Goniec.pl > Polska > Kontrowersyjna wystawa w kościele. Konserwator zabytków oburzona
Agnieszka Kamińska
Agnieszka Kamińska 24.05.2023 10:18

Kontrowersyjna wystawa w kościele. Konserwator zabytków oburzona

None
Facebook/Konserwator Zabytków

Była małopolska konserwator zabytków  nie kryje oburzenia. Chodzi o wystawę mody jednego z projektantów. W prezentacji nie byłoby nic nadzwyczajnego, gdy nie to, że wielkie fotosy zawisły w krakowskim kościele. A właściwie w jego podziemiach. 

Kontrowersyjna wystawa w kościele

Projektant zaprezentował m.in. zdjęcia modelek w sukniach i strojach kąpielowych w ramach swojej wystawy jubileuszowej. Zakonnicy, którzy opiekują się kościołem, wyrazili na to zgodę. W zaprezentowaniu artystycznych fotografiach nie widzą nic złego. Kościoły bardzo często są wykorzystywane do przedsięwzięć kulturalnych.

ww.jpg

Ukrzyżowanie tłem dla damskich strojów?

Sprawa zbulwersowała jednak byłą małopolską konserwator zabytków, która na swoim profilu w mediach społecznościowych wyraziła oburzenie. Nie podoba jej się to, że zdjęcia zawisły w krypcie. O sprawie poinformowały m.in. portale TVN24 i o2.pl. 

„Dlaczego na cmentarzu wisi kostium kąpielowy i torebki? Zobaczcie Państwo sami oceniając skalę świętokradztwa i profanacji" - napisała konserwatorka prezentując zdjęcia z wystawy na swoim facebookowym profilu. 

W jej wpisie można też przeczytać: "cywilizacja, którą znamy, obyczaj, etyka przekroczyły krawędź za którą jest już tylko ciemna czeluść (…).

Wskazała też m.in., że „zrekonstruowane malowidło Radwańskiego – Ukrzyżowanie - stało się tłem dla damskich strojów. Według byłej konserwator, sytuacja jest skandaliczna.

 

 


 


 

Zakonnicy: wystawa miała charakter artystyczny

Rektor zakonu Pijarów wyjaśnił w mediach społecznościowych, że w krypcie nie odbył się przecież pokaz mody, a jedynie wystawa. Poza tym, miała ona wymiar przede wszystkim artystyczny.


„Zgoda na przeprowadzenie tego wydarzenia opierała się z jednej strony na przekonaniu, że projektowanie mody należy do szeroko rozumianej kultury, a Krypta jest przestrzenią, w której przeżycie sacrum łączy się z działalnością artystyczną i edukacyjną” – możemy przeczytać w oświadczeniu rektora.

Sprawa podzieliła internautów. Niektórzy rzeczywiście zgadzają się z byłą konserwator. Uważają, że wystawa jest zbyt śmiała i kojarzy się raczej ze światem rozrywki, a nie refleksji. Innym wystawa nie przeszkadza i wręcz chwalą zakonników za wykorzystanie zabytkowych przestrzeni w artystycznych celach. 


Źródło: TVN24, Facebook (profil byłej konserwator zabytków)

 

Tagi: Kościół