Goniec.pl
Zus

fot. Henryk Borawski, CC BY-SA 3.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0>, via Wikimedia Commons

Kiedy najbardziej opłaca się przejść na emeryturę? Ekspert zdradza jeden kluczowy moment

25 Września 2022

Autor tekstu:

Kacper Kulpicki

Każdego rok około 400 tysięcy osób przechodzi w Polsce na emeryturę. Duża część z nich robi to od razu po osiągnięciu wieku uprawniającego do pobierania świadczenia. Coraz więcej osób zastanawia się jednak, jaki jest najlepszy moment na rezygnację z zawodowych obowiązków. Ekspert z Instytutu Emerytalnego zdradza, że zasada „im później, tym więcej” nie zawsze ma zastosowanie. Wyjaśnia, jakie miesiące są najkorzystniejsze.

Przejście na emeryturę się opłaca, ale dalsza praca również

Na dziesięć osób, które zyskują prawo do emerytury, aż sześć decyduje się na nią od razu po osiągnięciu wymaganego wieku. Dłuższa praca oznacza dodatkowo odłożone składki do ZUS, jednak z drugiej strony też można szukać pozytywów. Dla tych, którzy przechodzą na emeryturę, czeka coroczna waloryzacja świadczeń oraz tzw. trzynastka, a może i czternastka.

wypadek bełżec - chyże

24-latek i 17-latek nie żyją. Zginęli w wypadku na prostej drodze

CZYTAJ DALEJ

Każdy jednak taką decyzję musi podjąć samodzielnie, a najlepiej dokładnie wykalkulować, co w każdym, indywidualnym przypadku będzie najkorzystniejsze.

- Ubezpieczony, który zbliża się do osiągnięcia wieku emerytalnego, powinien rozważyć możliwe scenariusze związane z dalsza pracą i pobieraniem świadczenia. Jeśli ma możliwość dalszej pracy, to najlepszych rozwiązaniem jest przejście na emeryturę i uzyskiwanie dochodów z pracy i świadczenia emerytalnego. Należy jednak wziąć pod uwagę możliwość zastosowania zwolnienia z PIT w 2022, a także zmianę tablic trwania życia i waloryzację – wskazuje pracownik Instytutu Emerytalnego, dr Antoni Kolek.

Emerytura po marcu, czy po czerwcu? Kiedy jest korzystniej?

W połowie roku ZUS podnosi cały kapitał, jaki udało się dotychczas zgromadzić ubezpieczonemu. Jak doradza ekspert, warto porównać go z waloryzacją emerytur. Okazuje się, że jej podwyżka może być bardziej opłacalna.

wypadek rybnik

Zwiększał prędkość i nie hamował. Dziwny wypadek w Rybniku. Mąż usiłował zabić żonę?

CZYTAJ DALEJ

W tym roku waloryzacja rent i emerytur wyniosła 8 proc. Ci, którzy jeszcze się wahają i szukają najlepszego momentu do przejścia na emeryturę, mogą (ale nie muszą) uzbroić się w cierpliwość. W 2023 roku waloryzacja ma być rekordowa i wynieść – jak wynika z rządowych prognoz – aż 13,8 proc. Warto więc poczekać do marca przyszłego roku, by załapać się na podwyżkę.

- Mając na uwadze wskaźniki waloryzacji w 2023 r., należy stwierdzić, że waloryzacja emerytury będzie znacznie wyższa niż waloryzacja konta i subkonta w ZUS. Zatem lepszym rozwiązaniem może być przejście na emeryturę przed 1 marca 2023 r. Jeśli osoba w wieku emerytalnym nie przejdzie na świadczenie, nie otrzyma 13,8 proc. waloryzacji świadczenia, nie otrzyma także trzynastki – dodaje ekspert.

Pandemia zwiększyła prognozy

Może zabrzmi to zaskakująco, ale pandemia okazała się korzystna dla wysokości emerytur. Stało się tak za sprawą tablic wieku, które prognozują długość życia. W wyniku pandemii wiek ten uległ skróceniu. Dlaczego ma to znaczenie?

Wszystkie pieniądze, które przez lata uda nam się zgromadzić na koncie ZUS, mają wpływ na przyszłą emeryturę – to oczywiste. Jak jednak dokładnie wylicza się jej wysokość? Okazuje się, że wspomniane wyżej tablice wieku odgrywają tu dużą rolę. Uzbierany kapitał jest bowiem dzielony przez prognozę dalszego życia i na tej podstawie otrzymujemy kwotę emerytury.

Przeciętna długość życia w pandemii skróciła się, więc emerytury mogą być nieco wyższe. „Pandemiczna” tablica wieku obowiązuje do 31 marca 2023 roku. Należy więc wziąć pod uwagę i ten czynnik, planując przejście w stan zawodowego spoczynku w najbliższych miesiącach.

