Goniec.pl
Pawel Wodzynski/East News

Pawel Wodzynski/East News

Mateusz Morawiecki pojawił się we Lwowie. Zaapelował do przywódców europejskich

19 Kwietnia 2022

Autor tekstu:

Maria Glinka

We wtorek premier Mateusz Morawiecki otworzył pierwsze miasteczko kontenerowe dla uchodźców wewnętrznych zlokalizowane we Lwowie. - Na Ukrainie bije dzisiaj serce Europy. Tutaj jest front wolności - przekonywał w trakcie konferencji prasowej. Zapowiedział, że tego typu miejsc będzie więcej, ponieważ "nie możemy zostawić naszych sąsiadów w osamotnieniu". Zaapelował też do europejskich przywódców, aby "sięgnęli do swoich sumień".

Tymczasem w poniedziałek Rosja przeprowadziła kolejne ataki rakietowe na Lwów. Szef obwodu Maksym Kozycki poinformował, że celem były "obiekty infrastruktury wojskowej". W nalotach zginęło siedem osób, a 11 jest rannych, wśród nich - jedno dziecko.

Screen Facebook/Marek Lipiński

Warszawa: Ksiądz wyszedł na ambonę z głośnikiem. Miał tylko jeden apel

CZYTAJ DALEJ

Mateusz Morawiecki we Lwowie. Pierwsze miasteczko kontenerowe otwarte

Z inicjatywy Polski we Lwowie powstało pierwsze miasteczko kontenerowe. Jak przekazał we wtorek nad ranem szef KPRM Michał Dworczyk znajdą tam schronienie uchodźcy wewnętrzni, w tym kobiety i dzieci uciekające z wschodniej Ukrainy.O tym, jak potrzebne są tego typu miejsca mówił także premier Mateusz Morawiecki, który udał się do Lwowa. Z jego wyliczeń wynika, że w związku z rosyjską agresją 10 mln osób musiało opuścić swoje domy, a 2,5 mln z nich przebywa w Polsce.

- 6 mln jest wewnętrznie rozlokowana na Ukrainie. We Lwowie Polska, razem z władzami ukraińskimi, doprowadziła do skonstruowania specjalnego miasteczka kontenerowego - oznajmił szef rządu.

Wskazał, że pomysł utworzenia tego miejsca był omawiany na Radzie Bezpieczeństwa Narodowego. Podziękował za "inspirację" i "realną pracę", dzięki której udało się postawić specjalne miasteczko, w którym może przebywać od 300 do 350 osób, a docelowo - nawet 5 tys.

Premier przyznał, że rozmawiał z dziećmi ze zniszczonych miast m.in. z Mariupola, Buczy, Słowiańska, Doniecka i innych miejscowości obwodu donieckiego. - To pokazuje, jaka jest skala zniszczeń na Ukrainie i nie możemy zostawić naszych sąsiadów w osamotnieniu. Muszą wiedzieć, że dbamy o tych najsłabszych - zaznaczył i dodał, że takich miejsc będzie więcej. - Nasi wysłannicy jadą do miast wokół Kijowa i będą stawiali podobne miasteczka - oznajmił.

Mateusz Morawiecki: "na Ukrainie bije dziś serce Europy"

W trakcie wystąpienia we Lwowie premier skomentował także obecną sytuację na Wschodzie. - Walka na Ukrainie to walka o wolność i bezpieczeństwo Europy. Zbrodnie w Buczy, Hostomelu i setkach innych miast pokazują, z jak barbarzyńskim reżimem musimy się zmierzyć - ocenił. Jego zdaniem "Ukraina broni najbardziej uniwersalnych wartości".

- Na Ukrainie bije dzisiaj serce Europy. Tutaj jest front wolności. Musimy zdać sobie z tego sprawę - podkreślił. "Zgliszcza, popalone domy i zniszczone miasta" są jego zdaniem nie tylko "wielkim świadectwem barbarzyństwa", lecz także "wezwaniem do działania".

