Goniec.pl > Wiadomości > "Lex Tusk". Ile zarobią członkowie komisji ds. badania rosyjskich wpływów?
Irmina Jach
Irmina Jach 30.05.2023 11:35

"Lex Tusk". Ile zarobią członkowie komisji ds. badania rosyjskich wpływów?

Donald Tusk
ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

"Lex Tusk" została podpisana przez Andrzeja Dudę. W skład komisji ds. badania rosyjskich wpływów wejdzie dziewięciu członków wybranych przez Sejm. Wiemy, jakie dostaną wynagrodzenie.

"Lex Tusk". Pensje członków komisji

- Wynagrodzenie członków Komisji zostało ustalone tak samo, jak wynagrodzenie członków tzw. Komisji Warszawskiej - wskazano w uzasadnieniu nowych przepisów. Kilka miesięcy rzecznik PiS Rafał Bochenek zapowiadał, że pensje "będą odpowiadały wynagrodzeniu sekretarzy stanu w ministerstwach i wyniosą około 10 tys. zł netto".

Dziennikarze Faktu donoszą, że Kancelaria Premiera ma zadbać także o to, by członkowie komisji mieli opłacone składki na ubezpieczenie społeczne oraz zdrowotne. Przewodniczącym komisji zostanie jeden z jej członków. Czy będzie mógł liczyć na wyższe wynagrodzenie niż koledzy?

Michał Szpak zaśpiewał utwór Violetty Villas. Tuż po występie odezwał się do niego syn artystki

"Lex Tusk". Ile zarobi szef komisji?

Miesięczna dieta przewodniczącego komisji będzie wypłacana ryczałtowo i będzie równa trzykrotności najniższej pensji. Od 1 lipca minimalne wynagrodzenie wzrośnie do 3600 zł. Oznacza to więc, że szef komisji ds. badania rosyjskich wpływów zarobi prawie 11 tys. zł (dokładnie 10,8 tys. zł). 

Przewodniczącemu i członkom Komisji "mającym inne miejsce zamieszkania niż miejsce posiedzeń Komisji, przysługują diety oraz zwrot kosztów przejazdów i noclegów związanych z uczestnictwem w tych posiedzeniach".

"Lex Tusk". Kiedy komisja rozpocznie pracę?

Opozycja zapowiedziała, że nie planuje zgłoszenia swoich kandydatów do gremium. Jak informuje Dziennik Gazeta Prawna, Jarosław Kaczyński z kolei chce wytypować członków komisji na posiedzeniu w połowie czerwca. Jeśli Sejmowi uda się skompletować komisję, jej prace mogą ruszyć już w lipcu.

Źródło: Fakt/Dziennik Gazeta Prawna