Białoruski dyktator złożył nieoczekiwaną propozycję. Alaksandr Łukaszenka oświadczył, że jest gotów zezwolić na transport zboża z Ukrainy do bałtyckich portów przez terytorium Białorusi. W zamian reżim chce zniesienia najbardziej dotkliwych sankcji.
Szacuje się, że w ukraińskich silosach utknęło 22 mln ton zboża. Bez niego wielu biedniejszym krajom na świecie grozi klęska głodu. Ukraina przed wojną dostarczała połowę wszystkich zbóż do Światowego Programu Żywnościowego ONZ. A Rosja nie godzi się na odblokowanie ukraińskich portów.
Amerykański wywiad potwierdza. "Władimir Putin jest chory"
CZYTAJ DALEJŁukaszenka wychodzi z propozycją
W piątek w rozmowie telefonicznej z sekretarzem generalnym ONZ Antonio Guterresem Łukaszenka powiedział, że Białoruś jest gotowa zwolnić potrzebne przepustowości na swojej linii kolejowej dla ukraińskiego zboża i zaproponował zorganizowanie rozmów między Białorusią, Ukrainą i krajami, które chcą zapewnić jej dostęp do swoich portów na Bałtyku.
- Jesteśmy gotowi przedyskutować ewentualny tranzyt ukraińskiego zboża przez Białoruś - oświadczył. - Nie mamy nic przeciwko: przeprowadźcie to przez Białoruś, ale musi dojść do kompromisów - dodał białoruski przywódca.
Łukaszenka: "W zamian zniesienie sankcji"
Jak można się było spodziewać, propozycja Łukaszenki nie była "bezinteresowna".
W zamian białoruski przywódca domaga się dostępu do bałtyckich portów, którymi mogłyby być eksportowane białoruskie towary. Również Stany Zjednoczone miałyby zawiesić sankcje wobec białoruskiej korporacji Biełaruśkalij, jednego z największych producentów nawozów potasowych na świecie.
To właśnie te, ze wszystkich sankcji wprowadzonych dotychczas wobec reżimu Łukaszenki Mińsk odczuł najbardziej. Zachodnie kraje nałożyły je w ubiegłym roku z powodu represji na Białorusi i wywołanego przez Łukaszenkę kryzysu migracyjnego na granicy z Polską i Litwą.
Białoruska opozycja: "To szkodliwy układ"
Do tematu możliwych negocjacji pomiędzy Łukaszenką a Stanami Zjednoczonymi odniosła się liderka białoruskiej opozycji demokratycznej Swiatłana Cichanouska.
– Taki układ z nim jest szkodliwy i amoralny. Wykorzystując troskę o głodujących na świecie, próbuje uniknąć odpowiedzialności za terror i współudział w wojnie – krytykuje pomysł Cichanouska. – Łukaszenko tworzy fałszywe dylematy: głód albo prawa człowieka. I proponuje Zachodowi, by wybierał – twierdzi.
Jednak sam Guterres zapewnia, że jakakolwiek umowa dotycząca odblokowania dostaw towarów z regionów objętych rosyjsko-ukraińską wojną jest wciąż odległa, ponieważ "fakt, że wszystko jest ze sobą powiązane, sprawia, że negocjacje są szczególnie skomplikowane".
Kreml powinien usunąć te zdjęcia? Jednoznaczny dowód ws. Putina, eksperci nie mają wątpliwości
Ostatnie tygodnie przyniosły ze sobą diametralną zmianę w wyglądzie Władimira Putina. Prześledziliśmy ten proces. Prezydent Rosji już niemal nie przypomina siebie, a Kreml stara się publikować tylko korzystne dla przywódcy zdjęcia.
Artykuły polecane przez Goniec.pl:
Małgorzata Rozenek wystąpiła w Parlamencie Europejskim. Podczas przemowy wspomniała o PiS
Ida Nowakowska pokazała się z Johnnym Deppem. Nie wszyscy są jednak zadowoleni
Źródło: Reuters, RadioZET.pl, goniec.pl