Duda i Zełenski

Emocjonalne powitanie Prezydenta RP w Kijowie. Zełenski i Duda padli sobie w ramiona

CZYTAJ DALEJ

Premier apeluje do przywódców europejskich. "Porzućcie kalkulatory i sięgnijcie do swoich sumień"

Premier wspomniał także o konieczności pociągnięcia Rosji do odpowiedzialności. - Dzień po dniu dostajemy raport z oblężonego miasta i widzimy, do jakich zbrodni tam dochodzi. Nie możemy pozostawić ich nierozliczonymi, bo sprawiedliwości musi stać się zadość - przekonywał.

Podczas wystąpienia Mateusz Morawiecki stwierdził, że "zawirowania gospodarcze", do których doprowadziła wojna w Ukrainie są nieporównywalne z "życiem ludzi". - To, co dzieje się w Zachodniej Europie to jedynie mały ślad tego, jakie krzywdy tu zachodzą - stwierdził.

Poza tym zaznaczył, że cały czas zabiega u przywódców europejskich o zgodę na nałożenie "jak najmocniejszych sankcji". - To najniższa cena, jaką możemy zapłacić za odzyskanie wolności. Apeluję do europejskich przywódców o porzucenie kalkulatorów i sięgnięcie do swoich sumień - oznajmił.

/fot. Goniec.pl

Druzgocący atak rosyjskich wojsk. Napadli na szkołę, zdjęcia zniszczeń łamią serca

Wczoraj w nocy rosyjskie wojska prowadziły intensywny ostrzał w miejscowości Wasylkowo pod Kijowem. Armia Władimira Putina przypuściła atak rakietowy na bazę paliwową we wsi Kriaczky, gdzie natychmiast wybuchł ogromny pożar. Zaatakowane zostało także pobliskie lotnisko. – Pali się baza paliwowa. Wróg chce wszystko zniszczyć. Dziś w ciągu dnia ostrzelano rakietami balistycznymi nasze lotnisko, ale wytrzymamy – informowała w nagraniu wideo zamieszczonym na Facebooku szefowa władz miejskich Wasylkowa, Natalia Bałasynowycz. Ostrzelane przez wojska rosyjskie Wasylkowo poniosło ogromne straty. Jedna ze miejscowych szkół została doszczętnie zniszczona wskutek ataku okupantów. Zobacz zdjęcia ze zrujnowanego miasta. /fot. Goniec.pl

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

  • Siedmiolatek zwrócił się do Rosjan w ruinach swojego domu

  • Zełenski: Rosjanie tworzą izby tortur i wprowadzają rubla na okupowanych terenach

  • Joe Biden zwołał naradę ws. sytuacji w Ukrainie. Duda wśród rozmówców

Źródło: goniec.pl, tvn24.pl

Tagi:

Maria GlinkaAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Doświadczenie zdobywałam w redakcjach TVN24 i Euractiv. Jestem absolwentką stosunków międzynarodowych i studentką dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim. Interesuje się polityką polską i zagraniczną, problemami społecznymi w ujęciu lokalnym i globalnym, literaturą i filmem.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: maria.glinka@goniec.pl

Podobne artykuły

Samolot, Okęcie, lotnisko

Wiadomości

Awantura na Okęciu. Trudno uwierzyć, co zrobili w samolocie. Na miejscu zaroiło się od służb

Czytaj więcej >

Wiadomości

Agata Duda skorzysta na podwyżce płac. Duży wzrost przyszłej emerytury pierwszej damy

Czytaj więcej >

Wiadomości

Nowy sondaż poparcia partii. Znaczny wzrost notowań opozycji, PiS ma problem?

Czytaj więcej >
Szymon Miklewski/Flickr

Wiadomości

IMGW pilnie ostrzega Polaków, pojawiły się alerty. Poważne zagrożenie w kilku województwach

Czytaj więcej >

Wiadomości

Jarosław Kaczyński wraca i przejmuje stery. "Czuliśmy cały czas karzące oko prezesa"

Czytaj więcej >
Pieniądze, emerytura
Iberion

Wiadomości

Waloryzacja emerytur. Ministerstwo podało konkretny termin. Szykuje się rekordowa podwyżka

Czytaj więcej >