Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Księżna Kate przejdzie chemioterapię prewencyjną. Co to jest?
Ada Rymaszewska
Ada Rymaszewska 23.03.2024 08:18

Księżna Kate przejdzie chemioterapię prewencyjną. Co to jest?

księżna Kate
Fot. royal.uk

Koniec spekulacji na temat długiej nieobecności księżnej Kate. Żona brytyjskiego następcy tronu poinformowała w oficjalnym oświadczeniu, że zdiagnozowano u niej raka. Jednocześnie przyszła królowa przekazała, że razem w porozumieniu ze swoimi lekarzami podjęła decyzję o zastosowaniu tzw. chemioterapii prewencyjnej. Wyjaśniamy, czym jest ten rodzaj leczenia i w jakich typach nowotworu najczęściej się je stosuje.

Księżna Kate cierpi na nowotwór

Wielka Brytania, ale nie tylko, jest w ogromnym szoku po tym, jak uwielbiana przez Brytyjczyków żona księcia Williama poinformowała o zdiagnozowaniu u niej nowotworu. Księżna Kate o chorobie dowiedziała się zaledwie kilka tygodni temu, podczas badań związanych z operacją jamy brzusznej. Wieść ta była dla niej i jej rodziny wielkim wstrząsem, zwłaszcza, że z rakiem od niedawna zmaga się także jej teść, król Karol.

W styczniu przeszłam operację i wówczas mój stan nie był związany z nowotworem. Operacja przebiegła pomyślnie, ale badania po niej wykazały obecność nowotworu. Moi lekarze zdecydowali, że powinnam poddać się profilaktycznej chemioterapii i obecnie jestem na wczesnym etapie leczenia - przekazała Kate w oficjalnym oświadczeniu.

Księżna i jej współpracownicy zastrzegli sobie prawo do zachowania bardziej szczegółowych informacji tylko dla najbliższego otoczenia, w związku z tym nie wiadomo, na jaki rodzaj nowotworu cierpi przyszła królowa. Znaczący w tym przypadku jest jednak rodzaj leczenia, na jaki się zdecydowano. Chemioterapię prewencyjną stosuje się zazwyczaj w uzupełnieniu do leczenia miejscowego, celem zminimalizowania ryzyka wznowy lub rozwoju nowotworu. Może być ona kluczowa dla poprawy rokowań pacjenta.

"Kochanka" księcia Williama przerwała milczenie. Wyjawiła całą prawdę

Czym jest chemioterapia prewencyjna?

Jak podaje portal medonet.pl, leczenie uzupełniające raka zaleca się najczęściej albo, gdy istnieje duże ryzyko wznowy po wycięciu zmiany nowotworowej, albo też, kiedy są uzasadnione obawy, że w jakimś obszarze zajętej i wyciętej tkanki mogły pozostać komórki nowotworowe.

ZOBACZ: Wiadomo, co teraz stanie się z księżną Kate. Widzieli, jak się pakuje

Na ogół chemioterapia profilaktyczna trwa krótko, bowiem od trzech do sześciu miesięcy i odbywa się w cyklach, które oddzielone są od siebie maksymalnie czterotygodniowymi odstępami. Czas liczy się przy tym od podania leku do kolejnego wlewu czy też przyjęcia tabletek.

Chemioterapia prewencyjna tylko dla wybranych

Chemioterapia uzupełniająca, tak jak i chemioterapia standardowa, nie jest metodą uniwersalną, co oznacza, że stosowana jest w ściśle określonych przypadkach. Pewne typy nowotworu bardziej reagują na chociażby radioterapię lub immunoterapię, inne jeszcze w ogóle są na nią obojętne. Leczenie prewencyjne zaleca się więc m.in. w przypadku raka jelita grubego, którego leczenie często poprzedza operacja w obrębie jamy brzusznej.

ZOBACZ: Harry i Meghan wydali oświadczenie. Zaskakująca reakcja na chorobę Kate

Warto zaznaczyć także, że chemioterapii prewencyjnej poddać można tylko pacjenta, którego najważniejsze organy funkcjonują w pełni sprawnie. Chodzi tu np. o wydolność nerek, serca, wątroby i szpiku kostnego. Przed rozpoczęciem terapii, a czasem też w jej trakcie, pacjent poddawany jest badaniom. Mają one na celu ocenę aktualnego stanu zdrowia chorego.

Źródło: BBC, medonet.pl