Już za chwilę wielkie zmiany w Kodeksie pracy. Więcej dni wolnych i dodatkowe przerwy to nie wszystko
W środę wchodzą w życie nowe przepisy dotyczące urlopów i elastycznych zasad pracy. Ich beneficjentami mają być przede wszystkim wszyscy pozostający na rynku pracy rodzice. To rewolucja wymuszona unijną dyrektywą work life-balance, zakładającą bardziej sprawiedliwy podział obowiązków między matkami i ojcami. Co się zmieni?
Zmiany w Kodeksie pracy weszły w życie
Na ten dzień czekało wielu rodziców. Od środy 26 kwietnia obowiązuje nowela Kodeksu pracy, związana z unijną dyrektywą work life-balance, której celem jest łatwiejsze godzenie życia zawodowego z rodzinnym.
- Wdrożona do polskiego porządku prawnego tzw. dyrektywa rodzicielska przewiduje indywidualne prawa związane z urlopem ojcowskim, rodzicielskim i opiekuńczym, a także elastyczną organizację pracy dla pracowników będących rodzicami oraz opiekunami - podkreśliła w rozmowie z Polską Agencją Prasową minister Marlena Maląg .
Szefowa resortu rodziny i polityki społecznej liczy na to, że dzielenie się obowiązkami opiekuńczymi pomiędzy matkami i ojcami stanie się od teraz o wiele bardziej sprawiedliwe.
Miało być sprawiedliwie, ale czy jest?
W intencji ustawodawcy znalazło się przede wszystkim to, by z urlopu rodzicielskiego częściej i chętniej korzystali także mężczyźni. Stąd podwyższenie jego wymiaru - rodzic będzie miał teraz aż 41 tygodni urlopu (w przypadku jednego dziecka) albo do 43 tygodni (w przypadku porodu mnogiego). W ramach tego właśnie urlopu, każdy z rodziców otrzyma do wykorzystania 9 tygodni jego nieprzenoszalnej części.
Są jednak i trochę gorsze informacje, a mianowicie takie, że w przypadku mężczyzn dodatkowe 9 tygodni będzie bezpośrednio związane z zasiłkiem w wysokości 70 proc. pensji . Jeśli złożymy wniosek o urlop macierzyński i rodzicielski jednocześnie, będzie to z kolei 81,5 proc. Problem tkwi w tym, że prawo to przysługuje jedynie matkom, co skrytykowała Lewica.
Bezpłatne wolne, nowe zwolnienie i więcej przerw
Co jeszcze z nowości? Będzie też nowy rodzaj urlopu - bezpłatne wolne na opiekę nad członkiem rodziny. - Taki urlop przysługuje w wymiarze 5 dni w roku kalendarzowym i będzie go można wykorzystać w celu zapewnienia opieki najbliższym członkom rodziny, którzy wymagają wsparcia z poważnych względów medycznych - wyjaśniła minister Maląg.
Zgodnie z nowelizacją , rodzic zyska możliwość skorzystania ze zwolnienia od pracy “z powodu działania siły wyższej” do wykorzystania w pilnych sprawach rodzinnych w wymiarze dwóch dni albo 16 godzin w roku kalendarzowym z zachowaniem prawa do połowy wynagrodzenia.
Zmianom ulegnie też system przerw w pracy , bo pracownik będzie mógł wykorzystać drugą przerwę, trwająca co najmniej 15 minut, jeśli jego dobowy wymiar pracy wyniesie więcej niż 9 godzin. Jeżeli zaś przekroczy próg ponad 16-godzinnego wymiaru pracy, należeć mu się będzie trzecia przerwa.
Źródło: Radio ZET, PAP