Gwiazdor TVP pokazał, ile zapłacił za "darmowe leki". Nie przebierał w słowa
Mimo iż od 1 września program bezpłatnych leków 75 plus rozszerzony został do wieku 65 plus, to wielu emerytów wciąż narzeka na swoją sytuację materialną i skarży się, że leki – pomimo zapowiedzi – wcale nie są ani darmowe, ani nawet tańsze. Seniorzy są wściekli i zawiedzeni. Swoim rozgoryczeniem odnośnie tej sytuacji podzielił się również w mediach społecznościowych znany dziennikarz TVP. Nie przebierał w słowach.
Darmowe leki dla seniorów
Darmowe leki dla osób poniżej 18 roku życia oraz seniorów powyżej 65 roku życia obowiązują od 1 września 2023 r. Wynika to z ogłoszonej w Dzienniku Ustaw, 29 sierpnia 2023 r. nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych.
Minister Katarzyna Sójka przekonywała, że z listy darmowych leków, które będą dostępne od 1 września, będzie mogło skorzystać łącznie niemal 16 mln Polaków. Czy leki rzeczywiście są bezpłatne? Emeryci przyznają, że tylko niewielka część z tych , których naprawdę potrzebują.
Gwiazdor TVP grzmi na Facebooku. Pokazał ile zapłacił za leki
Jednym z rozgoryczonych seniorów jest między innymi znany dziennikarzy TVP , Andrzej Bober, który w latach 80. XX wieku prowadził popularny program "Listy o gospodarce" podzielił się w swoich mediach społecznościowych istnym "paragonem grozy" z apteki. Gwiazdor zapłacił za leki 204 zł i nie omieszkał tego dosadnie skomentować. Zarzucił obecnej władzy obłudę i cynizm.
- To jest rachunek z apteki dla 2 osób 65+, który miał wynosić 0 PLN. To jest dowód na kłamstwa, obłudę i cynizm PIS-owskiej szajki - podpisał zdjęcie paragonu Bober.
Darmowe leki. Trzeba spełnić trzy kryteria
- Lista darmowych leków jest publikowana w obwieszczeniu Ministra Zdrowia. Leków 65 plus jest sporo (3800), ale są one tylko na receptę. Czyli nie wszystkie leki w Polsce mają zerową odpłatność - wyjaśnia Bolesław Piecha z PiS, wiceszef sejmowej Komisji Zdrowia.
Jak informuje na swojej stronie internetowej serwis Ministerstwa Zdrowia i Narodowego Funduszu Zdrowia, bezpłatnie leki przysługują wszystkim osobom, które łącznie spełniają 3 kryteria:
- mają ukończone 65 lat lub mają poniżej 18 lat,
- lek znajduje się w wykazie „D1” lub D2 refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych w załączniku do obwieszczenia ministra zdrowia,
- mają rozpoznane schorzenie, które jest zgodne z zakresem wskazań objętych refundacją.