Masz w domu taki dowód osobisty? Lepiej go nie wyrzucaj, może być wart fortunę
W wielu polskich domach z pewnością wciąż można jeszcze znaleźć stare egzemplarze dowodów osobistych. Warto poważnie się zastanowić, zanim zdecydujemy się go wyrzucić. Panuje przekonanie, że to wyłącznie sentymentalna pamiątka – nic bardziej mylnego. Jeśli znajdziesz u siebie ten stary dokument, możesz wiele zyskać. Wystarczy sprawdzić jedną ze stron, żeby rozwiać wszelkie wątpliwości i sporo zarobić.
Nie wyrzucaj starego dowodu osobistego, możesz na nim sporo zyskać
Do czego może przydać się stary dowód osobisty ? Mimo że może wydawać się nam całkowicie zbędny, dokument ten jest w stanie zaważyć o niemałej sumie. Warto dokładnie przeszukać szuflady i sprawdzić swój stary dowód, konkretnie jedną informację. Wyjaśniamy, jak można wykorzystać nieużywany dokument sprzed lat i zyskać sporo pieniędzy.
ZOBACZ: Masz dokumenty sprzed 1999 roku? Możesz dostawać wyższą emeryturę
Stary dowód osobisty może zwiększyć emeryturę
Stary dowód osobisty można wykorzystać na kilka sposobów. Mowa tutaj nie o pieniądzach, jakie można zarobić na sprzedaży historycznych pozostałości z zamierzchłych czasów. Nieużywany dowód osobisty może nam się przydać podczas wizyty w urzędzie. Jest to nie tylko pamiątka, ale i w niektórych sytuacjach ważny dowód, który może mieć ogromne znaczenie w przypadku emerytury.
Niegdyś dowody osobiste nie były kawałkiem plastiku, a zieloną książeczką. Nie każdy zdaje sobie sprawę, że zawarte w nim informacje mogą pomóc w ustalaniu prawa do świadczenia emerytalnego . Pieniądze, jakie wypłacać będzie ZUS, mogą zależeć od nieważnego od lat dokumentu
ZOBACZ: Taką pensję dostają pracownicy Lidla. Więcej niż za pracę w biurze
Emerytura może być wyższa dzięki zielonemu dowodowi
Stary dowód osobisty może nam się przydać, nawet jeśli dawno doszło do jego wymiany i ma on obcięte rogi, tak by nikt nie mógł już z niego korzystać. Emerytura może być większa po pokazaniu zielonego dokumentu. Zakład Ubezpieczeń Społecznych może podjąć taką decyzję po naszym zgłoszeniu.
Wysokość emerytury zależy przede wszystkim od trzech kwestii. Są to: coroczne waloryzacje, wysokość odprowadzonych składek oraz przepracowane lata. To właśnie na dwa ostatnie warunki wpływać mogą informacje, które znajdziemy w starym dowodzie osobistym. Jak dowieść, że pracowaliśmy dłużej? Pomóc może w tym właśnie zielona książeczka, która staje się w takiej sytuacji dokumentem zastępczym. Skorzystanie z tej możliwości jest kluczowe dla tych, którzy nie dysponują właściwymi dokumentami potwierdzającymi okres zatrudnienia.
Jeżeli nie ma dokumentacji ws. pracy to są dowody pośrednie jak: wpisy w starych dowodach osobistych, książeczka zdrowia, czy inne dokumenty z pracy, potwierdzające awanse z wynagrodzeniem – przekazał Wojciech Andrusiewicz, rzecznik prasowy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w rozmowie z PAP.
Aby skorzystać z ponownego przeliczenia emerytury, konieczne jest złożenie wniosku do ZUS. Nasze dowody zostaną jednak przeanalizowane tylko wtedy, gdy:
- przy składaniu wniosku o przyznanie świadczenia nie dysponował wszystkimi dokumentami za okresy ubezpieczenia uwzględniane przy obliczaniu świadczenia,
- wnioskodawca może udokumentować zarobki za lata przed przejściem na emeryturę lub zarobki, jakie uzyskiwał po przyznaniu świadczenia,
- wnioskodawca pracował lub opłacał składki na ubezpieczenia społeczne po przyznaniu świadczenia.