Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Wiadomości > Kancelaria Premiera radzi ws. nowego standardu telewizji naziemnej
Maria Glinka
Maria Glinka 20.11.2021 14:37

Kancelaria Premiera radzi ws. nowego standardu telewizji naziemnej

Piotr Molecki/East News
Piotr Molecki/East News

Już niebawem niektórzy Polacy będą musieli zainwestować w nowy telewizor. Wszystko z powodu innego standardu - DVB-T2, który zostanie uruchomiony w przyszłym roku. Porady w tym zakresie opublikowała nawet Kancelaria Premiera.

Bez odpowiedniego zakodowania oglądanie telewizji będzie niemożliwe. Osoby, które muszą kupić nowy odbiornik, powinny zwrócić uwagę na kilka szczegółów. 

Stary telewizor, nowy standard. Ważne zmiany od 2022 r.

Od 2013 r. w Polsce wykorzystuje się generację DVB-T. Jednak już w przyszłym roku rozpocznie się prawdziwa rewolucja. W związku z tym niektórzy widzowie będą musieli ponownie zakodować swoje odbiorniki, a pozostali - kupić nowe.

Od przyszłego roku Polacy będą korzystali z nowego standardu telewizji naziemnej - DVB-T2/HEVC. Jest to generacja, która pozwala na oglądanie kanałów w wyższej jakości, nawet 4K Ultra HD.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

Zmiany będą wdrażane w czterech etapach. Pierwsza faza startuje 28 marca 2022 r. (w woj. lubuskim i dolnośląskim). Drugi etap zaplanowano między 2 a 25 kwietnia (woj. zachodniopomorskie, pomorskie, wielkopolskie i kujawsko-pomorskie). 

Trzeci etap rozpocznie się 3 maja, a jego koniec zaplanowano na 23 maja (woj. łódzkie, opolskie, świętokrzyskie, śląskie, małopolskie i podkarpackie). Z kolei ostatnia, czwarta faza wprowadzania nowej generacji potrwa od 4 a 27 czerwca (woj. warmińsko-mazurskie, podlaskie, mazowieckie i lubelskie). 

Od 30 czerwca standard DVB-T2/HEVC będzie jedynym sposobem nadawania telewizji w Polsce. Zmiany dotyczą wyłącznie telewizji naziemnej. Widzowie korzystający z sieci kablowej i satelitarnej nie muszą przejmować się nowym standardem.

2 mln Polaków z problemami. Jaki odbiornik wybrać? Radzi Kancelaria Premiera

Super Express donosi, że około 2 mln Polaków nie posiada telewizora, który pozwala na odbieranie sygnału w nowym standardzie. Co powinni zrobić? W grę wchodzą dwie opcje. 

Pierwsza z nich to zakup dekodera dostosowanego do DVB-T2/HEVC. Natomiast druga - zakup nowego telewizora. To nie tylko wariant droższy, lecz także wymagający od klientów większej ostrożności.

W związku z tym Kancelaria Premiera postanowiła doradzić Polakom, na co powinni zwrócić uwagę przy wyborze nowego odbiornika. W oficjalnym komunikacie czytamy, że już teraz w sklepach można trafić na telewizory obsługujące standard DVB-T2/HEVC. 

Sklep stacjonarny to najbezpieczniejsze miejsce na zakup. Jednak poza rekomendacją sprzedawcy warto także uważnie przeczytać specyfikację udostępnioną przez producenta.

Kancelaria Premiera odradza kupowanie nowego telewizora przez internet. W komunikacie przekonuje, że na internetowych platformach zakupowych nadal pojawiają się oferty sprzedaży odbiorników, które nie spełniają wymogów. Kupowanie telewizora z drugiej ręki może zatem przysporzyć wielu problemów.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl Źródło: Super Express, o2.pl

Tagi: Premier