Goniec.pl Wiadomości Już od 14 marca ważne zmiany przepisów. Kierowcy muszą to wiedzieć
fot. materiały policyjne (zdj. ilustracyjne)

Już od 14 marca ważne zmiany przepisów. Kierowcy muszą to wiedzieć

13 marca 2024
Autor tekstu: Bartłomiej Binaś

Już od czwartku 14 marca 2024 roku wchodzą w życie nowe przepisy dotyczące kar dla pijanych kierowców. Od jutra, na mocy nowelizacji prawa możliwa będzie nawet konfiskata pojazdu. Co jeszcze się zmieni?

Od jutra nowe przepisy. Kierowcy muszą to wiedzieć

Zgodnie ze zmianą przepisów , która wejdzie w życie 14 marca, konfiskata pojazdu będzie obligatoryjna dla wszystkich kierowców, którzy łamią prawo, wsiadając za kółko pod wpływem alkoholu, mając przynajmniej 1,5 prom. alkoholu we krwi, lub 0,75 mg/dm sześcienny w wydychanym powietrzu.

Auto zostanie skonfiskowane także osobom, które spowodują wypadek, mając ponad 1 promil alkoholu we krwi.

Konfiskata auta ma spełnić dwie role. Przede wszystkim znacznie dotkliwiej karać pijanych kierowców , a także działać prewencyjnie. Zabranie kierowcy pojazdu ograniczy prawdopodobieństwo, że ten ponownie wsiądzie za kierownicę.

ZUS wypłaca pieniądze z OFE. Jakie warunki należy spełnić?

Od jutra możliwa konfiskata auta

Konfiskata pojazdu od 14 marca nastąpi w przypadku kierowców, którzy:

  • będą mieć co najmniej 1,5 prom. alkoholu (obligatoryjna konfiskata),
  • będą mieć co najmniej 1,0 prom. alkoholu i spowodują wypadek (obligatoryjna konfiskata),
  • będą mieć powyżej 0,5 prom. alkoholu, ale poniżej 1,0 prom. i spowodują wypadek (konfiskata do decyzji sądu),
  • ponownie dopuszczą się jazdy pod wpływem alkoholu w ciągu dwóch lat (do decyzji sądu).

ZOBACZ: Kiedy przejść na emeryturę? ZUS będzie musiał płacić więcej

Co w sytuacji, gdy konfiskata pojazdu nie jest możliwa? Gdy auto nie należy do kierującego np. w przypadku wynajmu lub leasingu, a także w przypadku pojazdu, który używany jest w ramach obowiązków służbowych, sąd może orzec karę alternatywną, w postaci konieczności zapłaty równowartości pojazdu. Przykładem mogą być taksówkarze czy kierowcy ciężarówek. W takiej sytuacji sąd orzeknie nawiązkę na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej.

Co stanie się ze skonfiskowanym autem?

Skonfiskowane auto po prawomocnym wyroku sądu stanie się własnością Skarbu Państwa . Wówczas trafi na licytację komorniczą .

Egzekucję przepadku prowadzi naczelnik urzędu skarbowego. Bezzwłocznie po uprawomocnieniu się wyroku sąd przesyła jego odpis lub wyciąg naczelnikowi określonego urzędu skarbowego. Wykonując przepadek, naczelnik urzędu skarbowego przejmuje w posiadanie składniki mienia wymienione w wyroku. Spieniężenie rzeczy ruchomych następuje na podstawie przepisów o egzekucji świadczeń pieniężnych w postępowaniu egzekucyjnym w administracji" - informuje Ministerstwo Sprawiedliwości.

Ogromne pieniądze za komunię w 2024 r. Rodzice łapią się na haczyk
59-latek dopuścił się tego w kościele. Został zatrzymany przez policję
Obserwuj nas w
autor
Bartłomiej Binaś

Redaktor portalu Goniec.pl. Student dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Jako redaktor Gońca dążę do tego, aby czytelnicy otrzymywali najważniejsze i najbardziej rzetelne informacje z Polski i świata. Interesuje się polityką, polską literaturą, a także sportami walki, w szczególności MMA. W wolnych chwilach zarywam noce dla gal UFC.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@goniec.pl
non-fiction wiadomości finanse technologia zdrowie rozrywka sport