Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > "Idzie kryzys": Powietrze w Polsce skraca nam życie średnio o 10 miesięcy
Irmina Jach
Irmina Jach 03.12.2022 16:09

"Idzie kryzys": Powietrze w Polsce skraca nam życie średnio o 10 miesięcy

cmentarz2
Goniec.pl

- Z powodu zanieczyszczenia powietrza w Polsce rocznie znika populacja wielkości Kołobrzegu czy Oświęcimia. Życie Polaka jest średnio o 10 miesięcy krótsze z powodu smogu - tłumaczy Piotr Siergiej, rzecznik Polskiego Alarmu Smogowego, w rozmowie z portalem Wirtualna Polska. W obliczu tak ponurych danych zastanawia fakt, dlaczego polski rząd odwleka podjęcie działań mających poprawić jakość powietrza.

Polska od wielu lat plasuje się na szczytach rankingów najbardziej zanieczyszczonych państw, Europy i Unii Europejskiej. W 2018 roku aż 36 z 50 miast, w których jakość powietrza była najgorsza, było miastami polskimi. Jak wynika z analiz WHO, zanieczyszczenia powietrza przyczyniają się każdego roku do śmierci ok. siedmiu mln ludzi na całym świecie. Złej jakości powietrze odbija się szczególnie na zdrowiu dzieci, osób starszych i chorych.

Piotr Siergiej: "Obywatel Polski żyje krócej o 10 miesięcy z powodu zanieczyszczenie powietrza"

- Powietrze, które mamy w sezonie grzewczym w Polsce jest tak złej jakości, że według badań naukowych jakość naszego życia się pogarsza i jest ono krótsze o 10 miesięcy. Mówiąc wprost średnio obywatel Polski żyje krócej o 10 miesięcy z powodu zanieczyszczenie powietrza - mówi Piotr Siergiej w rozmowie z portalem Wirtualna Polska.

Ekspert dodaje, w okresie grzewczym oddychamy "całym koktajlem substancji", a pyły zawieszone "z powietrzem trafiają do naszych płuc, wnikają do krwioobiegu i w ciągu kilku minut są już w całym organizmie". - Europejska Agencja Środowiska szacuje, że w Polsce z powodu smogu rocznie umiera około czterdziestu tysięcy osób. To jest populacja wielkości Piaseczna, Kołobrzegu, Oświęcimia. Populacja wielkości jednego z tych miast znika z mapy każdego roku. To są tak potężne grupy ludzi, które umierają na skutek zanieczyszczenia powietrza w naszym kraju - alarmuje specjalista.

W Polsce smog występuje przede wszystkim w sezonie grzewczym - przynajmniej w mniejszych miejscowościach. Nieco gorzej jest w wielkich miastach. W niektórych miejscach powietrze właściwie nie nadaje się do oddychania przez cały rok. Niestety, tysiące polskich gmin wciąż nie podejmuje żadnych działań, by rozwiązać problem.

Politycy nie przejmują się jakością powietrza?

Rzecznik Polskiego Alarmu Smogowego w rozmowie z portalem Wirtualna Polska ocenił działania polityków ws. polepszenia jakości powietrza. - Myślę, że traktują problem zanieczyszczenia powietrza jako narzędzie. Nie mam wielkich złudzeń co do tego, czy politycy się smogiem przejmują. Niewielu z nich wykazuje zaangażowanie na poziomie aktywistów. Ostatnio niestety obserwujemy odwrót od działań walki ze smogiem. Dotyczy to polityków partii rządzącej różnego szczebla, którzy powtarzają, że mamy kryzys i nie jest to czas, żeby walczyć ze smogiem. Wysuwają moim zdaniem chybione argumenty, chcą przesunąć datę likwidacji kopciuchów - ocenia Piotr Siergiej dla wp.pl.

Zdaniem eksperta "możemy walczyć ze smogiem tymi samymi metodami, co z kryzysem energetycznym". - Zachęcałbym, żeby zlikwidować stare, nieefektywne kopciuchy, dać programy dotacyjne na docieplenie domów, bo wtedy będą płacić mniej za energię, więc będą spalać mniej węgla, pelletu czy innych paliw, a nasz kraj będzie mniej zależny energetycznie. Walka ze smogiem może się opłacić obywatelom, samorządom i państwu w całości. Dopłaty do węgla mogą kosztować 11,5 mld zł, wstrzymanie cen gazu i prądu to są kolejne dziesiątki miliardów złotych. Zamiast dawać obywatelom rybę, trzeba dać wędkę. Trzeba te pieniądze włożyć w ocieplenie domów, bo aż 70 proc. domów w Polsce wymaga ocieplenia. To byłyby pieniądze mądrze zainwestowanie i to powinien zrobić rozsądny rząd - wskazuje rzecznik Polskiego Alarmu Smogowego w rozmowie z portalem Wirtualna Polska, podkreślając, że "do marca na skutek zanieczyszczenia powietrza umrze kilka albo nawet kilkanaście tysięcy osób. Będą to głównie osoby starsze i schorowane".

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: Wirtualna Polska

Tagi: smog