Goniec.pl
fot. Twitter / The Royal Family

fot. Twitter / The Royal Family

Karol III podjął ważną decyzję dotyczącą Elżbiety II tuż przed jej pogrzebem. Co nie odpowiadało królowi?

28 Września 2022

Autor tekstu:

Kacper Kulpicki

Karol III objął brytyjski tron równocześnie z chwilą śmierci swojej matki, Elżbiety II. Pogrzeb królowej został zaplanowany wiele lat wcześniej po to, by z należytym szacunkiem i celebracją oddać jej hołd. Pomimo skrupulatnego przygotowania tego wydarzenia, Karol III znalazł w nim pewne niedoskonałości. W ostatniej chwili podjął decyzję o zmianach. Co nie spodobało się królowi?

Karol III po śmierci matki działał zgodnie z harmonogramem. Do czasu

Elżbieta II została pochowana w kaplicy św. Jerzego w zamku Windsor. Przebieg jej ceremonii pogrzebowej został ustalony w najmniejszych szczegółach już lata temu, a cała operacja przybrała tajemniczą nazwę „London Bridge”.

Pałac Buckingham zamierza bronić reputacji króla Karola III. W popularnym serialu poruszono wątek jego romans

Pałac Buckingham zdetronizuje popularny serial? Wszystko przez reputację króla Karola III

CZYTAJ DALEJ

Zawarto w niej szczegóły dotyczące tego, do czego zobowiązany będzie następca tronu – ile spotkań ma odbyć i w jakich miejscach ma się pojawić. Oprócz tego ustalono, w jakiej formie odbędzie się czuwanie przy trumnie z ciałem monarchini, kto weźmie udział w procesji pogrzebowej oraz zadecydowano o wszelkich innych szczegółach związanych z obchodami.

W tym planie błąd znalazł 73-letni król Karol III. W ostatniej chwili zarządził zmiany, które dotyczyły bardzo niepozornej, choć w obliczu tak wielkich wydarzeń, kłopotliwej kwestii. Mowa o końskich ekskrementach.

Karol III w ostatniej chwili dokonał zmian

„London Bridge” zakładał, że tuż za trumną z ciałem zmarłej nestorki rodu Windsorów będą podążały konie. Założeniem było to, by oprawa uroczystości była jeszcze bardziej majestatyczna. Dopiero za wierzchowcami mieli iść członkowie rodziny królewskiejksiężniczka Anna, książę Edward i książę Andrzej.

Brytyjski „The Mail on Sunday” donosi, że taki obrót spraw nie do końca odpowiadał urzędującemu arystokracie. Obawiał się ryzyka, jakim było uczestnictwo w pochodzie tuż za pięknymi, choć trudnymi do kiełznania i zupełnie nieprzewidywalnymi zwierzętami.

Według męża Camilli Parker-Bowles mogło dojść do niezręcznej i wstydliwej sytuacji, w której „Royalsi” byliby zmuszeni do omijania w trakcie procesji końskich fekaliów. Informator gazety przyznał:

- W dniach poprzedzających pogrzeb Karol uważał, że nie będzie odpowiednio zauważony i powinien albo jechać konno, a jeśli ma iść pieszo, to konie powinny zostać przesunięte dalej. Padło również pytanie: Czy król musiałby ostatecznie omijać końskie łajno? Co oczywiście nie byłoby właściwe – wyjaśniał.

Z ustaleń tabloidu wynika, że Pałac Buckingham zaaprobował (to naturalne) uwagi króla i wcielił je w życie. Zgodnie z jego prośbą dokonano zmian w ułożonym przed laty planie. I to na cztery dni przed rozpoczęciem ceremonii.

Karol III podjął również szereg innych decyzji w związku z pożegnaniem Elżbiety II. Jedną z nich była zgoda na uczestnictwo w pochówku owianego złą sławą księcia Andrzeja, który mógł wystąpić w mundurze wojskowym. Była to jedyna przychylność, na jaką ze strony króla mógł liczyć oskarżony o napaść seksualną członek rodziny królewskiej – szczegóły pod tym linkiem.

Królowa Elżbieta II nie żyje. Oto najbardziej zaskakujące ciekawostki na jej temat/KIRSTY O'CONNOR/AFP/East News

Ukryte znaczenie małej torebki i brak prawa jazdy. Oto ciekawostki na temat królowej Elżbiety II

Królowa Elżbieta II nie żyje. Monarchini zmarła w czwartek 8 września 2022. Była jedną z najdłużej panujących władczyń na świecie. Pod jej panowaniem Wielka Brytania przechodziła trudne chwile, jednak przez większą część jej przywództwa kraj się rozwijał i powrócił do utraconej po dekolonizacji świetności. Przedstawiamy mniej znane ciekawostki na temat królowej Elżbiety II.

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: Plejada

Tagi:

Kacper KulpickiAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Pochodzę z Podkarpacia. Dzięki odpowiedniemu dystansowi (nie tylko w odległości) mam zdroworozsądkowe i niestereotypowe spojrzenie na to, co dzieje się na warszawskich salonach. Potrafię patrzeć na Gwiazdy w sposób życzliwy, acz przenikliwy. Doświadczenie copywriterskie pozwala mi we właściwych słowach ująć to, co ciekawi naszych czytelników. W wolnych chwilach oddaję się kulinarnym wojażom i pisaniu recenzji z podkarpackich restauracji.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: kacper.kulpicki@goniec.pl

Podobne artykuły

Pixabay/Henryk Niestrój

Gwiazdy

Christine McVie nie żyje. Wokalistka zespołu Fleetwood Mac miała 79 lat

Czytaj więcej >
Dziś w tv wielki test dla fanów sportu, rozrywka i dobre kino. Co jeszcze obejrzeć w czwartek?

Gwiazdy

Dziś w tv mecz Chorwacja-Belgia, nowe losy niesfornej Bridget Jones i zachwycający hit z Cher. Co obejrzeć w czwartek?

Czytaj więcej >
Katarzyna Cichopek i Maciej Kurzajewski "bawią się" w ekspertów od medialnych związków na antenie TVP

Gwiazdy

Katarzyna Cichopek dostanie rozwód kościelny jak Kurski? Przyjaciółka zdradziła jej plany

Czytaj więcej >
Magda Gessler ma na rynku poważną konkurencję. Fot. TRICOLORS/East News

Gwiazdy

Magda Gessler ma powody do niepokoju. Anna Korcz oferuje potrawy wigilijne w znacznie niższej cenie

Czytaj więcej >
Robert Lewandowski może liczyć na wsparcie mamy, która kibicuje mu w Katarze. Fot. Ding Xu/Xinhua News/East News; Facebook.com/iwona.lewandowska.10

Gwiazdy

Mama Roberta Lewandowskiego spotyka się ze znanym artystą. Kim jest jej ukochany?

Czytaj więcej >
Ivan Komarenko postanowił pozostać w Polsce. Fot. instagram.com/ivankomarenko

Gwiazdy

Ivan Komarenko szykuje się do świąt. Internauci nie kryją oburzenia

Czytaj więcej >