Goniec.pl
Lubelskie: Ksiądz oszukany metodą "na policjanta". W ręce złodziei wpadło ponad 200 tys. złotych

Pixabay/kisistvan77

Lubelskie: Ksiądz oszukany w niebywały sposób. W ręce złodziei wpadła niebagatelna kwota

5 Sierpnia 2022

Autor tekstu:

Ada Rymaszewska

Udostępnij:

Letnie wakacje w pełni, ale oszuści ani myślą, by odpocząć od knucia intryg i polowania na kolejne ofiary. Na celowniku nieuczciwego mężczyzny podającego się za policjanta znalazł się ostatnio duchowny z gminy Hrubieszów, którego finanse miały być rzekomo zagrożone. Ksiądz podał złodziejowi dane do konta oraz kody autoryzujące transakcję i stracił gigantyczną kwotę. Policja po raz kolejny apeluje o ostrożność.

"Na wnuczka", "na policjanta", a nawet "na amerykańskiego żołnierza". Oszuści prześciagają się w pomysłach na wyłudzanie pieniędzy, a kwoty gromadzone przez nas w domach już dawno przestały ich zadowalać.

14. emerytura będzie wypłacana co roku, rząd pracuje nad ustawą, to już oficjalne

14. emerytura będzie wypłacana co roku. Jarosław Kaczyński obiecał, a rząd przygotowuje projekt ustawy

CZYTAJ DALEJ

Złodzieje coraz częściej atakują nasze konta bankowe, czyszcząc je do cna. Chwila nieuwagi wystarczy, byśmy na dobre stracili oszczędności, które z trudem zbieraliśmy przez długie lata.

Ksiądz padł ofiarą oszusta. Stracił ponad 200 tys. złotych

Na wyrzuty sumienia oszustów nie ma co liczyć, jednak okradanie księdza to już wyjątkowa bezczelność. Duchowny z gminy Hrubieszów w woj. lubelskim stracił krocie po tym, jak odebrał telefon od mężczyzny podszywającego się pod policjanta.

Złodziej skutecznie zasiał w kapłanie niepokój, informując, że jego pieniądze mogą być poważnie zagrożone, bo ktoś włamał się na jego konto. W sprawie prowadzone miało być śledztwo, ale w ujęciu sprawców niezbędna była pomoc poszkodowanego.

Jak na standardowego księdza przystało, nie odmówił on pomocy i zobowiązał się do wykonania potrzebnych czynności. Najpierw sam autoryzował kilka operacji, a następnie przekazał telefonicznie złodziejom kody aktywacyjne otrzymane w wiadomości SMS.

- W efekcie przestępcy zdołali pozyskać z konta duchownego kwotę ponad 200 tys. zł – podał aspirant sztabowy Jarosław Karkuszewski z Komendy Powiatowej Policji w Hrubieszowie.

Policja ponawia apele o ostrożność

Niestety, podobne przypadki wciąż są na porządku dziennym. Mimo licznych apeli policji, oszuści wciąż dokonują spektakularnych kradzieży, usypiając czujność swoich ofiar.

- Zanim pochopnie podejmiemy działanie, rozłączmy się i dajmy sobie czas na zastanowienie. Oszuści wywierają na nas presję czasową, wprowadzają do rozmowy element zagrożenia, co już powinno budzić nasze podejrzenia. Zawsze tego typu informacje możemy sprawdzić, rozłączając się i dzwoniąc na telefon alarmowy 112 – apelują stróże prawa.

16-latek wygrał w sądzie z Tadeuszem Rydzykiem, poszło o pieniądze

16-latek wygrał w sądzie z Tadeuszem Rydzykiem, poszło o pieniądze. To policzek dla ulubieńca PiS

CZYTAJ DALEJ

Pamiętajmy, że nikt ze służb mundurowych, urzędników państwowych nigdy nie domaga się przekazania pieniędzy. Mając wątpliwości, poprośmy podejrzaną osobę o okazanie legitymacji ze zdjęciem, numerem służbowym i stopniem. Możemy także zadzwonić do dyżurnego najbliższej komendy i zweryfikować podane informacje.

W kontakcie z obcą osobą warto zawsze mieć oczy dookoła głowy. Okazuje się, że oszusta można zdemaskować dzięki bacznej obserwacji, czego dobitnie dowodzą słowa st. sierż. Małgorzaty Perkowskiej - Kiepas z zespołu prasowego KMP w Kielcach.

- Fałszywi policjanci dbają o umundurowanie - ale już nie zwracają uwagi na buty. Jesteśmy zobowiązani, żeby mieć czarne, jednolite buty, bez żadnych przeszyć czy ozdobników – wyjaśnia.

poszukiwani przestępcy

Policja apeluje do Polaków. Pokazała wizerunki groźnych przestępców, potrzebna jest pomoc

Prezentujemy galerię przestępców poszukiwanych przez polską policję za ciężkie wykroczenia wraz z ich rysopisem. Wśród zarzucanych przestępstw znajdują się m.in. zabójstwa, rozboje, pobicia i udział w grupach przestępczych. /Fot. Policja

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: Fakt

Ada RymaszewskaAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Wcześniej pracowałam w redakcjach TVN24, Kontakt24 oraz b2-biznes.pl. Jestem absolwentką dziennikarstwa i medioznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim, a obecnie studiuję politologię. Interesuję się polityką, lubię być na bieżąco z wydarzeniami z kraju i ze świata.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: adrianna.rymaszewska@goniec.pl

Podobne artykuły

IMAGO/Winfried Mausolf/Imago Stock and People/East News

Wiadomości

Przerażające doniesienia ws. katastrofy ekologicznej. Dzieci miały kąpać się w wodzie mimo skażenia

Czytaj więcej >

Wiadomości

Katastrofa ekologiczna na Odrze. Niebywałe, co wyłowiono ze skażonej rzeki. Polacy nie kryją zdziwienia

Czytaj więcej >
Eksperci przestrzegają przed możliwymi przerwami w dostawie prądu zimą.

Wiadomości

Zimą w polskich domach zabraknie prądu? "Sytuacja bilansowa może być trudna"

Czytaj więcej >
WOJTEK RADWANSKI/AFP/East News

Wiadomości

Lech Wałęsa opuścił szpital. Co dolegało byłemu prezydentowi?

Czytaj więcej >
Mateusz Morawiecki straci stanowisko? Polacy wskazali, kto mógłby zastąpić premiera

Wiadomości

Skażenie na Odrze. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych wprowadza zakaz wstępu do rzeki

Czytaj więcej >

Wiadomości

Tragiczny wypadek w okolicach Bydgoszczy. Trzy osoby nie żyją, dwie są ranne

Czytaj więcej >