych określonych w ustawie z 10 lipca 2016 roku.
Do końca lipca premier M.Morawiecki przedłużył okres obowiązywania drugiego stopnia alarmowego (BRAVO) oraz trzeciego stopnia alarmowego CRP (CHARLIE–CRP)
— Rządowe Centrum Bezpieczeństwa (@RCB_RP) June 30, 2022
Co oznaczają poszczególne stopnie alarmowe wprowadzone na podstawie ustawy o działaniach antyterrorystycznych?
👇👇👇 pic.twitter.com/E6QV3jjpMc
Służby porządkowe zachowują wzmożoną czujność
Przedłużone stopnie alarmowe nie mają większego wpływu na funkcjonowanie przeciętnego obywatela. To przede wszystkim sygnały dla służb porządkowych i administracji publicznej, aby zachowywała ona szczególną czujność.
Jak wyszczególniono, do zadań organów państwa w przypadku stopnia BRAVO należą m.in.: prowadzenie przez Policję, Straż Graniczną lub Żandarmerię Wojskową wzmożonej kontroli dużych skupisk ludzkich, prowadzenie wzmożonej kontroli obiektów użyteczności publicznej oraz innych obiektów potencjalnie mogących stać się celem ataków terrorystycznych czy dodatkowe kontrole pojazdów, osób oraz budynków publicznych w rejonach zagrożonych.
Dodatkowe środki ochrony mogą zostać wprowadzone także w komunikacji publicznej i ważnych obiektach publicznych, w przedszkolach, szkołach i uczelniach mogą być wprowadzone zakazy wstępu dla osób postronnych.
CHARLIE-CRP zobowiązuje z kolei służby do przygotowania się do uruchomienia planów umożliwiających zachowanie ciągłości działania po wystąpieniu potencjalnego ataku, w tym szybkiego i bezawaryjnego zamknięcia serwerów czy zwracania szczególnej uwagi na wszelkie niestandardowe sytuacje i potencjalne zagrożenia, na przykład: nietypowo zachowujące się osoby, pakunki, torby lub plecaki pozostawione bez opieki.
Jednocześnie służby apelują do wszystkich o wzmożoną czujność i nielekceważenie potencjalnego zagrożenia. Jeśli mamy podejrzenie, że takowe może wystąpić, należy natychmiast powiadomić odpowiednie organy dzwoniąc pod numer alarmowy 112.
Artykuły polecane przez Goniec.pl:
Od 1 lipca wyższe emerytury. Niektórzy otrzymają ponad 120 zł podwyżki
Mateusz Morawiecki uderzył w Donalda Tuska. "Nie można zaufać ludziom, którzy ciągle się mylą"
Adolfinów: Karambol na A1. Nie żyje kierowca, autostrada zablokowana
Źródło: Goniec.pl