Symulacja biorąca pod uwagę datę złożenia wniosku emerytalnego

Ekspert Instytutu Emerytalnego przygotował dla gazety „Fakt” symulację dotyczącą wysokości emerytur, jakie można otrzymać w zależności od terminu złożonego wniosku.

Kobieta urodzona 01.08.1962 r. przez lata zgromadziła w ZUS kapitał w wysokości 400 tysięcy złotych. Jeśli przejdzie na emeryturę we wrześniu tego roku, otrzyma ją w kwocie 1684 zł brutto. Jeśli zaś poczeka na przyszłoroczną waloryzację, kwota ta może wzrosnąć do 1916 zł. Będzie zatem o 232 zł brutto wyższa. Jeśli kobieta odczeka z przejściem na emeryturę jedynie do stycznia (1722 zł brutto), w wyniki marcowej waloryzacji kwota zostanie powiększona do 1960 zł brutto. Nie można zapomnieć o trzynastce, która wypłacana będzie w kwietniu 2023 – według prognoz wyniesie ona 1523,14 zł.

Przykładowy mężczyzna urodzony 01.08.1957 r. zgromadził w ZUS 500 tysięcy złotych. Jeśli przejdzie na emeryturę we wrześniu tego roku, uzyska kwotę 2548 zł brutto. Jeśli poczeka na przyszłoroczną waloryzację, kwota ta wzrośnie do 2830 zł brutto (282 zł brutto więcej). Gdy odczeka jedynie do stycznia 2023, emerytura wyniesie 2592 zł brutto, a po marcowej podwyżce 2950 zł brutto. Czeka również trzynastka w takiej samej kwocie, jak w przypadku wyżej opisanej kobiety. W przypadku, gdyby mężczyzna pracował aż do sierpnia 2023, to nie skorzysta z kwietniowej trzynastki i jego emerytura wyniesie 2872 zł brutto.

Donald Tusk

Emeryci ledwo wiążą koniec z końcem, a politycy zbijają majątki. Donald Tusk może poszaleć

Ostatnio głośno było o zawrotnej emeryturze lidera Platformy Obywatelskiej Donalda Tuska, który właśnie skończył 65 lat. Na polskiej scenie politycznej nie brakuje zresztą polityków, którzy dawno przekroczyli tę barierę i pobierają świadczenia emerytalne. Niektórzy z nich, jako byli europosłowie, otrzymują nawet dwie wypłaty. Sprawdź w naszej galerii, kto może cieszyć się takim przywilejem. /Fot. Pawel Wodzynski/East News

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

  • Wiemy, z czym zostanie pochowana Elżbieta II. Można się zdziwić

  • ZUS potwierdził, pieniądze wrócą do portfeli seniorów. Skarbówka odda emerytom nawet 700 złotych z podatku

  • 15. emerytura jednak wejdzie w życie? Prezes ZUS zaskoczyła wyznaniem ws. dodatkowych pieniędzy dla seniorów


Źródło: Fakt

Tagi:

Kacper KulpickiAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Pochodzę z Podkarpacia. Dzięki odpowiedniemu dystansowi (nie tylko w odległości) mam zdroworozsądkowe i niestereotypowe spojrzenie na to, co dzieje się na warszawskich salonach. Potrafię patrzeć na Gwiazdy w sposób życzliwy, acz przenikliwy. Doświadczenie copywriterskie pozwala mi we właściwych słowach ująć to, co ciekawi naszych czytelników. W wolnych chwilach oddaję się kulinarnym wojażom i pisaniu recenzji z podkarpackich restauracji.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: kacper.kulpicki@goniec.pl

Podobne artykuły

Wiadomości

Strzały na ulicach Wałbrzycha. Agresorzy biegali w centrum z tasakiem i atrapą broni

Czytaj więcej >

Wiadomości

Pacjentka zmarła przez pomyłkę farmaceutki. Jest wyrok

Czytaj więcej >
Dofinansowanie dla TVP

Wiadomości

PiS wykorzystało nieuwagę Polaków przed meczem. Jest decyzja ws. TVP

Czytaj więcej >
Mateusz Morawiecki

Wiadomości

Jacek Ozdoba o Mateuszu Morawieckim: "Konsekwencje ponosi Polska"

Czytaj więcej >
Trafiła na czarną listę Putina

Wiadomości

Trafiła na czarną listę Putina. "Nie mogę wrócić do Rosji, bo będę tam prześladowana"

Czytaj więcej >
Rosjanie mają dość wojny w Ukrainie?

Wiadomości

Rosjanie mają dość? Sondaż na zlecenie Kremla nie pozostawia złudzeń

Czytaj więcej >