Goniec.pl
sanepid pilna informacja

Pixabay.com Himsan

Koronawirus w kościele w Karolinie, sanepid szuka wiernych

1 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Mateusz Sidorek

Udostępnij:

Sejneński sanepid zaapelował pilnie do społeczeństwa w związku z możliwym zagrożeniem epidemicznym, jakie pojawiło się w gminie Giby. W miejscowości Karolina w niedzielę 28 marca odbyło się nabożeństwo kościelne, podczas którego obecna kobieta

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez Polskie Radio Białystok w Sejnach pracownicy sanepidu wydali pilny komunikat w sprawie zagrożenia powstania ogniska koronawirusa w jednym z kościołów, które znajdują się w gminie Giby. Z apelem powinni zapoznać się przede wszystkim wierni, którzy byli obecni podczas nabożeństwa 28 marca w miejscowości Karolina.

Jak donosi sejneński sanepid, wśród wiernych w kościele w Karolinie w trakcie nabożeństwa obecna była kobieta, która otrzymała już pozytywny wynik testu na obecność koronawirusa. To oznacza, że mogła zarazić pozostałych zgromadzonych.

Apel sejneńskiego sanepidu

Według wiadomości, które media otrzymały od pracowników sanepidu, wszystko wskazuje na to, że kobieta nie wiedziała, w jakim stanie się znajduje. Uczestniczka nabożeństwa, które odbyło się w gminie Giby, nie miała świadomości, że jest zarażona koronawirusem.

Z informacji przekazanych przez Powiatową Inspektor Sanitarną w Sejnach wynika, że dopiero dzisiaj tj. 1 kwietnia kobieta, która była obecna na nabożeństwie w Karolinie, poczuła objawy i poszła do lekarza, a następnie trafiła do szpitala.

W punkcie medycznym wierna poddała się testowi na obecność koronawirusa. Wynik, który otrzymała, okazał się dodatni. Kobieta zachorowała na COVID-19. Szukając pozytywów, należy wskazać, że nie przyjmowała komunii. Dzięki temu ryzyko zarażenia innych znacznie zmalało.

W niedzielę pani jeszcze nie była świadoma tego, że jest chora. We wtorek (01.04) trafiła do lekarza, a później została skierowana do szpitala. Tam przeprowadzono test, który wykazał zakażenie wirusem Covid-19. Dopiero podczas wywiadu lekarskiego okazało się, że pani była w niedzielę w kościele. Na szczęście nie uczestniczyła w komunii św., więc zagrożenie jest mniejsze – potwierdziła Agnieszka Moroz.

Sanepid alarmuje

Po otrzymaniu pozytywnego wyniku testu na obecność koronawirusa u badanej kobiety sanepid postanowił jak najszybciej zareagować na możliwe zagrożenie powstania ogniska koronawirusa. Pracownicy służb sanitarnych wydali pilny komunikat z ostrzeżeniem.

Powiatowa Inspektor Sanitarna w Sejnach zaapelowała do wiernych, którzy było obecni podczas niedzielnego nabożeństwa o godzinie 10:30 w Karolinie, by uważnie obserwowali swoje samopoczucie w ciągu najbliższych dni.

Zdaniem Agnieszki Moroz nie ma innej możliwości dotarcia do zgromadzonych, ponieważ kościoły nie prowadzą rejestracji osób przychodzących na uroczystości. Przez to pracownicy sanepidu nie mogą nawiązać kontaktu z każdym.

[EMBED-243]

Sanepid zaznaczył też, że niestosowne byłoby też opublikowanie danych osobowych zarażonej kobiety, która przyszła do kościoła w Karolinie. Agnieszka Moroz zaapelowała, by każdy, kto brał udział w nabożeństwie i zacznie czuć się źle, powinien poinformować o tym lekarza rodzinnego. Następnie taka osoba powinna być skierowana na wymaz.

Z relacji Agnieszki Moroz wynika, że jak dotąd nikt nie zgłosił się do sanepidu. Szybka reakcja zmniejszy ryzyko powstania ogniska koronawirusa. Nie udało się natomiast uchronić przed zarażeniem pracowników firmy w Kaliszu. Na kwarantannie przebywa blisko sto osób.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: Polskie Radio Białystok

Podobne artykuły

Abp Gądecki przeprosił za molestowania w kościele

Wiadomości

Gądecki zaczął przepraszać. Padły słowa o molestowaniu nieletnich

Czytaj więcej >
Lekarz ostrzegł rodziców

Wiadomości

Bardzo niepokojące objawy u dzieci, wcześniej ich nie było. Lekarz ostrzega rodziców

Czytaj więcej >
Parada Równości

Wiadomości

O 15:00 wyruszy Parada Równości w Warszawie. Duże utrudnienia w centrum miasta

Czytaj więcej >
Nie żyje Lucinda Riley

Wiadomości

Polki pokochały jej twórczość. Lucinda Riley zmarła w wieku 55 lat po wieloletniej chorobie

Czytaj więcej >

Wiadomości

Aleksander Kwaśniewski boi się meczu Polska:Hiszpania. Skomentował formę drużyny

Czytaj więcej >
Nie żyje 3-letnia Zuzia z Torunia

Wiadomości

Cała Polska trzymała za nią kciuki. Zuzia zmarła po kilkunastu dniach w szpitalu

Czytaj więcej >