Kolejny wielki pożar w Moskwie. Płonie cerkiew św. Piotra i Pawła
Na terenie cerkwi św. Piotra i Pawła wybuchł potężny pożar. Ogień został już opanowany, ale nadal nie ma oficjalnych informacji o stratach i ofiarach. Przyczyny pożaru również nie są znane.
Ogień w cerkwi, są nagrania
Pożar wybuchł na terenie cerkwi św. Piotra i Pawła we wtorek wieczorem. W płomieniach jako pierwszy stanął budynek gospodarczy znajdujący się przy kościele. Powierzchnia pożaru wyniosła 150 metrów kwadratowych.
Informacja o pożarze błyskawicznie obiegła media społecznościowe. Do internetu trafiły już także pierwsze nagrania dokumentujące pożar.
The Saints Peter and Paul church in #Moscow caught fire. pic.twitter.com/2R2zLjUjC1
— NEXTA (@nexta_tv) May 25, 2022
Церковь Петра и Павла загорелась в московском районе Лефортово
— Газета.Ru (@GazetaRu) May 24, 2022
Площадь пожара — 150 кв. м. На месте работают сотрудники МЧС. pic.twitter.com/F70PaXvCh9
Ogień udało się opanować około godz. 23:00, ale nadal nie ma oficjalnych informacji na temat strat. Przyczyna pożaru również nie jest znana, jednak w sieci pojawiły się już spekulacje na temat domniemanego podpalenia. Głos w sprawie zabrał m.in. Igor Suszko, kierowca rajdowy z Ukrainy.
- Kościół Piotra i Pawła został podpalony. Rosyjski "kościół" prawosławny jest zarządzany przez mafię FSB i Władimira Putina. To nie jest niespodzianka - ocenił na swoim Twitterze.
Cerkiew św. Piotra i Pawła
Pierwsza, drewniana cerkiew św. Piotra i Pawła powstała w 1613 roku. Wówczas car Mikołaj I wziął udział w wyświęceniu tego obiektu sakralnego. W 1711 roku drewnianą świątynię zastąpiono murowaną z trzema ołtarzami.
Cerkiew do tej pory nigdy nie została zamknięta, funkcjonowała nawet w okresie ZSRR. Budynek jest powszechnie znany z oryginalnego XVIII-wiecznego wyposażenia.
Czarna seria pożarów w Rosji
Ostatnie tygodnie obfitują w doniesienia o kolejnych wybuchach i pożarach, do jakich dochodzi w Rosji. W płomieniach stanęły m.in. obiekty ministerstwa obrony - wojskowy instytut badawczy w Twerze, czy składy ropy naftowej (choćby w tych pod Biełgorodem i w Briańsku). Do tej pory nie udało się ustalić przyczyny tych incydentów.
Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:
Źródło: wp.pl, goniec.pl